Pierwszy w regionie, nowoczesny gabinet ginekologiczny dla kobiet z niepełnosprawnościami otwarty został dziś w grudziądzkim szpitalu (zdjęcia)

Projekt ten przygotowywano wiele miesięcy. Nareszcie ten gabinet jest! Koszt to 72 tysiące zł. Dofinansowanie z PFRON wyniosło 58 tysięcy zł. To bardzo ważne wydarzenie w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Biegańskiego w Grudziądzu.

Ten gabinet sprawi, że wizyty pań z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności będą dla nich bardziej komfortowe. Gabinet dostosowany do potrzeb kobiet z niepełnosprawnością otwarty został w Poradni Ginekologiczno-Położniczej w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Dofinansowany został przez Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych kwotą ponad 58 tysięcy zł. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł około 72 tysięcy zł.

W jakie sprzęty i udogodnienia wyposażono nowy gabinet ginekologiczny?

Przede wszystkim w specjalistyczny fotel ginekologiczny z regulacją wysokości, leżankę z regulacją wysokości, podnośnik mobilny, zestaw do obsługi tłumacza języka migowego online, pętlę indukcyjną wzmacniającą poziom słyszalności dźwięku, możliwość wejścia z psem asystującym.

Przy gabinecie jest toaleta w pełni dostosowana do potrzeb pań z niepełnosprawnością.

Zwłaszcza specjalny podnośnik ułatwi transport kobiet niepełnosprawnych na fotel ginekologiczny i na kozetkę do badań USG. To im zapewni komfort i bezpieczeństwo w trakcie badań.

Zanim otwarto gabinet odbyły się szkolenia personelu medycznego, który szczegółowo poznał indywidualne potrzeby i trudności, jakich mogą doświadczać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: ruchową, wzroku, słuchu i mowy, intelektualną, neurologiczną, psychiczną. Personel medyczny uczestniczył w wykładach teoretycznych i ćwiczeniach umożliwiających doświadczenie niepełnosprawności. Użyto m.in. opasek na oczy, słuchawek, wózków, symulatorów niedowidzenia i ograniczenia ruchowego.

Rejestracja do Poradni Ginekologicznej ma być prostsza. Oprócz osobistej w Centralnej Rejestracji lub telefonicznej pod tel. 56 641 4444, możliwa jest rejestracja mailowa na adres ginekologia@bieganski.org

Projekt „Dostępna przestrzeń publiczna” dotyczy głównie ograniczenia barier osobom z niepełnosprawnością w życiu codziennym, przestrzeni publicznej i w dostępie do usług. W Grudziądzu powstał już odpowiedni gabinet ginekologiczny. Możliwe jest już wejście na teren szpitala z psem przewodnikiem i skorzystanie z tłumacza MIGAM dodatkowo przy Centralnej Rejestracji.

Z tłumacza MIGAM można skorzystać poprzez nową stronę internetową ➡️https://bieganski.org/ ➡️https://tlumacz.migam.org/3GJp0Jwcv1qc0i4eaXjh. Strona została również dostosowana do osób niedowidzących. Mają one możliwość zmiany kontrastu treści.

– Wszystkie te udogodnienia są z myślą o pacjentach ze szczególnymi potrzebami. Bardzo zależało nam na szpitalu dostępnym i przyjaznym osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – komentuje Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza.  

W otwarciu gabinetu w szpitalu uczestniczyli m.in.: wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska, koordynator ds. dostępności w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Natalia Szczerbińska, pełnomocnik prezydenta Grudziądza ds. osób niepełnosprawnych Jakub Kowalczyk, przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych: ekspert ds. wsparcia i współpracy z pracodawcami Michał Bohuszko i specjalista ds. dostępności Maciej Nienartowicz.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Pierwszy w regionie, nowoczesny gabinet ginekologiczny dla kobiet z niepełnosprawnościami otwarty został dziś w grudziądzkim szpitalu (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu