Obchodzimy 800-lecie nadania Grudziądza Biskupowi Chrystianowi. 3 i 4 grudnia Muzeum zaprasza na ciekawe spotkania, wykłady i wystawę

W Grudziądzu mamy weekend pełen zagadnień związanych z historią miasta. Muzeum im. ks. Dra W. Łęgi przy ul. Wodnej  przygotowało na 3 i 4 grudnia różnorodne przedsięwzięcia w ramach wydarzenia „800-lecie nadania Grudziądza Biskupowi Chrystianowi”. Na wszystkie wstęp wolny!

Muzeum przy ul. Wodnej w Grudziądzu zaprasza na spotkania, wykłady i wystawę. FOT. MARYLA RZESZUT

W sobotę, 3 grudnia  można dowiedzieć się wiele o życiu, działalności misyjnej Biskupa Chrystiana. O godz. 12.00 dr J. Bonczkowski wygłosi wykład na temat hipotez o założeniu Grudziądza przed 1291 rokiem.

Co tak ważnego wydarzyło się w grudniu, przed 800 laty?

W kalendarzu liturgicznym zakonu cystersów właśnie pod datą 4 grudnia wyznaczono wspomnienie biskupa misyjnego Chrystiana, któremu w 1222 roku książę Konrad Mazowiecki przekazał ziemię chełmińską wraz z Grudziądzem.

W niedzielę, 4 grudnia o godz. 10.00 w Bazylice Kolegiackiej im. Św. Mikołaja rozpocznie się msza św. w intencji Grudziądza.

O godz. 11.00 na placu przy Bazylice otwarta zostanie plenerowa wystawa „Biskup Chrystian – życie, działalność, dziedzictwo”.    

W gmachu głównym Muzeum o godz. 11.30 ojciec Justyn – cysters z opactwa w Wąchocku rozpocznie swoją opowieść o współczesnym życiu cystersów.

O godz. 12.30 w Muzeum Kazimierz Trybulski zaprezentuje swoją powieść historyczną „Chrystian”. Będzie można kupić tę książkę podczas spotkania.

Szczegółowy program:

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Obchodzimy 800-lecie nadania Grudziądza Biskupowi Chrystianowi. 3 i 4 grudnia Muzeum zaprasza na ciekawe spotkania, wykłady i wystawę

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu