Kongres Polska Wielki Projekt odbył się w Grudziądzu. Lawina danych dotyczących miasta (zdjęcia)

Uczestnicy paneli dyskusyjnych szukali rozwiązań służących rozwojowi Grudziądza.  

Bazą był raport sporządzony na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 528 grudziądzan oraz 397 mieszkańców powiatów: chełmińskiego, brodnickiego, wąbrzeskiego, kwidzyńskiego i świeckiego. Także w oparciu o zogniskowane wywiady grupowe i dane z GUS, Urzędu Miejskiego, Urzędu Gminy Grudziądz czy dane  wojewódzkie oraz z portalu polskawliczbach.pl i samorządowego serwisu Polskiej Agencji Prasowej.

Przygotowali go dr Karol Leszczyński i dr hab. Krzysztof Szczucki, który zaznaczył, że jest to punkt wyjścia do zdiagnozowania miasta i znalezienia dróg poprawy niepokojących zjawisk.  

Niektóre dane statystyczne nie są wcale złe a jedna wręcz wspaniała: Grudziądz jest jednym z 2 miast w Polsce z najniższą liczbą przestępstw drogowych na 1000 mieszkańców! Zajmuje 962. miejsce na 964. Grudziądzka policja powinna się tym szczycić i chwalić, zwłaszcza „drogówka”, która od wielu lat wykonuje bardzo dobrą pracę, czuwając nad ruchem drogowym, prowadząc szkolenia także w szkołach i przedszkolach. Współpracując z Zarządem Dróg Miejskich.

Z danych niepokojących martwią np. zgony z powodu chorób układu krążenia w 2021 r. Sięgają 42,7 proc. gdy w województwie kujawsko-pomorskim 37,4 proc. a w Polsce 34,8 proc. A zgony ludzi do 65 lat wskutek chorób układu krążenia w 2021 roku w Grudziądzu to już – na 100 tys. ludności – 147,8 gdy w województwie to 101,3 a w Polsce 70,6.

Także zgony kobiet z powodu nowotworu szyjki macicy średnio w Grudziądzu są dwa razy wyższe niż w województwie i w Polsce.

Wydaje się, że smutne dane o tym, iż w Grudziądzu umarło zbyt wiele osób trzeba analizować w kontekście przekształcenia grudziądzkiego szpitala w jednoimienny covidowy 13 marca 2020 roku, decyzją ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Duże miasta jak Bydgoszcz czy Toruń wybroniły się przed tym, a w Grudziądzu – pacjenci tego wielkiego szpitala zostali nagle porozwożeni do innych lecznic. Zarazem zostało wstrzymane przyjmowanie nowych pacjentów. Efekt? W czerwcu 2020 r. tylko 23 łóżka szpitalne zajęte były przez pacjentów covidowych, na 1100 łóżek w grudziądzkiej lecznicy… Prasa opisywała jak chorzy z Grudziądza – w nagłych przypadkach – byli wożeni po całym regionie, bo grudziądzki nie miał prawa ich przyjąć. Później, we wrześniu 2020 – kolejna reorganizacja: grudziądzki szpital znalazł się wśród 9 w Polsce w jeszcze innej strukturze… Czy to nie odbiło się na zdrowiu i zgonach pacjentów w 2021 roku? I zgasła nadzieja, że może szpital zostanie oddłużony dzięki temu poświęceniu się Grudziądza i zmiany lecznicy na jednoimienną…  Dług został.

Wiele takich danych statystycznych ma swój kontekst. Suche liczby nie odzwierciedlają w pełni sytuacji.

Podczas kongresu, w panelu o przyszłości Grudziądza najbardziej konkretnej wypowiedzi udzielił… Marek Sikora, były wiceprezydent miasta: – Nie może samorząd 85-tysięcznego miasta być obciążony utrzymaniem wielkiego, regionalnego szpitala, który obsługuje obszar pół miliona mieszkańców! To dla Grudziądza kula u nogi. Szpital powinno się przekazać do państwa – mówił Marek Sikora. – I to jedna z szans rozwoju. Teraz, gdy pracuję już tylko w wyuczonym zawodzie – elektroenergetyce, jeżdżę po Polsce i widzę, jak rozbudowaną infrastrukturę mają inne regiony np. Dolny Śląsk. Grudziądz czy w ogóle kujawsko-pomorskie nie ma szans wygrać z nimi rywalizacji o poważne inwestycje. Ponadto w Grudziądzu brakuje współpracy ponad podziałami. A potrzebne jest wspólne działanie dla miasta. Nie powinniśmy widzieć polityki centralnej ale patrzeć gdzie możemy skorzystać, być w wielu miejscach, gdzie zapadają decyzje.

Wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau (z lewej) i Marek Sikora, były wiceprezydent Grudziądza.

Zapytany przeze mnie Michał Zaleski, prezydent Torunia o to, czy Grudziądz nie stracił dystansu do czołowych miast regionu już wcześniej, gdy utworzono małe województwa i oprócz Bydgoszczy także Toruń i Włocławek zostały stolicami województw? I bardzo dużo skorzystały, gdy Grudziądz został na boku… A dziś porównuje się dane Grudziądza do Włocławka, Torunia, Bydgoszczy…

– Tak było, to prawda – odparł prezydent Michał Zaleski. – Niemniej  uważam, że Grudziądz ma duże szanse na wybicie się pomiędzy Trójmiastem a Toruniem i Bydgoszczą, gdyż sytuacja dziś jest inna. Powstała sieć dobrych połączeń drogowych, dystans się skrócił i  Grudziądz ma dobre perspektywy.

A co myślał po kongresie wicewojewoda Józef Ramlau, który często odwiedza Grudziądz przy różnych okazjach? – Grudziądz to jest ściśnięta sprężyna, która szybko się rozwinie w odpowiednich warunkach. Potencjał w tym mieście jest ogromny –  zdecydowanie twierdzi wicewojewoda.  

Tylko co zrobić z 11-procentowym bezrobociem i niższymi niż gdzie indziej zarobkami w Grudziądzu?

Na pewno intensywnie pozyskiwać inwestorów. Status miasta zmieni też wyższa uczelnia, która ma wkrótce pojawić się w Grudziądzu.

A fakt, że młodzi uciekają z miasta i społeczeństwo w Grudziądzu starzeje się? Młodych trzeba zatrzymać, choćby systemem stypendiów.  

Mieszkańcy od lat narzekają: „To straszne, że Grudziądz staje się miastem emerytów!”. To się mieszkańcom nie podoba, więc lepiej odrzucić kierunek, który podpowiadał na kongresie prof. dr hab. Andrzej Zybertowicz: – Skoro zaletami Grudziądza jest spokój, piękna przyroda, tereny rekreacyjne to można tu stworzyć enklawy dla emerytów, którzy osiedlaliby się w Grudziądzu a to dobrzy klienci, bo mają stały dochód i dość dużo wydają – argumentował. – Grudziądz może więc być dobrym miastem dla emerytów na stare lata.

Padło nawet porównanie do… Florydy w USA, gdzie w jesieni życia osiedla się właśnie wielu emerytów. Jak Ciechocinek w Polsce.  

Trzeba także zweryfikować tezę, że w Grudziądzu jest słaba… oferta kulturalna (tak wynika z ankiet). Samo Centrum Kultury Teatr serwuje mieszkańcom 300 imprez w roku! A do tego bardzo aktywne Muzeum, Biblioteka Miejska, MORiW… Z drugiej zaś strony, jak wynika z ankiet, mieszkańcy okolicznych powiatów przyjeżdżają do Grudziądza w celach rozrywkowych, wybierając często Grudziądz a nie Toruń, Bydgoszcz czy Gdańsk. Czyli są imprezy i wydarzenia kulturalne. Do Grudziądza przyjeżdżają też na zakupy.

Na kongresie przytoczono mnóstwo liczb, pokazano wykresy, tabelki. Tylko były również głosy i takie, że spada liczba mieszkańców wszystkich miast, m.in. z tego powodu, że ludzie wyprowadzają się do domów pod miastami, na obrzeżach aglomeracji. Był i taki głos, że dane z Włocławka, który ma potężne zakłady i dwie wyższe uczelnie nie odbiegają aż tak bardzo od grudziądzkich.

Na pewno przyda się każdy głos i każdy dobry pomysł służący rozwojowi Grudziądza.    

Na zakończenie wystąpił z koncertem Wiktor Kowalski znany z The Voice of Poland.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Kongres Polska Wielki Projekt odbył się w Grudziądzu. Lawina danych dotyczących miasta (zdjęcia)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu