Kontrakt z NFZ (340 mln zł.) nie wystarcza na świadczenia wykonywane w grudziądzkim szpitalu. I jak ma nie być długu! Kiedy rząd oddłuży polskie lecznice?

O niełatwej sytuacji grudziądzkiego szpitala mówił na sesji Rady Miejskiej Marek Kornet, wicedyrektor ds. ekonomicznych lecznicy: – Wciąż niedoszacowane są przez NFZ świadczenia medyczne, nie zbilansujemy kontraktu. Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – Bez zmian systemowych wprowadzanych centralnie żaden szpital w Polsce się nie zbilansuje.  

 – Na koniec lipca straty sięgnęły 25 mln 826 tys. zł. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na poziomie 340 mln zł jest zbyt niski. Pieniędzy starczy na podwyżki dla załogi, ale nie zbilansujemy kontraktu. Zabraknie do tego około 43 mln zł. – martwi się Marek Kornet, wicedyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Grudziądzu.

Mimo trudności załoga szpitala robi wiele dobrego  

Otwarty przetarg na modernizację chirurgii dziecięcej prowadzi do poprawy warunków leczenia na tym oddziale. To aktualnie jedna z bardzo ważnych inwestycji w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Biegańskiego w Grudziądzu. – Koszty modernizacji tego oddziału wyniosą 3 mln 400 tys. zł. a pokryje je wojewoda – mówił Marek Kornet, wicedyrektor ds. ekonomicznych szpitala. –  Utworzyliśmy centrum zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, które działa od 1 lipca. Na ukończeniu są prace związane z uruchomieniem centrum zdrowia psychicznego. Wkrótce ruszy. W naszym szpitalu przeprowadziliśmy pierwszą w rejonie toruńskim operację mózgu u pacjenta przytomnego, który rozmawiał i słuchał muzyki w trakcie zabiegu. Nasz szpital wszedł do finału konkursu „Bezpieczny szpital przyszłości”, m.in. dzięki bardzo profesjonalnej opiece nad pacjentami kardiochirurgicznymi.  

Wicedyrektor Marek Kornet podawał przykłady, że szpital stara się funkcjonować jak najlepiej mimo trudnej sytuacji finansowej.  A ta jest rzeczywiście niewesoła: wszystkie zobowiązania sięgają ponad 470 mln zł. – Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na poziomie 340 mln zł. jest niewystarczający. – Powinien być wyższy, żeby go zbilansować. Przynajmniej o  43 mln zł.  Obecnie wystarczy na podwyżki dla pracowników, wymagane przez ustawę o minimalnym wynagrodzeniu. Kontrakt na świadczone przez szpital usługi jest niedoszacowany. Straty już wynoszą 25 mln 826 tys. zł a na koniec roku mogą wzrosnąć do 34 mln. zł. Odwleka się odbudowanie oddziału udarowego, gdyż nie stać szpitala na stawki dla lekarzy specjalistów w granicach 300 zł. Jednak pacjentów z udarami przyjmujemy, są zaopiekowani. Kiedy sytuacja tego wymaga, przekazujemy tych pacjentów do szpitali z oddziałami udarowymi.

Doszedł kłopot z kupnem energii, której szpital nie mógł nabyć z przetargu. Może kupić energię tylko z wolnej ręki, gdyż wciąż traktowany jest jako niewiarygodny płatnik.  

Program naprawczy szpitala wystarczy? A gdzie rozwiązania systemowe, centralne?

Radni pytali o program naprawczy, który ma polepszyć sytuację grudziądzkiego szpitala a miał być gotowy już w kwietniu br. – Program naprawczy przedstawimy w ustawowym terminie na przełomie października i listopada. – poinformował Marek Kornet.   

Marzena Makowska, radna Prawa i Sprawiedliwości nalegała, aby program naprawczy przedstawić radnym jeszcze we wrześniu, gdyż jest to sprawa pilna. Podobnego zdania był m.in. radny Krzysztof Pokora (Koalicja Obywatelska): – Było już kilka terminów na przedstawienie programu naprawczego. Gdyby od początku dyrekcja szpitala mówiła o terminie ustawowym, to byśmy to przyjęli, a tak czujemy się lekceważeni.

– Program naprawczy jest bardzo ważny, ale sytuację uratuje przecena świadczeń medycznych. Skupmy uwagę na istocie sprawy. Przecież już trwa proces sądowy z NFZ o wypłacenie naszemu szpitalowi należnych 67 mln zł za świadczenia medyczne, które są niedoszacowane. Gdyby nasz szpital miał te brakujące w tej chwili do kontraktu 40 mln zł z NFZ sytuacja byłaby całkiem inna.  – tłumaczył Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Poza tym czy tylko nasz szpital popada w zadłużenie? Onkologia w Bydgoszczy ma około 40 mln zł. długu. Szpitale  marszałkowskie są zadłużone, czego wcześniej nie było. Nagle wszystkie dyrekcje szpitali nie potrafią zarządzać? Jeżeli rząd zapowiadał reformy służby zdrowia, oddłużenie szpitali i inne rzeczy, aby ująć je w programach naprawczych, a kolejni ministrowie je odwlekają, oznacza to, że zadanie jest mega trudne. Przecież od miesięcy a nawet lat zmiany systemowe są zapowiadane, a nie są realizowane. Czy rząd nie wie jaka jest sytuacja szpitali? Wie. A NFZ? Też wie. Możemy tu godzinami dyskutować o naszym programie naprawczym, ale to nic nie da. Trzeba walczyć o zmiany systemowe, wprowadzane centralnie w Polsce.

Na jednej z poprzednich sesji RM radna Helena Bagniewska (Sojusz Obywatelski Grudziądz) zwróciła uwagę na fakt, że zadłużenie szpitala ciągnie się już od wielu lat: – Ten potężny dług szpitala w Grudziądzu wygenerowały poprzednie dyrekcje lecznicy. A dziś atakuje się obecnego dyrektora, który jest dość krótko i akurat nie on spiętrzył te wielkie zobowiązania.

Maciej Glamowski: – Dopóki będę prezydentem do żadnej prywatyzacji nie dopuszczę. Nie straszcie ludzi

Pilny wgląd do programu naprawczego grudziądzkiego szpitala skłaniają  niektórych radnych pogłoski, że w ramach ratowania sytuacji finansowej mogą być sprzedane niektóre działy lecznicy jak np. laboratorium czy kuchnia. Radny Tomasz Smolarek (Koalicja Obywatelska) wyjaśniał, że tego obawiają się pracownicy, dlatego poruszył temat.

– Dopóki będę prezydentem Grudziądza żadna sprzedaż oddziału czy innej części szpitala nie nastąpi. Raz to wyjaśniałem i powtarzam teraz – zastrzegł kategorycznie Maciej Glamowski. – Około 450 tysięcy mieszkańców korzysta z regionalnego szpitala. Nie zgodzę się na żadną prywatyzację. Pan radny Tomasz Smolarek powinien wiedzieć jako członek społecznej rady szpitala, że taka procedura sprzedaży nie jest możliwa, wymagane są różnego rodzaju zgody. W ogóle nie mówmy o tym i nie straszmy niepotrzebnie ludzi. Powtórzę, że przygotowywany przez nasz szpital program naprawczy bez dodatkowych środków nie poprawi sytuacji.

MARYLA RZESZUT       

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Kontrakt z NFZ (340 mln zł.) nie wystarcza na świadczenia wykonywane w grudziądzkim szpitalu. I jak ma nie być długu! Kiedy rząd oddłuży polskie lecznice?

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu