Kanał Trynka w Grudziądzu zarasta zielskiem a odpowiedzialne za to Wody Polskie tłumaczą, że są pilniejsze zadania. Tak nam „leją wodę”… Interweniuje nasz parlamentarzysta

Poseł Tomasz Szymański 5 września skierował pismo do prezesa PGW Wody Polskie, w którym apeluje o wywiązywanie się z powierzonych zadań.

Poseł Tomasz Szymański: – Nie może tak być, że co roku mamy w Grudziądzu te same problemy z utrzymaniem w należytym porządku kanału Trynka.

Kto ma oczyścić i udrożnić Trynkę? – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które niestety, nie wywiązuje się należycie z powierzonych zadań – mówił dziś na briefingu poseł Tomasz Szymański. – Przykład? Choćby brak dbałości o stan nasypów wzdłuż kanału Trynka w Grudziądzu. Uszkodzone są nasypy wzdłuż odcinka, gdzie woda płynie powyżej poziomu terenów z domami mieszkalnymi i działkami. Wały nie chronią dobytku grudziądzan przed zalaniem. W ubiegłym tygodniu zalane zostały nieruchomości przy kanale.

Jak aktualnie wygląda kanał Trynka każdy mieszkaniec widzi. Jest zarośnięty, zaśmiecony i cuchnie. Przykro jest spacerować wzdłuż Trynki, bo widok jest okropny.

Śmieci na kracie kanału przy al. 23 Stycznia w Grudziądzu blokujące przepływ wody usuwali niedawno strażacy, choć nie jest to ich obowiązek.

– Tylko grudziądzkie „Wodociągi” płacą Wodom Polskim 1 milion 600 tys. zł. Firma ta zatrudnia około 7 000 pracowników. Scentralizowanie tych usług w Warszawie jest nieporozumieniem. Przedtem były w terenie spółki wodne złożone z aktywistów miejscowych, którzy znali problem i gdy trzeba było, od razu reagowali i wykonywali co należy. Teraz mamy od kilku lat, co roku problem z doprowadzeniem do należytego porządku kanału Trynka – tłumaczył poseł Tomasz Szymański. – Czekamy aż Wody Polskie tym się zajmą. A nie możemy zlecić prac miejscowej firmie i obciążyć kosztami Wód Polskich, bo przepisy mówią, że właśnie Wody Polskie są jedynym dysponentem. Tymczasem mieszkańcy interweniują. Obawiają się, co będzie jesienią? Trynka znów zaleje posesje wzdłuż kanału?

O pilnej potrzebie oszczyszczenia i uporządkowania kanału Trynka mówił także na ostatniej sesji Rady Miejskiej wiceprzewodniczący Paweł Napolski.  Na forum rady rozważano, czy nie zlecić prac którejś z miejscowych firm i obciążyć kosztami Wody Polskie. Niestety, nie jest to możliwe.

Poseł Tomasz Szymański liczy na to, że odniesie skutek pismo do prezesa Polskich Wód Krzysztofa Wosia przypominające o powierzonych zadaniach. Na pytania dziennikarzy zarząd Wód Polskich odpowiada, że mają na razie znacznie pilniejsze zadania niż kanał Trynka w Grudziądzu.   

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT   

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Kanał Trynka w Grudziądzu zarasta zielskiem a odpowiedzialne za to Wody Polskie tłumaczą, że są pilniejsze zadania. Tak nam „leją wodę”… Interweniuje nasz parlamentarzysta

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu