W odnowionym, południowym skrzydle zamku miałby być umieszczony słynny i niezwykle cenny Poliptyk Grudziądzki.
Wraz z prof. Piotrem Glińskim (wicepremierem Polski od 2015 r. do 21 czerwca 2023 r.) przybył dziś (8 września) do Grudziądza Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.
Władze Grudziądza wykorzystają każdą, dobrą koncepcję odnowy zabytków. Od lat przywraca się mieszkańcom odrestaurowane obiekty historyczne. Miasto zgłasza kolejne, konkretne plany rewitalizacji zabytków.
Z bardzo ambitnym pomysłem przyjechali do Grudziądza prof. Piotr Gliński i dr Krzysztof Szczucki.
– Jest koncepcja rewitalizacji południowego skrzydła zamku krzyżackiego w Grudziądzu. Przyznaliśmy wcześniej Grudziądzowi 3,5 miliona zł. na rewitalizację Wzgórza Zamkowego. W tym projekcie jest pewien zalążek odnowy zamku – objaśniał prof. Piotr Gliński. – Rząd przeznacza na kulturę i zabytki znacznie większe środki. Polska musi inwestować w kulturę, która może być lokomotywą ciągnącą rozwój lokalny. Z pewnością Grudziądz, miasto zabytkowe, z wielką historią, skorzysta też ze środków programu Narodowej Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa na wsparcie miast w odrestaurowaniu starych kamienic. Z rozmów z prezydentem Grudziądza wnioskujemy, że tutejszy samorząd jest otwarty na ratowanie i odnawianie zabytków.
Zaangażowanie w rewitalizację południowego skrzydła zamku w Grudziądzu deklarował dziś także dr Krzysztof Szczucki: – Przywrócenie miastu oryginalnego Poliptyku Grudziądzkiego może nastąpić tylko wtedy, gdy będzie dla tego zabytku godne miejsce a takim byłby zamek krzyżacki. Przystąpimy do jego rewitalizacji w odpowiednich procedurach, które docelowo będą prowadzić do odbudowy południowego skrzydła zamku.
Na pytania dziennikarzy o koszty takiego przedsięwzięcia Krzysztof Szczucki odparł, że obecnie nie można ich oszacować. Dopiero gdy koncepcja zostanie przyjęta i przygotowany konkurs bądź przetarg, będzie można mówić o kosztach.
W Grudziądzu był dziś także dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda, który sugerował, że już trzeba zabezpieczyć przed degradacją odkryte fragmenty grudziądzkiego zamku np. odsłonięte, historyczne fundamenty. Była dziś też mowa, że zamek krzyżacki w Grudziądzu może być oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku.
– Warto to rozważyć. Wydaje się, że najlepszym miejscem na wyeksponowanie oryginału lub kopii konserwatorskiej poliptyku byłaby Góra Zamkowa. Poliptyk Grudziądzki wróciłby do nas po ponad 200 latach – mówi prezydent Maciej Glamowski. – W trakcie rozmów z prof. Piotrem Glińskim zaproponowałem ogłoszenie konkursu architektonicznego na stworzenie obiektu, który z jednej strony zabezpieczy relikty skrzydła południowego zamku krzyżackiego przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych a z drugiej – będzie ekspozycją historyczną. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem regulaminu konkursu i uzyskaniem wytycznych konserwatorskich.
– Takie spotkania i rozmowy o zabytkach dowodzą, że Grudziądz jest ważnym ośrodkiem na mapie Polski, a lokalne dziedzictwo leży nam wszystkim na sercu – komentuje prezydent Maciej Glamowski.
POLIPTYK GRUDZIĄDZKI jest obecnie bardzo cennym eksponatem prezentowanym w Muzeum Narodowym w Warszawie, w części „gotyk”. Jest wręcz „gwiazdą” tej ekspozycji.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT