Nowy adres na topie: Sikorskiego 24! MPGN wystawiło dom na sprzedaż, kupił go Solgrud i wyremontował pod nadzorem konserwatora zabytków (zdjęcia)

– Cieszymy się, że miasto nie utrudnia także prywatnym inwestorom rewitalizowania grudziądzkich zabytków – przyznaje Anna Baranowska, prokurent Solgrudu.

Nie zabrakło tradycyjnego przecięcia wstęgi przy wejściu do kamienicy. Kolejny zabytek w Grudziądzu został pięknie odrestaurowany! Dziś obejrzeliśmy budynek przy ul. Sikorskiego 24, który wyremontował Solgrud. To kamienica z 1800 roku, usytuowana naprzeciwko Sądu Rejonowego. Jeszcze w roku 1824 mieścił się tu Skład Towarów Krótkich. Przed wojną mieszkał w tym budynku m.in. Karol Meissner a jeszcze nie tak dawno był tu zakład fotograficzny Marka Wentowskiego.

Solgrud już wynajmuje biura dla prawników (ale nie tylko). Pierwsze 3 lokale są zajęte, zostało 9. W obiekcie jest winda, zachowany historyczny wygląd i przedwojenny klimat z ceglanymi murami. W piwnicy przewidziana jest  kawiarnia (może z barem czy restauracją). Obok budynku powstał  parking.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza wyraził wielką wdzięczność za przywrócenie uroku zabytkowej kamienicy przy ul. Sikorskiego 24.  – Bardzo dziękuję projektantom, nadzorowi konserwatorskiemu, wszystkim wykonawcom za to, że kolejny zabytkowy obiekt w Grudziądzu odzyskał blask. Miasto inwestuje w spichlerze, Górę Zamkową, mury miejskie i także tę okolicę, ten kwartał – mówił prezydent. – Wcześniej wyremontowaliśmy ul. Sienkiewicza, teraz modernizujemy parking przy ul. Sienkiewicza. Niedawno zaś zmodernizowaliśmy ul. Sikorskiego, która zmienia się na korzyść. Powstała w pobliżu całkiem nowa, stylizowana kamienica. Zyskał teren po szpitalu, dzięki nowemu dojazdowi i Centrum Krwiodawstwa. Jest szansa, że ruszy się sprawa zrewitalizowania browaru, bowiem zmienił się właściciel i za kilka miesięcy może ujrzymy efekty. Dziękuję Solgrudowi za wyremontowanie historycznego obiektu. W tym roku obchodzić będziemy 733. rocznicę nadania praw miejskich Grudziądzowi. Wspaniale, że jeszcze jeden zabytek został tym razem przez prywatnego inwestora odrestaurowany.

Anna Baranowska, prokurent Solgrudu wyjaśnia, że miejski konserwator zabytków Izabela Fijałkowska bardzo pilnowała, by zwłaszcza elewacja i stolarka przypominała jak najwierniej tę przedwojenną. Kiedy Solgrud kupił ten budynek, przygotowanie projektu powierzył architektowi Tomaszowi Kozakowi. Dużą pracę wykonał Miastoprojekt Marek Kozak i Leszek Tarczykowski. Projekt instalacji elektrycznej przygotował Jakub Paczkowski, projekt „sanitarki” Jacek Wojtakowski a wykonanie, instalacje sanitarne i budowlankę wziął na siebie Solgrud. Wykonaniem instalacji elektrycznej zajął się Sławomir Zarzeczny a parking wykonał Fenix Grudziądz.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT   

Anna Baranowska, prokurent Solgrudu i Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Za płotem, po lewej stronie jest parking.
A naprzeciwko jest Sąd Rejonowy.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Nowy adres na topie: Sikorskiego 24! MPGN wystawiło dom na sprzedaż, kupił go Solgrud i wyremontował pod nadzorem konserwatora zabytków (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu