Irena Santor honorową obywatelką województwa kujawsko-pomorskiego! Na jej benefisie w Teatrze Wilama Horzycy były gwiazdy (zdjęcia)

Podczas uroczystej sesji sejmiku w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu nadano ten zaszczytny tytuł pierwszej damie polskiej piosenki Irenie Santor, pochodzącej z naszego regionu.  

Akt nadania Irenie Santor tytułu honorowej obywatelki województwa kujawsko-pomorskiego wręczył Piotr Całbecki, marszałek województwa i Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Fot. SZYMON ZDZIEBŁO  

„Irena Santor to znakomity ambasador kulturalny Kujaw i Pomorza, popularyzujący nasz region w kraju i za granicą” – czytamy w uzasadnieniu uchwały sejmiku województwa o nadaniu tytułu. 

– „Śpiewa czysto, piękną frazą, z cudowną intonacją i muzykalnością, koloraturowym mezzosopranem – głosem porównywanym do najlepszych skrzypiec Stradivariusa” – tak, cytując Jerzego Waldorffa, mówił w laudacji marszałek Piotr Całbecki– Jej twórczość towarzyszy historii życia naszych rodzin, spaja pokolenia budując ich wspólny świat wartości, dobra, miłości, prawdy i piękna. Pozwala marzyć i motywuje do realizacji marzeń. Uwalnia pokłady naszej, często skrywanej wrażliwości, otwiera na drugiego człowieka. Niech więc ten tytuł honorowej obywatelki naszego województwa jest wyrazem naszej wdzięczności za pani piękne życie. Za otuchę i wsparcie dla polskich kobiet w walce z chorobami onkologicznymi. Za rozsławianie Polski na świecie i promocję Kujaw i Pomorza. Za głoszenie pokoju i wsparcie naszego procesu integracji europejskiej. Za wszystkie dzieła społeczne i charytatywne. Za lata cudownej twórczości, owocującej setkami piosenek, teledysków, tysiącami koncertów, dziesiątkami płyt, realizacjami teatralnymi i telewizyjnymi. Za wzruszenia kilku pokoleń Polaków. Pani Ireno, w imieniu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego proszę o przyjęcie przyznanej przez sejmik województwa najwyższej godności jaką może nadać – tytułu Honorowej Obywatelki Województwa.  

– Osiągnęła właściwie wszystko jeśli chodzi o kulturę popularną. Jest osobowością, ambasadorką województwa kujawsko-pomorskiego zaangażowaną w działalność charytatywną, autorytetem w wielu dziedzinach. A przede wszystkim jest pierwszą damą polskiej piosenki – mówiła o Irenie Santor w rozmowie z dziennikarzami  przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

To jest dla mnie dzień niezwykły. Spełniły się prorocze słowa mojej piosenki „powrócisz tu, gdzie nadwiślański brzeg”. Cieszę się państwa pamięcią o mnie. Jestem szczęśliwa! –  dziękowała wyraźnie wzruszona gwiazda.

Wieczorem odbył się benefis Ireny Santor. W pięknym Teatrze Wilama Horzycy benefis poprowadził Artur Andrus a wystąpili:  Michał Bajor, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Groniec, Krzysztof Iwaneczko, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Grupa MoCarta, Włodzimierz Nahorny, Organek, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Zoja Syguda i Małgorzata Walewska.

W uroczystej sesji sejmiku w Toruniu w imieniu prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego uczestniczyła wiceprezydent Róża Lewandowska, która pogratulowała Irenie Santor i zaprosiła ją do Grudziądza.

Irena Santor urodziła się w 1934 r.  w Papowie Biskupim. Dzieciństwo spędziła w Solcu Kujawskim. W latach 1951–1959 występowała z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze, potem rozpoczęła karierę solową, którą oficjalnie zakończyła w 2021 r. Obdarzona niezwykłym głosem, w okresie aktywności estradowej należała do najpopularniejszych i najbardziej cenionych wokalistek w kraju. W 2017 roku Akademia Muzyczna w Łodzi nadała jej tytuł doktora honoris causa. Jest również honorową obywatelką Warszawy, Solca Kujawskiego i gminy Papowo Biskupie.

Pozostała przy tym niezwykle skromną osobą, która nigdy nie zapomniała o miejscach, w których się wychowała. Jak podkreślała w wielu wywiadach i wspomnieniach, chętnie odwiedza nasz region.

Oprac. (marz)

FOT. SZYMON ZDZIEBŁO

Dziękujemy za materiały prasowe Beacie Krzemińskiej, rzecznik prasowej Urzędu Marszałkowskiego.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Irena Santor honorową obywatelką województwa kujawsko-pomorskiego! Na jej benefisie w Teatrze Wilama Horzycy były gwiazdy (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu