Jako drugi ośrodek w Polsce grudziądzki szpital wykonał skomplikowany zabieg angioplastyki, ratując życie pacjentki (zdjęcia)

To była operacja angioplastyki z użyciem rotablacji, wspomagana przezskórnie zaimplantowaną pompą z dostępu pachowo-podobojczykowego! Powiodła się. Trwała prawie 6 godzin.

Zabieg wykonał lek. Piotr Danielewicz, kierownik Pracowni Hemodynamicznej, przy wsparciu dra hab. n. med. Jerzego Sachy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Operacja trwała prawie 6 godzin.  

Pacjentka z nawracającymi niedokrwieniami, wielokrotnie przebytymi zawałami i powtarzającymi się obrzękami płuc przeszła poważną operację, która była jedyną drogą ratunku.  

Jako drugi ośrodek w Polsce grudziądzki szpital wykonał zabieg angioplastyki z użyciem rotablacji, wspomagany przezskórnie zaimplantowaną pompą z dostępu pachowo-podobojczykowego! Dokonano tego po raz pierwszy w grudziądzkiej Pracowni Hemodynamicznej Oddziału Kardiologii, Kardiologii Inwazyjnej i Elektrofizjologii z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.  

Nowością w tym zabiegu była implantacja pompy z dostępu pachowo-podobojczykowego a nie z dostępu udowego, jak to zazwyczaj bywa w tego typu zabiegach. Jest to bardzo nietypowy dostęp, niezwykle rzadko wykorzystywany nawet na świecie.

W Polsce tą metodą zostało przeprowadzonych około 40 zabiegów tylko w jednym ośrodku w Polsce.

Podczas zabiegu przeprowadzonego pod kontrolą USG wewnątrznaczyniowego, oprócz skomplikowanej implantacji pompy użyto również kilku wierteł do aterektomii rotacyjnej oraz stentów, prowadników, balonów, które służyły do naprawienia tętnicy i zamknięcia dostępów.

Dzięki pompie udało się poszerzyć jedyną funkcjonującą tętnicę u pacjentki, co uratowało jej życie. Była to dla niej  jedyna możliwa opcja leczenia.

Obecnie pacjentka czuje się dobrze, może się normalnie poruszać i funkcjonować.

To sukces grudziądzkiego szpitala. Bardzo  skomplikowana i rzadka operacja wykonana została  w naszej lecznicy jako drugim ośrodku w Polsce.

Dokonał tego nasz zespół lekarzy, pielęgniarek i techników radiologii. Brawa i gratulacje!

Oprac. (marz)

Zdjęcia: Regionalny Szpital Specjalistyczny im. W. Biegańskiego w Grudziądzu

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Jako drugi ośrodek w Polsce grudziądzki szpital wykonał skomplikowany zabieg angioplastyki, ratując życie pacjentki (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu