Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: msza św. w kościele „młodzieżowym” i ceremonia z salwą pod pomnikiem rtm Witolda Pileckiego

1 marca w Polsce obchodzony jest od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Grudziądzu – msza św. o godz. 10.30 a o godz. 12.00 uroczystość patriotyczna pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego.

1 marca o godz. 12.00 pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego rozpocznie się uroczystość patriotyczna. FOT. MARYLA RZESZUT

Nie można o nich zapomnieć. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, Powstańcy, Żołnierze Niepodległościowego Podziemia – dziś, 1 marca, przywołujemy pamięć o Nich.

Oddajemy hołd tym wszystkim polskim żołnierzom, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni. Pozostali wierni przysiędze żołnierskiej. Prowadzili nadal walkę o pełną niepodległość Polski. Przyjęto,  że ostatnim żołnierzem w tej nierównej walce był wachmistrz Józef Franczak pseudonim „Lalek”. Zginął w walce 21 października 1963 r.

W Grudziądzu o godz. 10.30 rozpocznie się uroczysta msza św. w Kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Mickiewicza 43.

Po mszy uczestnicy obchodów udadzą się pod pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego na Skwerze Żołnierzy Wyklętych przy al. 23 Stycznia. Tu o godz. 12.00 rozpocznie się występ patriotyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 21 a o godz. 12.15 – uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym. Odczytany zostanie Apel Pamięci i oddana będzie salwa honorowa.

Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą wziąć udział w uroczystości i oddać cześć naszym narodowym bohaterom.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Gen. brygady August Emil Fieldorf pseudonim „Nil” wycieńczony robotami w łagrze a po powrocie do Polski – torturami (ekspozycja przy poświęconym temu Bohaterowi Pamiątkowym Kamieniu z Inskrypcją). FOT. MARYLA RZESZUT
Tu 1 marca odbędzie się uroczystość patriotyczna w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: msza św. w kościele „młodzieżowym” i ceremonia z salwą pod pomnikiem rtm Witolda Pileckiego

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu