Mieszkańcy miasta i okolic będą mogli dowiedzieć się, na czym polega ta technologia i jakie korzyści da powstanie instalacji spalającej odpady. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 w marinie przy ul. Portowej 8. Wstęp wolny.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele OPEC Grudziądz i zewnętrzni eksperci.
Instalacja planowana przez OPEC ma przekształcać do 40 tys. ton paliwa alternatywnego RDF rocznie, co będzie odpowiadało możliwościom systemu ciepłowniczego i potrzebom lokalnego systemu gospodarki odpadowej. RDF ma pochodzić z Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie. W Polsce z powodu braku podobnych instalacji zagospodarowanie RDF jest nie tylko problematyczne, ale także kosztowne. Minimalne ceny, jakie trzeba zapłacić cementowniom wykorzystującym to paliwo w procesach produkcji cementu i klinkieru, zaczynają się od 400 zł. za tonę.
Dzięki wybudowaniu ITPO zużycie węgla przez OPEC GRUDZIĄDZ zmniejszy się o 18 tys. ton rocznie, co przyczyni się do dalszego podniesienia bezpieczeństwa dostaw ciepła. Zwiększy się bowiem niezależność od dostaw węgla i zyska się oszczędności finansowe. Do tego należy doliczyć możliwość zatrzymania środków wydawanych na zagospodarowanie RDF oraz korzyści dla środowiska.
Co to jest Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów? To technologia wykorzystywana od wielu lat. W Europie działa takich instalacji około 500 a w Japonii ponad 1200. Dzięki wysokiej temperaturze procesu spalania (ponad 850 stopni Celsjusza) i zaawansowanym systemom oczyszczania spalin mogą wykorzystywać paliwo alternatywne tzw. RDF (ang. Refuse Derived Fuel). RDF to frakcja kaloryczna pozostającą po procesie zagospodarowania i recyklingu odpadów komunalnych.
W OPEC działa już Rada Społeczna – forum do wymiany poglądów i zgłaszania wniosków doradczych i opiniodawczych odnośnie przygotowania, budowy i funkcjonowania Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Grudziądzu.