Środki z Krajowego Planu Odbudowy pilnie potrzebne, bo samorządy nie pospinają budżetów! Grudziądzcy radni Koalicji Obywatelskiej do posłów PiS: – Wpłyńcie na rząd!

Czy przyniesie efekt apel grudziądzkich radnych z Koalicji Obywatelskiej do posłów Prawa i Sprawiedliwości, by doprowadzili do wypłaty Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy? Paweł Napolski mówi: – Trzeba działać. Czas ucieka a pieniądze są samorządom natychmiast potrzebne.     

Radni Koalicji Obywatelskiej (od lewej): Mariusz Żebrowski, Krzysztof Misiewicz, Paweł Napolski, Edyta Ogonowska, Piotr Jezierski. FOT. MARYLA RZESZUT

– Sytuacja samorządów jest niezwykle poważna. W tak trudnej sytuacji dotychczas jeszcze nie były od czasu, gdy powstał samorząd terytorialny. Doprowadzenie do pozyskania tych środków jest sprawą bardzo pilną – mówił na briefingu Paweł Napolski a radny KO Piotr Jezierski odczytał długa listę projektów miejskich czekających na dofinansowanie.

Paweł Napolski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu oraz czworo radnych z Koalicji Obywatelskiej podczas briefingu zaapelowało do posłów Prawa i Sprawiedliwości aby wpłynęli na rząd w celu pozyskania wyczekiwanych 160 mld zł dla Polski na Krajowy Plan Odbudowy.

Apel adresowali do posłów PiS: Joanny Borowiak, Anny Gembickiej i Jana Ardanowskiego oraz Mariusza Kałużnego z Solidarnej Polski.

Paweł Napolski (KO): – Wyliczyliśmy, że wskutek polityki prowadzonej przez rząd nie wpłynęło do kasy miejskiej Grudziądza 65 mln zł z tytułu podatku PiT za lata 2020-2022. WIDEO: MARYLA RZESZUT

Czy także na szczeblu centralnym podjęte zostaną starania i naciski na posłów PiS, by doprowadzili do pozyskania środków z KPO?

– Nasz apel jest oddolny. Chcemy zawstydzić posłów naszego regionu, że nie są skuteczni i potrzebna jest presja ze strony samorządów, by wreszcie te pieniądze z KPO do nas dotarły. To indolencja konkretnych polityków, konkretnych posłów wspierających rząd. Pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy już dawno powinny być w Polsce – wyjaśnia Paweł Napolski. – Na projekty zgłoszone przez grudziądzki samorząd otrzymalibyśmy kilkaset milionów złotych. Mniej więcej w granicach od 100 do 500 mln zł. w zależności od tego jakie projekty zgłosiły inne samorządy i które z naszych zadań ostatecznie zyskają uznanie. To ogromne pieniądze na ważne inwestycje oczekiwane przez mieszkańców.

Jak wiadomo, politycy PiS podnoszą od dłuższego czasu kwestię, że to właśnie eurodeputowani Platformy Obywatelskiej i ugrupowań lewicowych blokują w Brukseli wypłatę tych pieniędzy i dają do zrozumienia, że jeśli zmieni się w Polsce rząd, to nasze państwo otrzyma wyczekiwane środki z KPO.

Odbijanie piłeczki problemu nie rozwiąże, tymczasem samorządy wpadają w impas finansowy.

– Rosną ceny energii, pociągające wzrost kosztów inwestycji. Jest coraz trudniej – sygnalizujował już na niedawnej sesji Rady Miejskiej Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Jeśli pieniądze z KPO w najbliższym czasie nie napłyną, samorządy nie pospinają budżetów.

Maryla Rzeszut

Niektóre z ponad 50 projektów zgłoszonych przez Grudziądz, oczekujących na dofinansowanie:

1. Zakup ekologicznych autobusów z wprowadzeniem systemu elektronicznej karty miejskiej w Grudziądzu (115 909 050,00)
2. Rozbudowa trasy średnicowej od ul. Droga Łąkowa do ul. Paderewskiego (110 000 000,00)
3. Budowa niskoemisyjnego oświetlenia na terenie Grudziądza (70 000 000,00)
4. Likwidacja niskiej emisji na obszarze miasta Grudziądza (47 500 000,00)
5. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w mieście Grudziądz poprzez transformację energetyczną zdegradowanego zasobu mieszkalnictwa komunalnego (100 000 000,00)
6. Poprawa komunikacji pionowej w szpitalu (dobudowa 3 szybów dźwigowych i modernizacja istniejących: 5 000 000,00)
7. Rekapitalizacja bazy lokalowej wyeksploatowanej wskutek obsługi i leczenia pacjentów zakażonych COVID-10 (20 000 000,00)
8. Budowa i wyposażenie sali do zabiegów endoskopowych urologicznych (2 000 000,00)
9. Utworzenie Przestrzeni Pozytywnego Grania „Kalosz” poprzez adaptację dawnego budynku Zakładowego Domu Kultury „Stomil” w Grudziądzu na klubową salę koncertową (25 000 000,00)
10. Utworzenie Centrum Koncertowo-Wystawienniczego „Lokomotywa Kultury” poprzez adaptację zabytkowej lokomotywowni do nowych funkcji (66 000 000,00)
11. Dostosowanie grudziądzkich szkół i placówek oświatowych do edukacji zdalnej i hybrydowej – budowa centrum informatycznego przy Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu (8 000 000,00)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Środki z Krajowego Planu Odbudowy pilnie potrzebne, bo samorządy nie pospinają budżetów! Grudziądzcy radni Koalicji Obywatelskiej do posłów PiS: – Wpłyńcie na rząd!

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu