Grudziądz: w formie bezgotówkowej, w pojazdach pasażerowie będą kupować bilety MZK. Umowa w tej sprawie dziś została podpisana (zdjęcia)

Grudziądz jest w ścisłej czołówce miast w Polsce wdrażających system elektronicznej karty miejskiej w pojazdach komunikacji publicznej. System ten wejdzie do użytku w naszym mieście do końca tego roku.   

Dziś (15 czerwca) zawarta została w tej sprawie umowa. Podpisali ją: Paweł Maniszewski – prezes MZK Grudziądz i Michał Cyrankowski z ramienia wykonawcy, firmy Pixel z Bydgoszczy, w obecności prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego.  

Pod koniec tego roku planowane jest uruchomienie systemu elektronicznej karty miejskiej do zakupu biletów komunikacji miejskiej w formie bezgotówkowej. To kolejne unowocześnienie dla pasażerów.

Firma  Pixel z Bydgoszczy ma obowiązek zainstalowania i wdrożenia systemu elektronicznej karty miejskiej umożliwiającego zakup biletów w formie bezgotówkowej.

– Mamy gruntownie zmodernizowane torowiska. Ostatnio kupiliśmy 4 nowe tramwaje w części niskopodłogowe oraz nowe autobusy elektryczne i hybrydowe. Teraz wprowadzamy  nowoczesne rozwiązanie, by transport zbiorowy w naszym mieście stał się jeszcze bardziej przyjazny i komfortowy, aby korzystało z niego coraz więcej mieszkańców – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Firma Pixel wykona w Grudziądzu zadanie za prawie 4,3 miliona złotych, w tym około 3,7 miliona zł. to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wkład własny grudziądzkiego MZK to około 600 tys. zł.

– We wszystkich autobusach i tramwajach w Grudziądzu do końca roku zainstalowane zostaną kasowniki nowej generacji umożliwiające kupno biletu za pomocą dostępnych na rynku bezgotówkowych systemów płatności – tłumaczy Paweł Maniszewski, prezes MZK Grudziądz. – Bilet elektroniczny będzie można powiązać na przykład z kartą bankomatową, jednak podstawą całości systemu ma być Internetowy Portal Pasażera i powiązana z nim aplikacja na urządzenia mobilne, która umożliwi spersonalizowany zakup biletów, w tym także okresowych.

Takie kasowniki biletów elektronicznych i papierowych zainstalujemy przy wszystkich drzwiach grudziądzkich pojazdów MZK – objaśnia Piotr Rybicki, dyrektor sprzedaży firmy Pixel sp. z o.o. w Bydgoszczy. – W Bydgoszczy tramwaje i autobusy komunikacji miejskiej mają tylko po jednym takim kasowniku na cały pojazd, a w Grudziądzu będzie przy każdym wejściu. Obojętnie którymi drzwiami pasażer wejdzie do autobusu czy tramwaju, od razu będzie widział kasownik NV1, który ma pojemnościowy ekran dotykowy 7, na którym wyświetlane są ceny biletów, informacje pasażerskie, reklamy i komunikaty. Będzie też podgląd, jaki bilet kupił pasażer – informuje Piotr Rybicki. – Kontrolerzy biletów będą mieć specjalne czytniki do sprawdzenia karty bankomatowej czy telefonu pod kątem zakupu biletu. Kasowniki, które zamontujemy, będą mieć także opcję kasowania tradycyjnych biletów papierowych. Kto nie przejdzie na system elektroniczny, będzie posługiwać się biletami papierowymi.  

– Uprzedzam, że wdrażając system elektroniczny stopniowo będziemy wycofywać sprzedaż biletów przez kierowców autobusów i motorniczych tramwajów – zapowiada prezes MZK w Grudziądzu Paweł Maniszewski. – Sprzedaż karnetów przez kierowców i motorniczych odbija się często na rozkładach jazdy i opóźnieniach, gdy pasażerowie nie przygotują odliczonej kwoty albo mają inny problem z kupnem karnetu, co zabiera czas.

System ma ruszyć pod koniec 2023 roku. Firma Pixel, MZK Grudziądz i Wydział  Komunikacji Miejskiej przygotują przed wdrożeniem szczegółowe informacje dla pasażerów. System jest powiązany z zakupem 12 autobusów hybrydowych, które też do końca 2023 roku zaczną kursować w Grudziądzu. To kolejne nowoczesne autobusy po 17 autobusach elektrycznych.

Po podpisaniu umowy rozpoczęła się konferencja z udziałem przedstawicieli przedsiębiorstw tramwajowych z całej Polski. Dawid Schoenwald z Muzeum przedstawił ciekawą prezentację o przedwojennych tramwajach w Grudziądzu, omawiano m.in. sprawy bezpieczeństwa w przewozach tramwajowych i możliwości pozyskania funduszy europejskich. Komisja Taboru Tramwajowego pierwszy raz w historii odbywa się w Grudziądzu, który już wywarł na uczestnikach bardzo dobre wrażenie.

TEKST i FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądz: w formie bezgotówkowej, w pojazdach pasażerowie będą kupować bilety MZK. Umowa w tej sprawie dziś została podpisana (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu