IV Grudziądzkie Zaduszki Muzyczne w Bazylice. Wspólnie, ze wzruszeniem wspominaliśmy artystów, którzy odeszli na zawsze (zdjęcia, wideo)

W Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu jest świetna akustyka i koncerty są tu zawsze udane. Tak też było w sobotni wieczór, podczas którego wspominaliśmy związanych z muzyką artystów, których już nie ma wśród nas: Henryka Czyża, Zygmunta Strzeleckiego, Eugeniusza Małkiewicza i Marię Warzyńską.

Chór Kameralny The G Singers pod dyrekcją Aleksandry Drozdeckiej.

Mieszkańcy Grudziądza nie zapominają o nich, ale wspólne przeżywanie podczas koncertu ich dokonań ma swój niepowtarzalny urok. Do wyjątkowej, grudziądzkiej świątyni na „Zaduszki” zaprosił po raz kolejny ks. kanonik Dariusz Kunicki.

Grudziądzanie znów wspominali osoby, które współtworzyły życie muzyczne w mieście i odnosiły sukcesy nawet w skali ogólnopolskiej. Koncert prowadził i wiersze czytał Tomasz Jurek.

Budujące jest, że mamy w Grudziądzu wiele utalentowanej młodzieży, kształcącej się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki. Uczniowie wystąpili w różnych składach, duetach, kwartetach, także ze swoimi nauczycielami… Zebrali gorące brawa. Mógł być dumny z nich dyrektor PSM I i II stopnia Leszek Orłowski.

Występ naszego mistrza gry organowej Marka Mateckiego to zawsze majstersztyk. Tym razem improwizował do kompozycji Henryka Czyża.

Chór Kameralny The G Singers pod dyrekcją Aleksandry Drozdeckiej śpiewał metafizycznie! Zwłaszcza „Ave Maria” T.L. de Victorii zabrzmiało przejmująco, ale i kolejne utwory potwierdziły, że chór ten rozwija się artystycznie.

Zespół „State of Mind” przypomniał słynne przeboje Marii Warzyńskiej „Wrzosy” i „Serce na śniegu” (popularne „Trojki dwie”) i zakończył swój występ nastrojowym utworem Bolesława Leśmiana „Ty przychodzisz jak noc majowa”. Śpiewała Marlena Lepka. Grali: Marcin Warzyński (gitara), Michał Kusz (bas), Dariusz Wesołowski (perkusja), Jakub Michalak (klawisze).  

Ks. kanonik Dariusz Kunicki poprowadził modlitwę w intencji św. pamięci muzyków a publiczność skierowała gorące oklaski do nieba…   

IV Grudziądzkim Zaduszkom Muzycznym patronował prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, który z serca dziękował wszystkim organizatorom i wykonawcom oraz niezawodnej publiczności.  

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Chór Kameralny The G Singers – fragment utworu „Ave Maria” (kompozytor T.L. de Victoria).

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

IV Grudziądzkie Zaduszki Muzyczne w Bazylice. Wspólnie, ze wzruszeniem wspominaliśmy artystów, którzy odeszli na zawsze (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu