Patriotyczna uroczystość pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w 155. rocznicę jego urodzin. „Grudziądzkie Ścieżki Pamięci” w marinie  

Dziś (5 grudnia) pod pomnik Józefa Piłsudskiego przybyli kombatanci, mieszkańcy miasta, młodzież i władze Grudziądza oraz województwa.

Ciekawą wystawę przedstawiająca życie i zasługi Józefa Piłsudskiego ustawiono na placu Niepodległości w Grudziądzu z okazji 155. urodzin Marszałka. Można ją oglądać do 9 grudnia.

Przemawiał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Przypomniał rolę, jaką Marszałek odegrał w historii Polski. Podkreślił, że pamięć o nim i o jego przesłaniu ważna jest dla rodaków także dziś. – Od tego jak wychowujemy nasze dzieci zależy przyszłość naszej ojczyzny. Niech przyświecają jej najlepsze przykłady z naszej przeszłości. Mimo upływu tak wielu lat postać Marszałka nie przestaje inspirować. Wszak jest to jeden z tych, dzięki którym wybiliśmy się na niepodległość po 123 latach zaborów. To także bohater walk, które uchroniły Polskę i Europę przed niszczącą siłą bolszewickich hord. Nie zapominajmy o jego legendzie. Być może właśnie w niej znalazło swój wyraz to, co w nas, Polakach jest najlepsze.

W podobnym tonie przemawiał Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski, po czym prof. Mirosław Golon – zastępca Oddziału Gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej uroczyście otworzył wystawę plenerową „Józef Piłsudski – Biografie elementarne”. Ekspozycję tę można oglądać przy pomniku na pl. Niepodległości do 9 grudnia.

W uroczystości w Grudziądzu uczestniczyli także m.in. naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisowska oraz kierownicy Referatu Badań Historycznych Edukacji Narodowej dr Tomasz Ceran i Mirosław  Sprenger. Przybył także Robert Malinowski, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz przedstawiciele Stowarzyszeń Kombatanckich Misji Pokojowych ONZ z prezesem Leszkiem Kazanowskim. Budujące, że wśród uczestników uroczystości byli uczniowie szkół podstawowych i średnich w tym członkowie „Strzelców” z III LO.

Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty, zapalono znicze. Uczestnicy uroczystości udali się następnie do grudziądzkiej mariny. Tam otwarty został „Przystanek Historia” i została zaprezentowana gra edukacyjna „Grudziądzkie ścieżki pamięci. Wiek XX”.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Patriotyczna uroczystość pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w 155. rocznicę jego urodzin. „Grudziądzkie Ścieżki Pamięci” w marinie  

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu