Pierwszy w Grudziądzu w pełni elektryczny autobus solaris 12 urbino zaprezentowany został dziś nad Wisłą. Wszystkich będzie 17 (zdjęcia)

26 kwietnia rozpoczyna się nowy etap w grudziądzkiej komunikacji miejskiej. Jest pierwszy, zeroemisyjny autobus solaris 12 urbino. Dziś pierwszy raz woził pasażerów (dziennikarzy i urzędników). Rozwinął do 73 km na godzinę. Na tyle pozwoliły warunki. Za kierownicą siedział kierowca testowy Solarisa.

– To przełomowy moment w historii grudziądzkiej komunikacji miejskiej. Witamy pierwszy zeroemisyjny autobus elektryczny, z siedemnastu, które będzie miał Grudziądz. Wcześniej kupiliśmy 7 autobusów hybrydowych a także pierwsze tramwaje niskopodłogowe. Dodając do tego modernizację sieci tramwajowej za 150 mln zł. widzimy, że w tej kadencji wykonaliśmy „skok” w unowocześnianiu komunikacji miejskiej i dbamy o jej rozwój – mówił dziś na konferencji prasowej Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Przypomnę, że zakontraktowaliśmy jeszcze 12 autobusów hybrydowych. I na tym nie koniec, mamy kolejne plany modernizacji taboru i sieci tramwajowej. Liczymy, że pozyskamy na ten cel środki z KPO i funduszy unijnych.

Prezes MZK w Grudziądzu Paweł Maniszewski: – Elektryczny autobus solaris 12 urbino jest jednym z najpopularniejszych obecnie w Polsce. Pierwszy elektryczny autobus wyjedzie na trasę w Grudziądzu po majowym weekendzie. Z czasem, sukcesywnie na trasach w Grudziądzu pojawiać się będą kolejne elektryki, przeważnie na linii do Mniszka, Strzemięcina, Tarpna czy do szpitala. W portfolio Solaris, naszego, polskiego producenta dominują już autobusy elektryczne. Tak jest w całej Europie, dominują elektryki. Dziś wykonaliśmy kolejny krok w unowocześnianiu naszego taboru. Jednak będzie dalszy postęp. Trwają prace  nad innymi typami napędu do autobusów zeroemisyjnych.

Anna Majchrzak – Poniewierka,  dyrektor Wydziału Komunikacji Miejskiej grudziądzkiego Ratusza zachęca do korzystania ze zrównoważonego, ekologicznego transportu miejskiego: – Pasażerowie zyskają podwójnie: poprawi się komfort jazdy i nie będzie emisji szkodliwych substancji.

Autobusy elektryczne jeżdżą cicho.  Będą jednak emitować szum przypominający jazdę autobusu spalinowego czy hybrydowego.  

MZK w Grudziądzu posiada 5 ładowarek pantografowych szybkiego ładowania i 9 ładowarek plug-in wolnego ładowania. Wartość zadania przekroczyła 40 milionów zł., a sfinansowane zostało ono ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z programu Zielony Transport Publiczny edycja I.

Szef zajezdni autobusowej MZK w Grudziądzu Mirosław Skrzypek dodaje, że wszystkich ładowarek do elektryków będzie: 7 szybkich i 17 wolnych.  

Skoro Grudziądz otrzyma 17 bezemisyjnych autobusów elektrycznych, to MZK będzie musiał stopniowo wycofywać starsze autobusy, m.in. lubiane przez pasażerów scanie…

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Pierwszy w Grudziądzu w pełni elektryczny autobus solaris 12 urbino zaprezentowany został dziś nad Wisłą. Wszystkich będzie 17 (zdjęcia)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu