Premiera tego muzycznego dzieła w 2022 roku była wielkim wydarzeniem. Pozytywny odbiór i przeżycia słuchaczy przerosły najśmielsze oczekiwania twórców. Ten niezwykły koncert wprowadzi grudziądzan w atmosferę Wielkiego Tygodnia i nadchodzących świąt Wielkiej Nocy.
Wystąpią: Benedykt Odya – dyrygent, instrumentalista, aranżer i kompozytor, Daniel Pradella – pianista, aranżer, Aga Twardowska – wokalistka, autorka teksów i muzyki, Mateusz Wiśniewski – wokalista sesyjny, instrumentalista, Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Koncert „Wokół Ukrzyżowanego” powstał ze współpracy Benedykta Odyi oraz Daniela Pradelli. Skłania do refleksji nad czasem Wielkiego Postu i zwraca uwagę na istotne (chronologicznie ukazane) wydarzenia biblijne. Osobliwe aranżacje pieśni pasyjnych pozostają w poszanowaniu tradycji. Rzucają nowe światło na znane pieśni i utwory wielkopostne.
Dzieło miało swoją premierę w 2022 roku. Jego pozytywny odbiór i przeżycia słuchaczy przerosły najśmielsze oczekiwania twórców. Jest syntezą wielu gatunków muzycznych. Szeroki dobór różnorodnych brzmień uwydatnia słowa i prostotę tradycyjnych pieśni. Celem twórców jest dotarcie w głąb naszych serc, by umożliwić pozostanie wrażliwym na potęgę muzyki. Odbiór tego dzieła staje się osobliwym przeżyciem każdego ze słuchaczy, którzy wezmą udział w tym wydarzeniu kreującym wyższą ideę.
Benedykt Odya – dyrygent, instrumentalista, aranżer i kompozytor muzyki elektronicznej. Od 2001 roku nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Od 2016 r. profesor uczelni, doktor habilitowany sztuk muzycznych. Absolwent (z wyróżnieniem) obecnie Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku (WSP) oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Współpracuje z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis i ElJazz BigBand. Jest laureatem wielu krajowych i zagranicznych festiwali i konkursów muzycznych (m.in. Włochy, Hiszpania, Szwecja, Malta, Słowacja, Dania, Niemcy, Austria, Belgia, Serbia). W zakres jego pracy artystycznej i naukowej wpisuje się szczególnie Chrystus Ukrzyżowany i motywy Golgoty. Jego prace naukowe oraz wieloletnia działalność artystyczna dotyczy przede wszystkim muzyki wielkopostnej i pasyjnej.
Daniel Pradella – pianista, aranżer. Absolwent Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki w Bielsku – Białej (instrumenty perkusyjne) i absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w specjalności – fortepian jazzowy i wibrafon jazzowy. Od 2021 r. jest asystentem na Wydziale Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Pisze m. in. dla kwartetów smyczkowych Opery Nova i kwartetu Infinito. Jego aranżacje rozbrzmiewają często na warsztatach i koncertach muzyki chrześcijańskiej.
Aga Twardowska – wokalistka, autorka teksów i muzyki. Finalistka V edycji „The Voice of Poland”, uczestniczka V edycji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Dwukrotnie występowała w Opolu, w tym zdobyła drugie miejsce w „Debiutach” ze swoją piosenką „Północ”. Brała udział w wielu koncertach i wydarzeniach telewizyjnych m.in.„Jaka to melodia”, „Świat się kręci”, „Aplauz Aplauz”. Ma na koncie projekt muzyczny „Betlejem w Polsce”. Śpiewa od 24 lat.
Mateusz Wiśniewski – wokalista sesyjny, instrumentalista, absolwent wokalistyki jazzowej bydgoskiej Akademii Muzycznej. Przez lata pracy artystycznej występował z ważnymi polskimi i zagranicznymi muzykami, dyrygentami i aranżerami, m.in. Krzysztofem Herdzinem, Adamem Sztabą, Amosem Talmonem, Radosławem Labahua, Pawłem Lucewiczem, Bernardem Chmielarzem. Współpracuje z Filharmonią Pomorską im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Capellą Bydgostiensis, Orkiestrą Symfoników Bydgoskich, Orkiestrami Wojskowymi – OW Toruń, Bydgoszcz i Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy działa w ramach Wydziału Edukacji Muzycznej. Wszyscy członkowie studiują edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej. Od lat współpracuje z Filharmonią Pomorską i Operą Nova w Bydgoszczy oraz Filharmonią Bałtycką w Gdańsku.
Początek koncertu 24 marca (niedziela) w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu o godz. 19.00. Wstęp bezpłatny.
(marz)