Jak zmienia się życie po złamaniu kręgosłupa i urazie rdzenia kręgowego? O tym była mowa na konferencji dla młodzieży w grudziądzkiej bursie (zdjęcia)

To ostrzeżenie, by dbać o własne bezpieczeństwo, bo jego lekceważenie może skończyć się tragicznie. Co robić, aby konsekwencją i sporym wysiłkiem wrócić do społeczeństwa, odzyskać radość życia i satysfakcję z osiągnięć? Wiedzą to wolontariusze Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i same osoby na wózkach, które tę drogę już pokonały.

Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza w rozmowie z osobami na wózkach.

Intrygujące hasło konferencji „Chodziaku, zadaj pytanie kulawemu” sugerowało, że będzie mowa o inwalidach. Zaaranżowane na scenie miejsce po wypadku niepokoiło, dawało do myślenia. Niektórzy są przeświadczeni, że wypadek dotyczy innych ale nie ich… Życie pokazuje, że spotkać może każdego. – Dziękuję wam bardzo za zorganizowanie szalenie ważnej konferencji, podczas której mówi się o efektach aktywnej rehabilitacji osób po urazie kręgosłupa, wspieraniu ich i pomaganiu im w powrocie do życia w społeczeństwie – mówiła Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza. – Także za to, że ostrzegacie zwłaszcza młodych ludzi przed lekceważeniem zasad bezpieczeństwa.     

Wśród około 150 uczestników były osoby, które przeżyły wypadek i  poruszają się na wózkach, młodzież grudziądzkich szkół ponadpodstawowych, wolontariusze i działacze Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która już od 10 lat współpracuje z Zespołem Placówek Młodzieżowych Bursa.

Pamiętajcie, że znaki ostrzegawcze „Zakaz kąpieli” czy ograniczanie prędkości ustawia się nie bez powodu. Jeśli się je ignoruje można doprowadzić do dramatu i wypadku, w którym uszkodzony zostanie kręgosłup. A to zmienia życie całkowicie.

O tym co dzieje się, gdy nastąpi uraz rdzenia kręgowego mówił Michał Słomiński, pełnomocnik województwa kujawsko-pomorskiego FAR, wykładowca w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.  Objaśniał, jak reaguje otoczenie, jaką pomoc uzyska się w szpitalu, jak podchodzi do nowej sytuacji rodzina, a bywa, że mąż lub żona po prostu odchodzi, bo nie chce zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest opiekowanie się bliską osobą na wózku.

Radził, jak należy się zachować wobec ludzi z niepełnosprawnościami. Omówił okoliczności, w jakich pacjent po urazie rdzenia kręgowego może wrócić do społeczeństwa i realizować swoje plany – choć inaczej niż kiedyś to sobie wyobrażał. Może studiować, prowadzić samochód, uprawiać sport, tworzyć sztukę, pracować i zarabiać na życie.

Po wykładzie odbył się panel dyskusyjny. Na ważne pytania mogły odpowiedzieć same osoby poruszające się na wózkach. Te, które bardzo dobrze radzą sobie w życiu i mogą podpowiedzieć, jak na nowo odnaleźć się w społeczeństwie…  

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT  

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Jak zmienia się życie po złamaniu kręgosłupa i urazie rdzenia kręgowego? O tym była mowa na konferencji dla młodzieży w grudziądzkiej bursie (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu