Uczestnicy Zjazdu wzięli udział w uroczystej zbiórce batalionu. Był Apel Pamięci i złożenie wieńców przy obelisku Szkoły Podchorążych Kawalerii i Tablicy Pamiątkowej. Można było zwiedzić Salę Tradycji i koszary im. Księcia Józefa Poniatowskiego przy ulicy Hallera 62.
Uczestników Zjazdu i gości powitał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Podkreślił, że miasto szczyci się tradycjami kawaleryjskimi i należą one do najpiękniejszych kart w historii Grudziądza. – Podziękowania za przygotowanie zjazdu kieruję do Karoli Skowrońskiej, honorowego obywatela Grudziądza i przewodniczącej zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej a także do każdego z uczestników tego podniosłego wydarzenia, w tym do przedstawicieli służb mundurowych, duchowieństwa, władz samorządowych oraz Łukasza Kowarowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Grudziądzu – mówił prezydent. – Jesteśmy wierni dziedzictwu przodków. To, co jest chlubną przeszłością, dzięki inicjatywom takim jak Zjazd Kawalerzystów, może żyć i kształtować naszą tożsamość.
Wizyta w koszarach im. Księcia Józefa Poniatowskiego przy ul. Hallera w Grudziądzu to tradycyjny i bardzo wzruszający element wszystkich zjazdów.
– Łza się w oku kręci, ale jeszcze kilka lat temu absolwenci Centrum Wyszkolenia Kawalerii byli tu z nami – mówi Karola Skowrońska, przewodnicząca zarządu Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. – Kiedy przyjechali tu pierwszy raz w 1989 roku mówili do nas, organizatorów zjazdu „Zróbcie wszystko co możliwe, żeby Grudziądz, żeby Polska nie zapomniała o nas, bo my ją nosimy w sercach, za nią oddawaliśmy krew i życie.” I tak się stało.
Hołd poległym i zmarłym komendantom, instruktorom wykładowcom i absolwentom Centrum Wyszkolenia Kawalerii złożyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydentem Grudziądza Maciejem Glamowskim, przedstawiciele garnizonu Grudziądz, sympatycy tradycji kawaleryjskich i rodziny kawalerzystów. Do Grudziądza przyjechała córka rotmistrza 18. Pułku Ułanów Pomorskich Wacława Jastrzębskiego Jolanta Jastrzębska-Wonikowska, a także dzieci, wnuki i prawnuki absolwentów.
Warto dodać, że jednostka z ul. Hallera, gdzie dzisiaj mieści się 8. Grudziądzki batalion Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego jako jedyna na świecie formacja niekawaleryjska posiada przywilej posługiwania się barwami kawaleryjskimi, a żołnierze batalionu od 2006 roku noszą na mundurach proporczyki amarantowo-granatowe.
W uroczystości brali udział m.in. Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu, honorowa obywatelka Grudziądza Karola Skowrońska, dyrektor III LO Łukasz Piasecki z klasami mundurowymi, radni, samorządowcy, liczni przedstawiciele Wojska.
Po Apelu Pamięci i oficjalnych uroczystościach odbyła się prezentacja sprzętu wojskowego oraz zwiedzanie Sali Tradycji i koszar im. Księcia Józefa Poniatowskiego.
(ANETTE, marz)
FOT. ANETTE