Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka w Grudziądzu: – Dzieciństwo to podstawa, od której zależy całe życie (zdjęcia)

Pochodząca z Grudziądza Monika Horna-Cieślak wzięła udział w dyskusji „Dzieci mają głos! Jak skutecznie go chronić?” Na spotkanie do mariny przybyła młodzież, nauczyciele, prawnicy,  grono pedagogów. Był też ksiądz i pracownicy zakładów opiekuńczych.

To jeden z pierwszych paneli dyskusyjnych w Polsce z nową Rzeczniczką Praw Dziecka.

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak podkreśliła, że jej urząd nie podlega żadnej partii politycznej. – Nie jest to urząd światopoglądu jednego człowieka. Nie będzie nikogo segregować ani dyskryminować – oświadczyła. – Skończył się wpływ polityków na pracę Rzecznika Praw Dziecka. Przed podjęciem decyzji zawsze będę pytać o zdanie młodych ludzi, co sądzą na ten temat. Dzieciństwo to podstawa, od której zależy całe życie.  

To spodobało się wszystkim na wypełnionej sali konferencyjnej w marinie. Bili brawo.

Dodała też, że nie zamierza przebywać stale w biurze w Warszawie. – Głos młodych osób jest dla mnie bardzo ważny. Urząd Rzeczniczki Praw Dziecka jest po to, żeby słuchać dzieci i młodzieży, wyciągać wnioski z rozmów i na tej podstawie podejmować działania. Świat możemy zmienić tylko i wyłącznie razem. Każde spotkanie jest dla mnie niesamowicie cenne i ważne. Z każdego takiego spotkania wychodzę z nowym myśleniem o tym, co możemy zrobić dla dzieci.

Monika Horna-Cieślak przybyła do Grudziądza, skąd pochodzi, na zaproszenie Mateusza Orzechowskiego – aktywisty z Lewicy, który wcześniej organizował Okrągły Stół Wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Grudziądzu. Mateusz Orzechowski też zaznaczył: – Nasza działalność we wspieraniu dzieci i młodzieży nie ma żadnych zabarwień politycznych. Tu zrobimy wszystko, żeby pomóc we współpracy z każdym, komu zależy na dobru młodego pokolenia.

Podczas panelu w marinie mocno akcentowany był problem braku odpowiedniej liczby psychologów w szkołach, pogarszaniu się stanu psychicznego dzieci i młodzieży, zbyt dużej liczby samobójstw i prób samobójczych młodych ludzi.

O konieczności rozmowy i poświęcaniu czasu dzieciom przez rodziców i opiekunów mówiła m.in. Maria Janowska, była dyrektorka Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego.

O potrzebie wprowadzenia przedmiotu czy przynajmniej lekcji uczących dzieci i młodzież jak radzić sobie w życiu mówiła Danuta Szaciłowska, wieloletnia sędzia Sądu Rodzinnego w Grudziądzu. – Nie tylko wiedza z konkretnych przedmiotów jest niezbędna, ale nauka umiejętności radzenia sobie w życiu w różnych, czasem bardzo trudnych sytuacjach. Powstały dobre książki, opracowania w tej dziedzinie. Kiedy czytałam jedną z nich zadawałam sobie pytanie, dlaczego nie uczy się tych rzeczy w szkołach? A młodzi ludzie często boją  się zgłosić problem w obawie, że go się nagłośni, nada sprawie bieg i nie wiadomo jak otoczenie to przyjmie…

– Rzeczywiście brakuje psychologów w szkołach, ale z drugiej strony nauczyciele mają na studiach naprawdę rozbudowany program z psychologii i są w stanie ucznia wysłuchać, zrozumieć oraz mu pomóc – zauważył  Roman Sarnowski, który też pracuje z młodzieżą. – Tylko młodzi nie zawsze chcą przyjść i zgłosić problem.

Zabierała też głos młodzież. – Dlaczego ktoś nie chce zwierzyć się z problemów nauczycielowi? Bo się wstydzi. Myśli, że wszyscy sobie jakoś radzą a on jest chyba inny, jakiś gorszy – tłumaczyła jedna z dziewcząt.

– Byłam poddana hejtowi i fizycznemu, i psychologicznemu – wyznała inna dziewczyna. – Skutki odczuwałam jeszcze długi czas później. To straszne, jeśli jest się samemu, bez wsparcia rówieśników czy opiekunów.

Monika Horna-Cieślak zapewniła, że zawsze będzie wsparciem dla dzieci i młodzieży. Przypomniała, że Rzecznik Praw Dziecka też może podejmować interwencje. Pamiętajcie o tym. Także o tym, że działają telefony alarmowe.

MONIKA HORNA-CIEŚLAK to doświadczona adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna, od lat czynnie zaangażowana w sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Moderatorem panelu był Rafał Szudra, student dziennikarstwa. Patronat sprawował Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT  

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka w Grudziądzu: – Dzieciństwo to podstawa, od której zależy całe życie (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu