Dziś umowę sfinalizowali: Marek Dec – prezes OPEC Grudziądz i jego zastępca Mirosław Radecki oraz Ziemowit Słomczyński – prezes SBB Energy SA i jego zastępca Tadeusz Witoski. Całkowity koszt inwestycji to 101.648.400 zł. Budowa ma potrwać do października 2024 roku.
– Swoimi doświadczeniami w budowie kotłów do spalania luźnej słomy podzielili się z nami Duńczycy, którzy mają takich elektrociepłowni 12, a zaplanowana przez nas w OPEC Grudziądz będzie pierwszą w Polsce. Mamy także swoje, 15-letnie doświadczenia w spalaniu peletu ze słomy przez OPEC Bio. W kotle o mocy 12,5 MW będzie spalane surowe paliwo – słoma, która nie jest wcale łatwym paliwem – objaśniał podczas prezentacji Paweł Lipecki (OPEC Grudziądz).
Marek Dec, prezes zarządu OPEC Grudziądz, dziękował wszystkim współpracownikom, którzy zaangażowali się w przygotowanie projektu budowy kotła biomasowego na luźną słomę. Podkreślił, że będzie to kolejny, ważny krok w kierunku odchodzenia od węgla i redukcji kosztów produkcji energii cieplnej. – Prace nad tym projektem utrudnił najpierw covid w 2021 roku a w tym roku wojna na Ukrainie, która zdewastowała system, zachwiała produkcją i dostawami materiałów – objaśniał prezes Marek Dec. – A my musieliśmy przygotować projekt od strony technicznej i organizacyjnej, ale najtrudniejsze było dopięcie strony finansowej. Dobrze się stało, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował nasze przedsięwzięcie w większym stopniu, dzięki czemu całkowity koszt wyniesie 101.648.400 zł. NFOŚ nam kibicuje, trzyma za nas kciuki. Chce, aby nam się powiodło. Naszym śladem mogą pójść inne OPEC-e w Polsce.
Ziemowit Słomczyński, prezes zarządu SBB Energy SA (lidera-głównego wykonawcy, który wraz z firmą DP Clean Tech zbuduje kocioł na biomasę) nie obawia się, że realizacja pionierskiego w Polsce projektu może przynieść problemy. – Największe wyzwanie to sprawy organizacyjno-proceduralne, bo techniki się nie boimy, z nią sobie poradzimy. Prace przygotowawcze ruszą szybko. Już niebawem musimy zająć się terenem inwestycyjnym i biurem budowy – zapowiada Ziemowit Słomczyński.
Kocioł na biomasę powstanie w Elektrociepłowni Łąkowa.
Korzyści, jakie przyniesie zbudowanie w Grudziądzu kotła na biomasę – luźną słomę:
- Zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji ciepła i prądu
- Wyraźne obniżanie kosztów związanych z wykupem uprawnień do emisji CO2
- Większe bezpieczeństwo energetyczne Grudziądza (zróżnicowanie paliw)
- Spełnianie aktualnych i przyszłych wymogów polityki ekologicznej Polski i Unii Europejskiej a także pakietu klimatycznego
- Ograniczanie spalania węgla
TEKST, FOT I WIDEO MARYLA RZESZUT