Dziś (5 grudnia) pod pomnik Józefa Piłsudskiego przybyli kombatanci, mieszkańcy miasta, młodzież i władze Grudziądza oraz województwa.
Ciekawą wystawę przedstawiająca życie i zasługi Józefa Piłsudskiego ustawiono na placu Niepodległości w Grudziądzu z okazji 155. urodzin Marszałka. Można ją oglądać do 9 grudnia.
Przemawiał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Przypomniał rolę, jaką Marszałek odegrał w historii Polski. Podkreślił, że pamięć o nim i o jego przesłaniu ważna jest dla rodaków także dziś. – Od tego jak wychowujemy nasze dzieci zależy przyszłość naszej ojczyzny. Niech przyświecają jej najlepsze przykłady z naszej przeszłości. Mimo upływu tak wielu lat postać Marszałka nie przestaje inspirować. Wszak jest to jeden z tych, dzięki którym wybiliśmy się na niepodległość po 123 latach zaborów. To także bohater walk, które uchroniły Polskę i Europę przed niszczącą siłą bolszewickich hord. Nie zapominajmy o jego legendzie. Być może właśnie w niej znalazło swój wyraz to, co w nas, Polakach jest najlepsze.
W podobnym tonie przemawiał Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski, po czym prof. Mirosław Golon – zastępca Oddziału Gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej uroczyście otworzył wystawę plenerową „Józef Piłsudski – Biografie elementarne”. Ekspozycję tę można oglądać przy pomniku na pl. Niepodległości do 9 grudnia.
W uroczystości w Grudziądzu uczestniczyli także m.in. naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisowska oraz kierownicy Referatu Badań Historycznych Edukacji Narodowej dr Tomasz Ceran i Mirosław Sprenger. Przybył także Robert Malinowski, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz przedstawiciele Stowarzyszeń Kombatanckich Misji Pokojowych ONZ z prezesem Leszkiem Kazanowskim. Budujące, że wśród uczestników uroczystości byli uczniowie szkół podstawowych i średnich w tym członkowie „Strzelców” z III LO.
Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono wieńce i kwiaty, zapalono znicze. Uczestnicy uroczystości udali się następnie do grudziądzkiej mariny. Tam otwarty został „Przystanek Historia” i została zaprezentowana gra edukacyjna „Grudziądzkie ścieżki pamięci. Wiek XX”.
(marz)