Najpierw Przedwiośnie, później Grudziądzka Wiosna Teatralna pod hasłem „W oparach absurdu”. Prawie dwa miesiące atrakcji! (PROGRAM, zdjęcia)

Po raz dwudziesty w Grudziądzu odbędzie się festiwal, który umożliwi publiczności obejrzenie dobrych spektakli i kultowych filmów, prezentację miejscowych produkcji, oryginalnych recitali i wystaw.

Konferencja prasowa na dużej scenie i przedstawienie programu Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej 2024 potwierdza tylko, że miasto mocno stawia na kulturę, w tym teatr, który coraz częściej jest marką identyfikującą Grudziądz. – Mieliśmy już przypadki, że niektóre, polskie teatry same zgłaszały się do nas z chęcią występu na naszym festiwalu. Nie zawsze odpowiadał nam program, nie zawsze tematyka spektaklu współgrała z przewodnim hasłem festiwalu – mówi Anna Janosz, dyrektor CK Teatr w Grudziądzu. – Mamy już wypracowaną, pewną pozycję a to, że wciąż nie brakuje nam pomysłów na Grudziądzką Wiosnę Teatralną i przyciągamy publiczność oznacza, że chyba nam się udaje…

W konferencji prasowej w teatrze wziął udział Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Bardzo się cieszę, że mamy w mieście prestiżowy festiwal. Już teraz na pewno warto uwzględnić w swoich planach wydarzenia Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej, która jest z nami od 20 lat! – podkreślił prezydent. – W historii naszego miasta festiwal ten zbudował już nie tylko solidną tradycję, ale współcześnie daje nam możliwość obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie.

Pomysł „W oparach absurdu” ma źródło w kultowym zbiorze żartów, drobnych ogłoszeń, reklam a nawet życiowych porad Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego. Grudziądzka Wiosna Teatralna to studium ich aktualności i sprawdzenie czy ten absurdalny humor wytrzymuje próbę czasu – wyjaśnia Ewelina Dąbrowska z CK Teatr w Grudziądzu.

– Festiwalowe Przedwiośnie kierujemy do widzów od 2 do 102 lat. Poduszkowe czytanki dla najmłodszych, bajka dla nieco starszych, adaptacja teatralna jednej z lektur wszech czasów czy koncert z tekstami geniuszy słowa. To tylko niektóre propozycje – dodaje Ewelina Dąbrowska. – Wśród festiwalowych ofert jest wiele oblicz szeroko pojętego absurdu, m.in. brawurowa adaptacja powieści Rok 1984 G. Orwella, historia Adasia Miałczyńskiego z Dnia Świra, także proces grupy Mansona – sprawcy masakry w willi Polańskich oraz zjawisko wstydu z Joanną Brodzik i Beatą Kawką.

Festiwal zakończy koncert Natalii Sikory (z głosem Janis Joplin), która zabłysnęła w The Voice of Poland.

Czym jest ABSURD? To coś pozbawione sensu jako sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem lub obowiązującymi normami (czasem do tego stopnia, że bywa śmieszne).

Czekają więc nas spektakle, przedstawienia dla najmłodszych widzów, Dyskusyjne Kluby Filmowe, koncerty, wystawy. Jest w czym wybrać…

PROGRAM GRUDZIĄDZKIEJ WIOSNY TEATRALNEJ 2024:

29, lutego Rynek – „W oparach absurdu. Okiem grudziądzkich artystów” – wystawa plenerowa, godz. 18.00, wstęp wolny

PRZEDWIOŚNIE

2 marca, Teatr – „Pinokio” – spektakl dla dzieci, reż. Zbigniew Kulwicki, CK Teatr w Grudziądzu, godz. 16.00, bilety 20, 25 zł.

8 marca, Klub Akcent – ,,OSIECKA/PRZYBORA ALE JAZZ!”, Joanna Dark – koncert, godz.19.00, bilety 40, 50 zł / karnet 420 zł.

9 marca, Teatr – „Moralność Pani Dulskiej” – spektakl (od 14 lat), Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina, godz. 19.00 bilety 50, 60 zł / karnet 420 zł.

10 marca Teatr – Teatr Malucha – interaktywne czytanki (dzieci w wieku 2-6 lat), Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina, godz. 11.00, bilety 20 zł.

GRUDZIĄDZKA WIOSNA TEATRALNA

Karnety na wszystkie przedstawienia – 420 zł. (nie obejmuje spektakli dla dzieci)

16 marca, Teatr – Rok 1984 – Rockowy Teatr – spektakl Fundacja Dom Muzyki – Łódź, godz. 19.00 bilety 70, 80 zł/, karnet 420 zł.

21 marca, Teatr – Dyskusyjny Klub Filmowy – „The Square” reż. Ruben Östlund (Szwecja / Niemcy /Francja/Dania 2017), po seansie spotkanie z cyklu „Przy kawie, o filmie” Wojciech Tutaj – „Sztuka absurdu, czy absurd w sztuce?”, godz. 19.00, bilety 15 zł / karnet 420 zł.

23 marca, Teatr – Międzynarodowy Dzień Teatru – „Dzień Świra” Teatr Ateneum Warszawa, godz.19.00, bilety 80, 90 zł.

6 kwietnia, Teatr – „Kalifornia nieśmiertelni” Teatr Współczesny ze Szczecina, godz.19.00 bilety 50, 60 zł

13 kwietnia, TeatrDebil” Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa, godz. 19.00 bilety 80, 90 zł.

18 kwietnia, Teatr – Dyskusyjny Klub Filmowy – „Do widzenia, do jutra…” dramat psychologiczny (1960 Polska), reż. Janusz Morgenstern i „Zaklęci w kadrze” – fotografie Piotra Bilskiego, godz. 19.00 bilety 10 zł (przedsprzedaż), 15 zł (w dniu seansu).

20 kwietnia, Teatr. „Wstydź się” Fundacja FETA, godz. 19.00, bilety 60, 70 zł.

21 kwietnia Teatr. Natalia Sikora – koncert, godz. 19.00 bilety 50, 60 zł.

TEKST, FOT, WIDEO: MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Najpierw Przedwiośnie, później Grudziądzka Wiosna Teatralna pod hasłem „W oparach absurdu”. Prawie dwa miesiące atrakcji! (PROGRAM, zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu