Kocioł spalający luźną słomę zbuduje OPEC Grudziądz. Wpłynie to na hamowanie cen ogrzewania. Wkrótce podpisanie umowy

OPEC Grudziądz przygotowuje się do podpisania umowy na wykonanie pionierskiej w Polsce inwestycji – budowy kotła biomasowego spalającego luźną słomę. Całkowity koszt projektu  wyniesie 101.648.400 zł. Sfinansowanie zapewni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

OPEC GRUDZIĄDZ przyjął strategię poprawy bezpieczeństwa dostaw ciepła i uniezależniania się od rosnących kosztów węgla i uprawnień do emisji CO2.

Inwestycja spółki OPEC GRUDZIĄDZ realizowana będzie przez konsorcjum firm SBB ENERGY S.A. i  DP Clean Tech. Kocioł na spalanie luźnej słomy powstanie w Elektrociepłowni Łąkowa w Grudziądzu.

Umowę na budowę kotła biomasowego OPEC GRUDZIĄDZ Sp. z o.o. podpisze wkrótce z firmą SBB Energy S.A.

Projekt nosi nazwę: „Rozwój wysokosprawnej kogeneracji poprzez budowę biomasowej jednostki kotłowej w EC Łąkowa w Grudziądzu”. Zostanie zrealizowany m.in. dzięki temu, że we wrześniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększył dofinansowanie tego zadania.

Budowa kotła biomasowego spalającego luźną słomę kosztować będzie  101.648.400 zł. W tym  dotacja to 50.824.200 zł oraz pożyczka na preferencyjnych warunkach również 50.824.200 zł.

Zapewnienie funduszy na ten projekt umożliwi zbudowanie źródła ciepła opalanego paliwem w postaci luźnej słomy, o mocy 12,5 MW.

Zwiększenie pierwotnie przyznanego dofinansowania (72 mln zł) wynika ze wzrostu cen wykonania tego typu inwestycji.

Generalny wykonawca – konsorcjum firm SBB ENERGY S.A. i DP Clean Tech przedstawiło ofertę na 99,5 mln zł.

Projekt budowy kotła biomasowego wpisuje się w strategię Grupy OPEC, która zakłada do 2025 roku ograniczenie udziału energii z węgla do maksymalnie 50 procent. OPEC Grudziądz koncentruje się na dostępnych lokalnie paliwach jak biomasa i RDF. One mogą poprawić bezpieczeństwo dostaw ciepła i uniezależnić od rosnących kosztów węgla i uprawnień do emisji CO2.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Kocioł spalający luźną słomę zbuduje OPEC Grudziądz. Wpłynie to na hamowanie cen ogrzewania. Wkrótce podpisanie umowy

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu