Młyn Energii w Grudziądzu otwarty zostanie w grudniu 2026 r. – zapowiada marszałek województwa Piotr Całbecki. – Dziś rusza proces inwestycyjny (zdjęcia)

Projekt „Młyn Energii – dostosowanie obiektu Młyna Górnego w Grudziądzu do funkcji kulturalno-edukacyjnych” będzie realizowany w województwie jako pierwszy z zaplanowanych czterech.

Marszałek województwa Piotr Całbecki oświadczył 4 października w Grudziądzu, że wyremontowany Młyn Energii powinien być otwarty w grudniu 2026 roku.

Podobne centra przewidziane są także w Inowrocławiu, Włocławku i Toruniu. Ponieważ zaawansowane są już sprawy związane z rewitalizacją Młyna w Grudziądzu ta inwestycja wykonana będzie jako pierwsza. Jest już pozwolenie na budowę.  

Marszałek województwa Piotr Całbecki przekazał umowę użyczenia nieruchomości Młyna Górnego w Grudziądzu  Małgorzacie Sadowskiej – Rodziewicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu. Właśnie K-PCEiI będzie inwestorem w Młynie Górnym.

Marszałek Piotr Całbecki uważa Grudziądz za miasto, które ze względu na potencjał i położenie powinno znaleźć się w pierwszej lidze polskich miast i potrzebuje pierwszoligowych instytucji kulturalnych. – W Młynie Energii chcemy stworzyć centrum innowacyjno-edukacyjne. Nazwa może nie jest porywająca, ale obiekt na pewno przyciągnie dzieci i młodzież a także dorosłych atrakcyjnymi formami nauki, która tutaj będzie przystępna i zrozumiała – objaśniał marszałek na konferencji prasowej w Spichlerzu 57. – Będzie to centrum z kompleksem wiedzy o źródłach energii, zwłaszcza odnawialnej, o elektryczności i oszczędzaniu prądu oraz kierunkach, w których zmierza świat jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Będzie to centrum związane z energią ale nie tylko. Popularyzować będzie wiedzę o Grudziądzu i ogólną – matematyczno-przyrodniczą, technologiczną i humanistyczną..

Małgorzata Sadowska-Rodziewicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu dodała, że w Młynie Energii przewidziana jest też klimatyczna, oryginalna kawiarnia i sala konferencyjna.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe na wykonawcę a planowane otwarcie nowoczesnego centrum edukacyjnego w zabytkowym Młynie nastąpi w grudniu 2026 roku.

Marszałek Piotr Całbecki poinformował, że w Spichlerzu 21-23 w Grudziądzu utworzone zostanie przedstawicielstwo Urzędu Marszałkowskiego.  – Przekazaliśmy Urzędowi Marszałkowskiemu Spichlerz 21-23 i bardzo cieszy fakt, że kolejny, zabytkowy budynek przy ul. Spichrzowej w Grudziądzu zostanie wyremontowany – podkreśla prezydent Maciej Glamowski.

TEKST i FOT. MARYLA RZESZUT

Spichlerz 21-23 w Grudziądzu Urząd Marszałkowski zrewitalizuje i umieści w nim swoje przedstawicielstwo.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Młyn Energii w Grudziądzu otwarty zostanie w grudniu 2026 r. – zapowiada marszałek województwa Piotr Całbecki. – Dziś rusza proces inwestycyjny (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu