„Nie mówię żegnaj…” to koncert dla Macieja Kossowskiego. 26 lutego w teatrze wystąpią grudziądzkie zespoły i soliści

Muzyczne wspomnienie o zmarłym w ubiegłym roku piosenkarzu i kompozytorze Macieju Kossowskim będzie jednym z gestów jego rodzinnego miasta wobec sławnego artysty, rodowitego grudziądzanina.

Maciej Kossowski zmarł 30 października 2022 r. w Nowym Jorku. Zabłysnął zwłaszcza w latach 60. w nurcie polskiego big-beatu. Do jego największych przebojów należały m.in. piosenki: „Dwudziestolatki”, „Wakacje z blondynką”, „Nie mówię żegnaj”, „Agatko, pocałuj”, „Z Cyganami w świat”. Był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów i kompozytorów lat 60. i 70. Bardzo dobrze grał na trąbce.  

Maciej Kossowski urodził się w Grudziądzu i tu stawiał swoje pierwsze, muzyczne kroki. Jest absolwentem II LO im. Sobieskiego. Szkołę Muzyczną ukończył w Gdańsku.

26 lutego na teatralnej scenie spotkają się znane grudziądzkie zespoły i wokaliści. Przywołają pamięć o artyście z Grudziądza.

Koncertowi patronuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Wystąpią: Grudziądzka Orkiestra Dęta, chór Tibi Mariae, Afterview, Studio Piosenki Zbigniewa Poliszczuka, Sweet Accordion, duet Teresa Chodyna i Edmund Otremba, Marysia Trętkiewicz, Agata Misiak, Anna Kminikowska.

Początek koncertu „Nie mówię żegnaj” w niedzielę, 26 lutego o godz. 17.00. Bilety w cenie 20 zł. w kasie Teatru i online: www.bilety24.pl

MACIEJ KOSSOWSKI urodził się 11 lutego 1937 r. w Grudziądzu. Tu ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Sobieskiego. Był piosenkarzem o oryginalnym, lekko „zachrypniętym” głosie. Grał też na trąbce i komponował muzykę dla najbardziej znanych wówczas wokalistów. W latach 60. tworzył muzykę do słów takich autorów jak: Jonasz Kofta, Bogdan Loebl, Marek  Głogowski, Bogdan Jerzyna i inni.

W latach 1963-67 był solistą Czerwono-Czarnych.

W 1967 roku Maciej Kossowski rozpoczął współpracę z zespołem Tajfuny. Do końca 1969 roku współpracował jako producent, kompozytor muzyki, aranżer i piosenkarz ze Studiem Rytm Polskiego Radia w Warszawie. W tym czasie napisał muzykę do przebojów nagranych przez Edwarda Hulewicza („Nie pytaj już”), Kasię Sobczyk, Henryka Fabiana, Jacka Lecha, Alę Eksztajn („Mój płacz ukoi wiatr”, „W takim wielkim mieszkasz mieście”). Piosenki do muzyki Macieja Kossowskiego śpiewała też Halina Frąckowiak z zespołem ABC Nebeskiego (np. „Chcę ci dać zachwyconych oczu blask”).  

W apogeum sławy w Polsce wyjechał w 1970 r. do USA, gdzie występował i nagrywał jako Mike Cossi. Po wielu latach wrócił do Grudziądza, by wystąpić podczas koncertu. Zaśpiewał podczas Dni Grudziądza w 2012 roku.  

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

„Nie mówię żegnaj…” to koncert dla Macieja Kossowskiego. 26 lutego w teatrze wystąpią grudziądzkie zespoły i soliści

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu