O planowanej budowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Grudziądzu będzie mowa na spotkaniu 28 lutego w marinie. OPEC zaprasza!

Mieszkańcy miasta i okolic będą mogli dowiedzieć się, na czym polega ta technologia i jakie korzyści da powstanie instalacji spalającej odpady. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 w marinie przy ul. Portowej 8. Wstęp wolny.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele OPEC Grudziądz i zewnętrzni eksperci.

Instalacja planowana przez OPEC ma przekształcać do 40 tys. ton paliwa alternatywnego RDF rocznie, co będzie odpowiadało możliwościom systemu ciepłowniczego i potrzebom lokalnego systemu gospodarki odpadowej. RDF ma pochodzić z Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. W Polsce z powodu braku podobnych instalacji zagospodarowanie RDF jest nie tylko problematyczne, ale także kosztowne. Minimalne ceny, jakie trzeba zapłacić cementowniom wykorzystującym to paliwo w procesach produkcji cementu i klinkieru, zaczynają się od 400 zł. za tonę.

Dzięki wybudowaniu ITPO zużycie węgla przez OPEC GRUDZIĄDZ zmniejszy się o 18 tys. ton rocznie, co przyczyni się do dalszego podniesienia bezpieczeństwa dostaw ciepła. Zwiększy się bowiem niezależność od dostaw węgla i zyska się oszczędności finansowe. Do tego należy doliczyć możliwość zatrzymania środków wydawanych na zagospodarowanie RDF oraz korzyści dla środowiska.

Co to jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów? To technologia wykorzystywana od wielu lat. W Europie działa takich instalacji około 500 a w Japonii ponad 1200. Dzięki wysokiej temperaturze procesu spalania (ponad 850 stopni Celsjusza) i zaawansowanym systemom oczyszczania spalin mogą wykorzystywać paliwo alternatywne tzw. RDF (ang. Refuse Derived Fuel). RDF to frakcja kaloryczna pozostającą po procesie zagospodarowania i recyklingu odpadów komunalnych.

W OPEC działa już Rada Społeczna – forum do wymiany poglądów i zgłaszania wniosków doradczych i opiniodawczych odnośnie przygotowania, budowy i funkcjonowania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Grudziądzu.

FOT. MARYLA RZESZUT
Fot. MARYLA RZESZUT
FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

O planowanej budowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Grudziądzu będzie mowa na spotkaniu 28 lutego w marinie. OPEC zaprasza!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu