Młodzi, grudziądzcy strzelcy złożyli uroczyste przyrzeczenie strzeleckie – na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. Większość w tej grupie to dziewczęta (zdjęcia)

Do przysięgi przystąpili 1 marca członkowie Jednostki Strzeleckiej 3301 „Strzelec” przy III LO.  Z Warszawy przybył do Grudziądza komendant główny Związku Strzeleckiego „Strzelec”,  brygadier Krzysztof Wojewódzki.

Grudziądzanie, którzy obserwowali ceremonię komentowali: – Jacy młodzi ci strzelcy, jaka świetna, wartościowa młodzież…

Uroczystość prowadził kpt. Roman Sarnowski z ZS „Strzelec” (jego stopień wojskowy to starszy chorąży sztabowy). Mówił m.in. : – Są dobrze wyszkoleni, zdyscyplinowani, w razie zagrożenia wiedzą co robić. Mam nadzieję, że nie zajdzie konieczność aby musieli się sprawdzać w sytuacji zagrożenia.  

W uroczystości uczestniczył też instruktor Piotr Pik.

Zapytałam bryg. Krzysztofa Wojewódzkiego, komendanta głównego ZS „Strzelec” dlaczego opuścił 1 marca Warszawę, gdzie było wiele wspaniałych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Bo w Grudziądzu jest tyle pięknych dziewcząt! – odparł z uśmiechem. Wiadomo jednak, że postanowił być na przyrzeczeniu jednostki 3301 ZS  „Strzelec” przy III LO, gdyż grupa ta jest dla niego ważna. Przyrzeczenie strzeleckie to wydarzenie bardzo istotne dla samych strzelców ale i dla przełożonych, instruktorów.

W rozmowie z grupą pięciorga strzelców już po złożeniu przyrzeczenia pytałam zwłaszcza dziewczęta, czy odnajdują się z wojskowej dyscyplinie, która obowiązuje w szkoleniu. – Tak, nie ma problemu – odpowiedzieli wszyscy zgodnie. – Chcemy się szkolić, poświęcamy swój czas na rzeczy, które nam się przydają.

Strzelcy tuż po złożeniu przyrzeczenia (od lewej): st. sierż. Dominik Deja, sekcyjny Dominik Miedziński, sekcyjne Malwina Materna i Dobrawa Kornacka oraz st. strzelec Amelia Jaworska.

A czy – zgodnie z nazwą związku – wszyscy są znakomitymi strzelcami?  Wyjaśnili, że program szkoleń obejmuje szerokie spektrum, nie tylko strzelanie. A nazwa  nawiązuje do dawnego, przedwojennego ZS „Strzelec”.

Na przyrzeczenie przybyły rodziny, znajomi, przyjaciele strzelców i zrobili sporo wspólnych zdjęć przy pomniku rtm Witolda Pileckiego.

ZS „Strzelec” to ogólnopolska organizacja proobronna i społeczno-wychowawcza.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT                                                                   

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Młodzi, grudziądzcy strzelcy złożyli uroczyste przyrzeczenie strzeleckie – na Skwerze Żołnierzy Wyklętych. Większość w tej grupie to dziewczęta (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu