Jeden e-bilet na wszystkie środki komunikacji publicznej w regionie! Marszałek proponuje, prezydenci miast są „za”. Z prywatnych aut – na pociągi, tramwaje, autobusy, metro…?

List intencyjny w sprawie zintegrowanego e-biletu, jednego na wszystkie środki komunikacji publicznej w regionie, podpisali: marszałek województwa Piotr Całbecki oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Torunia Michał Zaleski, wiceprezydent Włocławka Domicela Kopaczewska, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

To krok w kierunku prawdziwej rewolucji w tej dziedzinie. Projekt przedstawił marszałek Piotr Całbecki.

– Próby stworzenia zintegrowanych systemów biletowych były już wielokrotnie podejmowane przez miasta i województwa. Dotąd się to w Polsce nikomu nie udało. Zależy nam, żeby użytkownicy komunikacji publicznej kupując w aplikacji jeden tylko bilet mogli swobodnie poruszać się w naszym regionie wszystkimi dostępnymi środkami publicznego transportu – pociągiem, autobusem miejskim i regionalnym, tramwajem – zgodnie z aktualną potrzebą. To wymaga zbudowania systemu informatycznego, wygodnego i prostego w użytkowaniu dla pasażerów i umożliwiającego rozliczenia między poszczególnymi organizatorami transportu i przewoźnikami. To ostatnie jest najtrudniejsze. Przed nami duża praca. Jestem przekonany, że bez udziału obecnych tu prezydentów miast nie udałoby nam się tego zrobić – mówił przed podpisaniem dokumentu marszałek Piotr Całbecki.

W Wiedniu to się sprawdziło

Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego wyjaśnia, że przygotowana koncepcja zintegrowanego e-biletu zakłada powstanie połączonej z aplikacją mobilną platformy internetowej, scalającej elementy nawigacji i narzędzia zakupowego.  – Zakładamy, że takie ułatwienie będzie znaczące dla podróżujących i sprawi, że częściej zrezygnują z jazdy własnym autem lub taksówką na rzecz przyjaznego środowisku transportu publicznego – tłumaczy Beata Krzemińska. – Z austriackich badań dotyczących takiego rozwiązania zastosowanego w Wiedniu wynika, że może to być istotne. Tamtejsza aplikacja pozwoliła znacząco ograniczyć jazdę prywatnymi autami i zwiększyć korzystanie z komunikacji miejskiej (odpowiednio o 20 i 25 proc.).

 Nasze miasto otwarte jest na nowe rozwiązania, także te związane z nowymi technologiami – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok do tego, by podróżowanie po całym regionie stało się łatwiejsze, sprawniejsze i bardziej komfortowe.

MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Jeden e-bilet na wszystkie środki komunikacji publicznej w regionie! Marszałek proponuje, prezydenci miast są „za”. Z prywatnych aut – na pociągi, tramwaje, autobusy, metro…?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu