– Cieszymy się, że miasto nie utrudnia także prywatnym inwestorom rewitalizowania grudziądzkich zabytków – przyznaje Anna Baranowska, prokurent Solgrudu.
Nie zabrakło tradycyjnego przecięcia wstęgi przy wejściu do kamienicy. Kolejny zabytek w Grudziądzu został pięknie odrestaurowany! Dziś obejrzeliśmy budynek przy ul. Sikorskiego 24, który wyremontował Solgrud. To kamienica z 1800 roku, usytuowana naprzeciwko Sądu Rejonowego. Jeszcze w roku 1824 mieścił się tu Skład Towarów Krótkich. Przed wojną mieszkał w tym budynku m.in. Karol Meissner a jeszcze nie tak dawno był tu zakład fotograficzny Marka Wentowskiego.
Solgrud już wynajmuje biura dla prawników (ale nie tylko). Pierwsze 3 lokale są zajęte, zostało 9. W obiekcie jest winda, zachowany historyczny wygląd i przedwojenny klimat z ceglanymi murami. W piwnicy przewidziana jest kawiarnia (może z barem czy restauracją). Obok budynku powstał parking.
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza wyraził wielką wdzięczność za przywrócenie uroku zabytkowej kamienicy przy ul. Sikorskiego 24. – Bardzo dziękuję projektantom, nadzorowi konserwatorskiemu, wszystkim wykonawcom za to, że kolejny zabytkowy obiekt w Grudziądzu odzyskał blask. Miasto inwestuje w spichlerze, Górę Zamkową, mury miejskie i także tę okolicę, ten kwartał – mówił prezydent. – Wcześniej wyremontowaliśmy ul. Sienkiewicza, teraz modernizujemy parking przy ul. Sienkiewicza. Niedawno zaś zmodernizowaliśmy ul. Sikorskiego, która zmienia się na korzyść. Powstała w pobliżu całkiem nowa, stylizowana kamienica. Zyskał teren po szpitalu, dzięki nowemu dojazdowi i Centrum Krwiodawstwa. Jest szansa, że ruszy się sprawa zrewitalizowania browaru, bowiem zmienił się właściciel i za kilka miesięcy może ujrzymy efekty. Dziękuję Solgrudowi za wyremontowanie historycznego obiektu. W tym roku obchodzić będziemy 733. rocznicę nadania praw miejskich Grudziądzowi. Wspaniale, że jeszcze jeden zabytek został tym razem przez prywatnego inwestora odrestaurowany.
Anna Baranowska, prokurent Solgrudu wyjaśnia, że miejski konserwator zabytków Izabela Fijałkowska bardzo pilnowała, by zwłaszcza elewacja i stolarka przypominała jak najwierniej tę przedwojenną. Kiedy Solgrud kupił ten budynek, przygotowanie projektu powierzył architektowi Tomaszowi Kozakowi. Dużą pracę wykonał Miastoprojekt Marek Kozak i Leszek Tarczykowski. Projekt instalacji elektrycznej przygotował Jakub Paczkowski, projekt „sanitarki” Jacek Wojtakowski a wykonanie, instalacje sanitarne i budowlankę wziął na siebie Solgrud. Wykonaniem instalacji elektrycznej zajął się Sławomir Zarzeczny a parking wykonał Fenix Grudziądz.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT