Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w Grudziądzu. Z prezydentem miasta Maciejem Glamowskim omawiali plan rewitalizacji części zamku krzyżackiego (zdjęcia)

W odnowionym, południowym skrzydle zamku miałby być umieszczony słynny i niezwykle cenny Poliptyk Grudziądzki.

Prof. Piotr Gliński: – Kultura może być lokomotywą, która ciągnie rozwój lokalny.

Wraz z prof. Piotrem Glińskim (wicepremierem Polski od 2015 r. do 21 czerwca 2023 r.) przybył dziś (8 września) do Grudziądza Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Władze Grudziądza wykorzystają każdą, dobrą koncepcję odnowy zabytków. Od lat przywraca się mieszkańcom odrestaurowane obiekty historyczne. Miasto zgłasza kolejne, konkretne plany rewitalizacji zabytków.   

Z bardzo ambitnym pomysłem przyjechali do Grudziądza prof. Piotr Gliński i dr Krzysztof Szczucki.  

– Jest koncepcja rewitalizacji południowego skrzydła zamku krzyżackiego w Grudziądzu. Przyznaliśmy wcześniej Grudziądzowi 3,5 miliona zł. na rewitalizację Wzgórza Zamkowego. W tym projekcie jest pewien zalążek odnowy zamku – objaśniał prof. Piotr Gliński. – Rząd przeznacza na kulturę i zabytki znacznie większe środki. Polska musi inwestować w kulturę, która może być lokomotywą ciągnącą rozwój lokalny. Z pewnością Grudziądz, miasto zabytkowe, z wielką historią, skorzysta też ze środków programu Narodowej Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa na wsparcie miast w odrestaurowaniu starych kamienic. Z rozmów z prezydentem Grudziądza wnioskujemy, że tutejszy samorząd jest otwarty na ratowanie i odnawianie zabytków.

Zaangażowanie w rewitalizację południowego skrzydła zamku w Grudziądzu deklarował dziś także dr Krzysztof Szczucki: – Przywrócenie miastu oryginalnego Poliptyku Grudziądzkiego może nastąpić tylko wtedy, gdy będzie dla tego zabytku godne miejsce a takim byłby zamek krzyżacki. Przystąpimy do jego rewitalizacji w odpowiednich procedurach, które docelowo będą prowadzić do odbudowy południowego skrzydła zamku.

Na pytania dziennikarzy o koszty takiego przedsięwzięcia Krzysztof Szczucki odparł, że obecnie nie można ich oszacować. Dopiero gdy koncepcja zostanie przyjęta i przygotowany konkurs bądź przetarg, będzie można mówić o kosztach.  

W Grudziądzu był dziś także dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda, który sugerował, że już trzeba zabezpieczyć przed degradacją odkryte fragmenty grudziądzkiego zamku np. odsłonięte, historyczne fundamenty. Była dziś też mowa, że zamek krzyżacki w Grudziądzu może być oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku.    

– Warto to rozważyć. Wydaje się, że najlepszym miejscem na wyeksponowanie oryginału lub kopii konserwatorskiej poliptyku byłaby Góra Zamkowa. Poliptyk Grudziądzki wróciłby do nas po ponad 200 latach – mówi prezydent Maciej Glamowski. – W trakcie rozmów z prof. Piotrem Glińskim zaproponowałem ogłoszenie konkursu architektonicznego na stworzenie obiektu, który z jednej strony zabezpieczy relikty skrzydła południowego zamku krzyżackiego przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych a z drugiej – będzie ekspozycją historyczną. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem regulaminu konkursu i uzyskaniem wytycznych konserwatorskich.

– Takie spotkania i rozmowy o zabytkach dowodzą, że Grudziądz jest ważnym ośrodkiem na mapie Polski, a lokalne dziedzictwo leży nam wszystkim na sercu – komentuje prezydent Maciej Glamowski.

POLIPTYK GRUDZIĄDZKI jest obecnie bardzo cennym eksponatem prezentowanym w Muzeum Narodowym w Warszawie, w części „gotyk”. Jest wręcz „gwiazdą” tej ekspozycji.  

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w Grudziądzu: – Jest koncepcja rewitalizacji południowego skrzydła zamku krzyżackiego.
Poliptyk Grudziądzki jest bardzo cennym eksponatem w dziale „gotyk” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w Grudziądzu. Z prezydentem miasta Maciejem Glamowskim omawiali plan rewitalizacji części zamku krzyżackiego (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu