Ktoś zniszczył tablice IPN poświęcone gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Dewastacja w tym miejscu już nie pierwszy raz

Ciekawe, że w Grudziądzu, krótko po uroczystościach 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych) zdewastowane zostały tablice z ekspozycji na Plantach przy al. 23 Stycznia.

Konkretnie: przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego i Pamiątkowym Kamieniem z Inskrypcją pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Do dewastacji doszło z piątku na sobotę. I raczej nieprzypadkowo, gdyż pierwszego dnia (czy raczej nocy) nastąpił pierwszy etap niszczenia a kolejnego dnia – jakby było mało – drugi.

1 marca na Skwerze Pamięci Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych odbyły się wielkiej rangi uroczystości z udziałem posłanki RP, wicewojewody, prezydenta Grudziądza, dowództwa Garnizonu Grudziądz i kompanii honorowej Wojska Polskiego. Po południu młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” złożyła tu uroczyste przyrzeczenie.

Dwa dni później zniszczona została m.in. tablica mówiąca o tym, jak sfingowano proces i zamordowano gen. Augusta Emila Fieldorfa Nila. Instytut Pamięci Narodowej przygotował bardzo dobrą ekspozycję, często czytaną i oglądaną przez przechodniów. Zniszczenia wycenia się na około 3 tysiące zł. Dewastacja uczuć, zranienie pamięci i polskiej dumy z żołnierzy niezłomnych ma cenę o niebo wyższą. Sprawcy muszą być zatrzymani.

Już wcześniej głośno było o sprawie dewastacji i profanowania brzozowych krzyży, ustawionych przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego. Jak widać, dla niektórych wandali nie ma żadnych hamulców i świętości…

(marz)

Ekspozycja ustawiona przez IPN na Skwerze Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. FOT. MARYLA RZESZUT
Tak wyglądała przed zniszczeniem tablica o procesie i śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. FOT. MARYLA RZESZUT
FOT. MARYLA RZESZUT
Tablica przed zniszczeniem. Zniszczone tablice powinny być odtworzone.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Ktoś zniszczył tablice IPN poświęcone gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”. Dewastacja w tym miejscu już nie pierwszy raz

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu