Już pracuje Rada Społeczna Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Grudziądzu. Przewodniczącym Krzysztof Wieczorek

Powołana przez spółkę OPEC GRUDZIĄDZ Rada Społeczna będzie forum do wymiany poglądów oraz formułowania wniosków w kwestiach doradczych i opiniodawczych z zakresu przygotowania, budowy oraz funkcjonowania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Grudziądzu.

19-osobowa Rada Społeczna w OPEC GRUDZIĄDZ będzie doradzać w kwestii budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów.

Inauguracyjne posiedzenie Rady Społecznej projektu budowy ITPO w Grudziądzu odbyło się w czwartek, 14 grudnia. Wybrano przewodniczącego i dwóch zastępców. Przyjęto harmonogram najbliższych prac.

Do wyznaczenia swoich przedstawicieli w dziewiętnastoosobowej Radzie Społecznej zostały zaproszone najważniejsze lokalne środowiska, czyli samorząd, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i szkół, najwięksi odbiorcy przemysłowi oraz najbliżsi sąsiedzi OPEC-u.

Przewodniczącym Rady Społecznej został jednogłośnie wybrany pan Krzysztof Wieczorek – zastępca prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu. Na jego zastępców wybrano panów, Pawła Liberkowskiego – koordynatora ds. Efektywności Energetycznej w Schumacher Packaging Zakład Grudziądz Sp. z o.o. oraz Przemysława Moczyńskiego –  kierownika akredytowanego Laboratorium w OPEC-u.

Rada ustaliła, że na najbliższych spotkaniach zapozna się z realiami lokalnej gospodarki odpadowej, odwiedzi Zakład Gospodarki Odpadami w Zakurzewie, a także pozna treść Raportu oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji oraz odbędzie wizytę studyjną w zakładzie ITPO „ProNatura” w Bydgoszczy.

Instalacja planowana przez OPEC ma przekształcać do 40 tys. ton RDF rocznie, co będzie odpowiadało możliwościom systemu ciepłowniczego i potrzebom lokalnego systemu gospodarki odpadowej, gdyż RDF ma pochodzić z Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. W Polsce z powodu braku podobnych instalacji zagospodarowanie RDF jest nie tylko problematyczne, ale także kosztowne. Minimalne ceny, jakie trzeba zapłacić cementowniom wykorzystującym to paliwo w procesach produkcji cementu i klinkieru, zaczynają się od 400 zł. za tonę.

Dzięki wybudowaniu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów zużycie węgla przez OPEC GRUDZIĄDZ zmniejszy się o 18 tys. ton rocznie. Przyczyni się to do dalszego podniesienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dzięki zwiększeniu niezależności od dostaw węgla i przyniesie oszczędności finansowe. Do tego należy doliczyć możliwość zatrzymania środków wydawanych na zagospodarowanie RDF oraz korzyści dla środowiska.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Już pracuje Rada Społeczna Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Grudziądzu. Przewodniczącym Krzysztof Wieczorek

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu