Patriotycznie na Rynku. W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej o godz. 4.45 kwiaty i znicze pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Grudziądzu  

Uroczystości patriotyczne na Rynku w Grudziądzu rozpoczęły się dziś o godz. 4.45. O tej godzinie przed 83 laty hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, atakując Westerplatte. Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego władze Grudziądza złożyły kwiaty. Zapalono znicze.  

Na grudziądzkich ulicach i budynkach – wiele biało-czerwonych flag. Dziś o godzinie 4.45 na Rynku w Grudziądzu odbyły się uroczystości patriotyczne. Właśnie o tej porze 1 września 1939 roku rozpoczął się ostrzał polskiej Wojskowej Składnicy na Westerplatte, prowadzony z pokładu pancernika Schleswig – Holstein.

To bolesna dla wszystkich Polaków rocznica. 1 września – 83. rocznica zbrojnej napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej, która wyniszczyła kraj i zabrała miliony ludzkich istnień, w tym ponad 5 milionów Polaków. Przez 6 lat Polska cierpiała pod terrorem hitlerowców.  

– Dziś, w obliczu wojny w Ukrainie, tamte wydarzenia nabierają dodatkowego znaczenia – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Od samego początku działań wojennych Niemcy dokonywali w Polsce masowych zbrodni na ludności cywilnej i jeńcach. Musimy pamiętać o tej historii naszego narodu, choć jest ona bardzo tragiczna i wiąże się z cierpieniem wielu niewinnych osób.

Podczas dzisiejszej uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, zapalono znicze.

Część artystyczną przygotowała młodzież z grudziądzkich szkół, w tym harcerze.

W imieniu władz Grudziądza i mieszkańców kwiaty złożyli prezydent Maciej Glamowski oraz wiceprezydenci Róża Lewandowska i Szymon Gurbin. W uroczystościach na Rynku uczestniczyli też m.in.  senator Ryszard Bober, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz reprezentujący różne środowiska mieszkańcy Grudziądza.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Patriotycznie na Rynku. W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej o godz. 4.45 kwiaty i znicze pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Grudziądzu  

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu