O srebrnym wieku Grudziądza i roli miasta w Prusach Królewskich już 22 listopada w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS

Zbliża się bardzo ciekawa konferencja z udziałem wykładowców UMK w Toruniu oraz Archiwum Państwowego a także historyków z Muzeum w Grudziądzu. Wśród uczestników – Mariusz Żebrowski, który będzie mówić o rozbudowie fortyfikacji.

22 listopada w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS odbędzie się konferencja „Saeculum Argentum Civitatis Graudensis. Rola Grudziądza oraz jego okolic w Prusach Królewskich i I Rzeczypospolitej w XVII wieku”.

PROGRAM:

Godz. 9.00 – Rejestracja prelegentów. Godz. 9.30 – Otwarcie konferencji

Godz. 10.00Janusz Bonczkowski (Archiwum Państwowe w Toruniu). Źródła do dziejów miasta Grudziądza w XVII wieku przechowywane w Archiwum Państwowym w Toruniu

Godz. 10.20Wiesław Sieradzan (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Srebrny wiek Grudziądza w świetle dawnej i współczesnej historiografii

Godz. 10.40Małgorzata Kurzyńska (Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu), Kultura materialna Grudziądza i okolic w XVII wieku na podstawie badań archeologicznych

Godz. 11.00Waldemar Rozynkowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Kaplica w pokrzyżackim domu zakonnym w Grudziądzu na początku XVII wieku w świetle zapisów w inwentarzach.

Godz. 11.20 – Janusz Małłek (UMK w Toruniu). Reformacja w Grudziądzu w XVII w.

Godz. 11.40 – Dyskusja i przerwa

Godz. 12.40Wiesław Nowosad (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Starostowie grudziądzcy w XVII wieku. Postaci i ich rodziny.

Godz. 13.00Michał Targowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). Menonici w okolicach Grudziądza w XVII wieku.

Godz. 13.20 Mariusz Żebrowski (Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu), Rozbudowa fortyfikacji Grudziądza w latach 1625-1629 i 1655-1659

Godz. 13.40Izabela Fijałkowska (Urząd Miejski w Grudziądzu). Architektura miasta Grudziądza w XVII w.

Godz. 14.00 Paweł Urbanowski (Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu), Handel wiślany Grudziądza w okresie nowożytnym.

Konferencję patronatem honorowym objęli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i  prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Początek w Muzeum Handlu Wiślanego przy ulicy Spichrzowej 33-35 w środę, 22 listopada. Jest to Oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Wstęp wolny.

FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

O srebrnym wieku Grudziądza i roli miasta w Prusach Królewskich już 22 listopada w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu