Pierwszy w Polsce klub Honorowych Dawców Krwi kolejarzy w Grudziądzu ma 60 lat! Jak powstał mówi prezes Grzegorz Radomski

Powstał w Grudziądzu 2 lutego 1963 roku. – Jest pierwszym w Polsce, a zapewne też pierwszym na świecie, bo nie słyszałem, aby gdzieś powstał taki klub HDK kolejarzy – mówi jego prezes, Grzegorz Radomski. – Działa przy Polskim Czerwonym Krzyżu.

60 lat już działa Klub Honorowych Dawców Krwi  PCK w Grudziądzu, zrzeszający pracowników Polskich Kolei Państwowych. – Powstał przy węźle grudziądzkim, bardzo wówczas znaczącym. Grudziądz był w tamtych latach poważnym węzłem kolejowym, z dużym ruchem pasażerskim i towarowym. Zatrudnionych tu było wielu pracowników – wspomina Grzegorz Radomski, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK PKP Grudziądz przy Zakładzie Linii Kolejowych w Bydgoszczy.

Jednym ze współzałożycieli tego klubu w Grudziądzu jest 92-letni Bernard Muzal, który mieszka przy ul. Królewskiej.

Do klubu HDK w Grudziądzu wstąpiło wówczas wielu kolejarzy. – Chętnie wstępowali, chcąc wspierać m.in. swoje środowisko. Zdarzały się wypadki kolejowe, krew była potrzebna – mówi Grzegorz Radomski. – Dziś w naszym klubie w większości są kolejarze, ale także członkowie ich rodzin. Głównie z Grudziądza, ale i z rejonu.  

– Na początku, w 1963 roku był to klub HDK przy węźle grudziądzkim. Zmiany po roku 1990 w Polsce – restrukturyzacje zakładów i ich likwidacje nie ominęły PKP. W Grudziądzu zlikwidowano DOM, Lokomotywownię, bardzo zmniejszyło się zatrudnienie. Wiele klubów HDK upadło wraz z likwidacją zakładów. Mimo tych trudności kolejowy klub HDK w Grudziądzu przetrwał i najgorsze już za nim. Rekrutacje nowych pracowników dają nadzieję, że dołączą do nas młodzi i będą kultywować, rozwijać tę tradycję – objaśnia Grzegorz Radomski. –  Ostatecznie od 2010 roku jesteśmy przy Zakładzie Linii Kolejowych w Bydgoszczy, cały czas będąc przy PCK. Siedzibę mamy w Grudziądzu oczywiście.

Na jubileusz 60-lecia, który członkowie grudziądzkiego klubu kolejarzy HDK przy PCK  będą świętować 10 lutego wybierał się pan Bernard Muzal, jeden z założycieli tego klubu. Ma 92 lata. Niestety, musiał się poddać zabiegowi lekarskiemu, po którym niewskazane jest chodzenie. Szkoda, bo powspominałby dawne czasy. Mieszka do dziś przy ul. Królewskiej w Grudziądzu.   

MARYLA RZESZUT

ZDJECIA: ARCHIWUM

Bernard Muzal na 55-leciu klubu HDK kolejarzy w Grudziądzu. Dziś ma 92 lata. Współzałożyciel klubu. Od 1963 roku oddawał honorowo krew.
Na jubileuszu 55-lecia kolejowego HDK w Grudziądzu.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Pierwszy w Polsce klub Honorowych Dawców Krwi kolejarzy w Grudziądzu ma 60 lat! Jak powstał mówi prezes Grzegorz Radomski

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu