Jest umowa na budowę pierwszego w Polsce kotła spalającego luźną słomę! Podpisali ją prezesi OPEC Grudziądz i SBB Energy (zdjęcia, wideo)

Dziś umowę sfinalizowali: Marek Dec – prezes OPEC Grudziądz i jego zastępca Mirosław Radecki oraz Ziemowit Słomczyński – prezes SBB Energy SA i jego zastępca Tadeusz Witoski. Całkowity koszt inwestycji to 101.648.400 zł. Budowa ma potrwać do października 2024 roku.

W sali konferencyjnej OPEC Grudziądz, tuż po podpisaniu umowy na budowę kotła spalającego luźną słomę.

– Swoimi doświadczeniami w budowie kotłów do spalania luźnej słomy podzielili się z nami Duńczycy, którzy mają takich elektrociepłowni 12, a zaplanowana przez nas w OPEC Grudziądz będzie pierwszą w Polsce. Mamy także swoje, 15-letnie doświadczenia w spalaniu peletu ze słomy przez OPEC Bio. W kotle o mocy 12,5 MW będzie spalane surowe paliwo – słoma, która nie jest wcale łatwym paliwem  – objaśniał  podczas prezentacji Paweł Lipecki (OPEC Grudziądz).

Marek Dec, prezes zarządu OPEC Grudziądz, dziękował wszystkim współpracownikom, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektu budowy kotła biomasowego na luźną słomę. Podkreślił, że będzie to kolejny, ważny krok w kierunku odchodzenia od węgla i redukcji kosztów produkcji energii cieplnej.  – Prace nad tym projektem utrudnił najpierw covid w 2021 roku a w tym roku wojna na Ukrainie, która zdewastowała system, zachwiała produkcją i dostawami materiałów – objaśniał prezes Marek Dec. – A my musieliśmy przygotować projekt od strony technicznej i organizacyjnej, ale najtrudniejsze było dopięcie strony finansowej. Dobrze się stało, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował nasze przedsięwzięcie w większym stopniu, dzięki czemu całkowity koszt wyniesie 101.648.400 zł. NFOŚ nam kibicuje, trzyma za nas kciuki. Chce, aby nam się powiodło. Naszym śladem mogą pójść inne OPEC-e w Polsce.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza gratulował obu stronom zawarcia umowy, która przyniesie korzyści także mieszkańcom miasta. Mówił: – Jesteśmy dumni, że w Grudziądzu realizowane są duże, innowacyjne projekty. Dziękuję radnym i przewodniczącemu Rady Miejskiej Łukaszowi Kowarowskiemu za ważne, kluczowe decyzje wspierające inwestycję.

Ziemowit Słomczyński, prezes zarządu SBB Energy SA (lidera-głównego wykonawcy, który wraz z firmą DP Clean Tech zbuduje kocioł na biomasę) nie obawia się, że realizacja pionierskiego w Polsce projektu może przynieść problemy. – Największe wyzwanie to sprawy organizacyjno-proceduralne, bo techniki się nie boimy, z nią sobie poradzimy. Prace przygotowawcze ruszą szybko. Już niebawem musimy zająć się terenem inwestycyjnym i biurem budowy – zapowiada Ziemowit Słomczyński.

Kocioł na biomasę powstanie w Elektrociepłowni Łąkowa.

Korzyści, jakie przyniesie zbudowanie w Grudziądzu kotła na biomasę – luźną słomę:

  1. Zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła i prądu
  2. Wyraźne obniżanie kosztów związanych z wykupem uprawnień do emisji CO2
  3. Większe bezpieczeństwo energetyczne Grudziądza (zróżnicowanie paliw)
  4. Spełnianie aktualnych i przyszłych wymogów polityki ekologicznej Polski i Unii Europejskiej a także pakietu klimatycznego
  5. Ograniczanie spalania węgla

TEKST, FOT I WIDEO MARYLA RZESZUT

Marek Dec, prezes zarządu OPEC Grudziądz.
Ziemowit Słomczyński, prezes zarządu SBB Energy, lidera-wykonawcy, który wraz z firmą DP Clean Tech zbuduje dla OPEC Grudziądz kocioł biomasowy spalający luźną słomę.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Jest umowa na budowę pierwszego w Polsce kotła spalającego luźną słomę! Podpisali ją prezesi OPEC Grudziądz i SBB Energy (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu