Nowe w Grudziądzu rondo PePeGe oficjalnie otwarte. Z orkiestrą! Przyszli byli pracownicy… (zdjęcia)  

Uroczyście nadano dziś nazwę rondu PePeGe. Upamiętniać będzie historię jednego z największych zakładów pracy w Grudziądzu – Stomilu. Przyszli byli pracownicy zakładów Stomil, także Eugeniusz Majenka – dyrektor tej fabryki w latach 1980-1990.

Od lewej: Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza, Eugeniusz Majenka – dyrektor Stomilu w latach 1980-1990, Helena Bagniewska – radna, pomysłodawczyni nazwy ronda, przewodniczący Rady Miejskiej – Łukasz Kowarowski i poseł Tomasz Szymański.

Rondo PePeGe jest częścią łącznika drogowego ulic Waryńskiego, Rapackiego i Dworcowej. Powstało w pobliżu byłych obiektów Stomilu. Kierowcy już odczuwają komfort, z jakim się tu jeździ, dzięki dobremu rozwiązaniu drogowemu.  

Były dyrektor Stomilu dyrektor Eugeniusz Majenka (rozpoczął pracę w Stomilu jako uczeń w 1949 r.) mówił: – Jestem  niezmiernie szczęśliwy, że uczestniczę w tak ważnej uroczystości u schyłku mojego życia. Znakomicie, że jest rondo, które stanie się swego rodzaju pomnikiem załogi Stomilu. Bo to byli wspaniali ludzie: pracownicy, kadra techniczna, kadra kierownicza. Powstało wówczas wiele ciekawych produktów. Nie tylko „pepegi”, trampki czy kalosze. Także bardzo dobre tratwy ratunkowe, które przez wiele lat były na wyposażeniu praktycznie wszystkich jednostek pływających, docierały na nich do wszystkich portów świata, rozsławiając grudziądzki Stomil.   

Budowa łącznika kosztowała ponad 14 milionów złotych. Realizowana była od lipca 2021 roku. Inwestycja została dofinansowana sumą ok. 4,7 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Od dawna zabiegałem o budowę tego łącznika. Wreszcie jest. Dziękuję radnym Helenie Bagniewskiej i Grzegorzowi Miedzianowskiemu – byłym pracownikom Stomilu za świetny pomysł, by rondo nosiło nazwę PePeGe – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Uczcimy w ten sposób tysiące osób związanych z grudziądzkim przemysłem gumowym, funkcjonującym od 1923 roku jako Polski Przemysł Gumowy Towarzystwo Akcyjne, a od 1970 roku jako Grudziądzkie Zakłady Przemysłu Gumowego Stomil. Sam chodziłem do przedszkola stomilowskiego, chociaż rodzice nie pracowali w tych zakładach. Wielu grudziądzan wspomina Stomil jako zakłady służące mieszkańcom, nie tylko samym pracownikom. Stomil finansował kulturę, sport, wiele przedsięwzięć w mieście. Cieszę się, że na uroczystość przyszli byli pracownicy, ale też przedstawiciele obecnie działających na tym terenie firm i instytucji. Nieprzypadkowo jest orkiestra. Stomil miał swoją, świetną orkiestrę, a teraz Grudziądzka Orkiestra Dęta kontynuuje te muzyczne tradycje.

Radny Mariusz Żebrowski (muzealnik, przewodniczący komisji kultury, turystyki i promocji RM) przedstawił pokrótce historię Stomilu.  Podkreślił: –  Ten zakład pracy, to nie była jedynie fabryka. Przy nim funkcjonowało wiele instytucji. To było jakby odrębne miasto w Grudziądzu. Kształciło, zatrudniało, rozwijało kulturę i sport. Stomil był pierwszym na Pomorzu zakładem, który zatrudniał więcej kobiet niż mężczyzn (około 56 procent).

Poseł Tomasz Szymański przypomniał m.in.: – Nie ma w Polsce takiej osoby, która nie ćwiczyłaby na wuefie w tzw. pepegach, czyli w trampkach z Grudziądza. Nasze miasto z tego słynęło.

Tomasz Czajka (architekt), który zaprojektował litery nazwy ronda wyjaśnia: – Kształt liter i kolorystyka nawiązuje do ówczesnego liternictwa wykorzystywanego w prasie. Na nim się wzorowałem projektując nazwę PePeGe.

Przybyli także: radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Robert Malinowski i przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu Łukasz Kowarowski, który stwierdził: – To radni lewicowi – Helena Bagniewska i Grzegorz Miedzianowski wyszli z pomysłem nazwy ronda upamiętniającej Stomil, w którym pracowali.  

Wkrótce więcej o tym, jak wspominają Stomil byli pracownicy, m.in. Lechosław Janczar – technolog i szef inwestycji, a w latach 1994-2000 dyrektor techniczny Stomilu.  

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – O budowę tego łącznika zabiegałem już od 2011 roku, wraz z radnym Kapustą. Jest potrzebny, gdyż prowadzi do rozrastających się terenów przemysłowych.
Poseł Tomasz Szymański: – Całe rodziny były związane z grudziądzkim Stomilem.
Pan Lechosław Janczar – technolog i szef inwestycji, a w latach 1994-2000 dyrektor techniczny Stomilu przyniósł zdjęcie ze spotkania byłych pracowników… Niektórzy z nich już nie żyją.
Byli pracownicy Stomilu na nadaniu imienia rondu PePeGe w Grudziądzu.
Radna Helena Bagniewska pracowała niegdyś w Stomilu i bardzo ją cieszy, że nazwa ronda upamiętnia ten wielki, dobry zakład pracy.
Były dyrektor Stomilu Eugeniusz MAJENKA przypomniał zebranym: – Nie tylko „pepegi” czy trampki produkował Stomil. Także bardzo dobre tratwy ratunkowe, które przez wiele lat były na wyposażeniu praktycznie wszystkich jednostek pływających.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Nowe w Grudziądzu rondo PePeGe oficjalnie otwarte. Z orkiestrą! Przyszli byli pracownicy… (zdjęcia)  

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu