Na grudziądzkiej Cytadeli dziś (17 maja) uroczyście podpisano akt erekcyjny i odsłonięto obelisk ku czci 18. Pułku Ułanów Pomorskich

W wydarzeniu tym uczestniczyli Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej i Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza. Podkreśliła: – Ten kamień będzie twardy jak nasza pamięć i miłość do tych, którym zawdzięczamy nasze narodowe trwanie.

– Pamiętajmy o tych, z którymi wróciła tu Polska. To żołnierze 18. Pułku Ułanów Pomorskich, którym poświęcony jest obelisk – mówiła wiceprezydent Róża Lewandowska. – Ten kamień będzie twardy jak nasza pamięć i miłość do tych, którym zawdzięczamy nasze narodowe trwanie. Na przekór różnego rodzaju trudnościom, wbrew woli tych, którzy pragnęli jego unicestwienia, naród nasz trwa i trwać będzie. Jesteśmy tu dzięki naszym bohaterom i patriotom. Nie zasługuje na przyszłość ten, kto wzgardził własną przeszłością. Dlatego chcemy, by ich pamięć przetrwała. To, że żyjemy w Polsce okupionej ich ofiarą, jest dla nas zaszczytem i zobowiązaniem, by godnie zabiegać o sprawy Ojczyzny. Wieczna cześć ich pamięci!

W uroczystości udział wzięli także m.in.: Karola Skowrońska – Honorowa Obywatelka Grudziądza i Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu.

18. Pułk Ułanów Pomorskich odegrał wyjątkowo ważną rolę w historii narodowej i lokalnej. Brał udział w przejmowaniu z rąk niemieckich Pomorza i w obronie młodej, polskiej niepodległości przed bolszewikami. Żołnierze 18. PUP uczestniczyli w kampanii wrześniowej i słynnej szarży pod Krojantami. Niektórzy z nich oddali życie w katyńskim lesie, inni walczyli w partyzantce i w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.

Organizatorzy uroczystości to: Urząd Miejski w Grudziądzu, 13. Wojskowy Oddział Gospodarczy i Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne RAWELIN.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Na grudziądzkiej Cytadeli dziś (17 maja) uroczyście podpisano akt erekcyjny i odsłonięto obelisk ku czci 18. Pułku Ułanów Pomorskich

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu