Marek Fijałkowski zapowiada, że mural ukończy w połowie września. Na ścianie będzie Kopernik, Brama Toruńska, układ heliocentryczny, okna prawdziwe i namalowane

U zbiegu ulicy Starej i placu Miłośników Astronomii powstaje mural przedstawiający Mikołaja Kopernika. Jest to grudziądzki akcent uczczenia wielkiego astronoma i ekonomisty w związku z Rokiem Kopernikańskim.

Na rusztowaniu trwają ostatnie prace. Ich wykonawcą jest znany grudziądzki artysta malarz Marek Fijałkowski, który odsłonił już część muralu, by z perspektywy przechodnia zobaczyć swoje dzieło i nanieść ewentualne poprawki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Grudziądzkie Towarzystwo Kultury, a projekt przygotowała Magdalena Biernat.

Co przedstawia mural i skąd właśnie taki wizerunek Mikołaja Kopernika?

– Projekt został wykonany na podstawie XIX – wiecznego sztychu z 1851 roku, nieznanego autora przedstawiający Bramę Toruńską – mówi Marek Fijałkowski. – Z kolei na jego podstawie w 1901 roku Gustav Breuning namalował obraz, który znajduje się obecnie w Muzeum w Grudziądzu. Sztych przedstawia Bramę Toruńską z czasów Mikołaja Kopernika, który prawdopodobnie przejeżdżał przez tę bramę w 1522 roku. A wizerunek Mikołaja Kopernika został zaczerpnięty z obrazu Jana Matejki „Rozmowa z Bogiem”.

Ze względu na to, że w kamienicy przy ul. Starej jest bardzo dużo okien i jest to bardzo trudna ściana do wykonania muralu projektantka postanowiła wkomponować kamienicę z autentycznymi oknami, murem oraz Bramą Toruńską.

– Mamy tu okna prawdziwe i fałszywe. Wszystko dobrze się komponuje – mówi Marek Fijałkowski. – Do wykonania pozostał jeszcze układ heliocentryczny. Myślę, że  w połowie września całość będzie gotowa. Zarówno projekt jak i stonowana kolorystyka zostały zaakceptowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Warto dodać, że swój udział w projekcie miało też Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, które przygotowało ścianę kamienicy do wykonania muralu. 

Tekst i fot. ANETTE

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Marek Fijałkowski zapowiada, że mural ukończy w połowie września. Na ścianie będzie Kopernik, Brama Toruńska, układ heliocentryczny, okna prawdziwe i namalowane

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu