PiS chwali się: – Grudziądz dostał z budżetu państwa na inwestycje 577 milionów zł.! KO ripostuje: z tego aż 550 mln zł. to emerytury, renty, 500+, pensje strażaków (zdjęcia, wideo)

– Skąd wzięła się taka gigantyczna kwota 577 milionów złotych? Na co poszły te pieniądze?  – pyta Paweł Napolski (Koalicja Obywatelska). I wyjaśnia: – Aż 550 milionów złotych w tej rządowej puli to są świadczenia 500+, 300+, na wyprawki szkolne, na wycieczki szkolne i podobne programy oraz emerytury, renty, uposażenia policjantów i innych funkcjonariuszy.

Radni Koalicji Obywatelskiej Paweł Napolski (z prawej) i Krzysztof Misiewicz podczas konferencji prasowej na Górze Zamkowej w Grudziądzu.

Zaczęło się od informacji płynącej z Prawa i Sprawiedliwości, że Grudziądz otrzymał 3,5 miliona zł. dofinansowania z funduszy centralnych na zagospodarowanie Góry Zamkowej.

Ale impuls do konferencji prasowej na Górze Zamkowej dało radnym Koalicji Obywatelskiej pochwalenie się PiS-u ogromną kwotą przekazaną Grudziądzowi na inwestycje. PiS wyliczył bowiem, że jest to (od 2016 roku) aż 577 milionów złotych.

– Skąd wzięła się taka gigantyczna kwota? Gdzie są te pieniądze? Co takiego za nie w Grudziądzu wykonano? – pyta Paweł Napolski (KO), wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu. I zaraz wyjaśnia: – Po dokładnym sprawdzeniu na co przeznaczone zostały te pieniądze okazuje się, że w tych 577 milionach z rządowej puli aż 550 milionów złotych to są świadczenia 500+, 300+, na wyprawki szkolne, na wycieczki szkolne i tego typu programy oraz emerytury, renty, uposażenia ratowników medycznych, policjantów, strażaków i innych funkcjonariuszy. Czy to są inwestycje? To świadczenia, które państwo ma obowiązek wypłacić, bo pochodzą z ciężko wypracowanych podatków przez obywateli. Tak naprawdę na inwestycje, jak policzyliśmy, Grudziądz dostał z budżetu państwa… 12 milionów złotych.

Radni Koalicji Obywatelskiej Paweł Napolski i Krzysztof Misiewicz przypominają (nie po raz pierwszy), że tylko w tym roku Grudziądz został pozbawiony przez rząd 53,5 miliona zł. co wyliczył także Związek Miast Polskich. – Oczywiście 3,5 miliona zł. z budżetu państwa na rewitalizację Góry Zamkowej bardzo się przyda. Jednak w kontekście tego ubytku 53,5 miliona złotych z miejskiego budżetu jesteśmy per saldo kilkadziesiąt milionów „w plecy” – mówi wprost Paweł Napolski. – To jest toporna propaganda, naciąganie 500+, 300+ czy emerytur i tego typu świadczeń pod termin „inwestycje”, żeby ludzie myśleli, iż 577 milionów poszło na budowę dróg, przedszkoli czy remonty szkół. Ale mieszkańcy na to się nie nabiorą. Owszem, 500+ czy 300+ jest inwestycją w dzieci ale w budżecie państwa czy miasta inwestycje rozumiemy jednoznacznie: to są budowy, remonty, modernizacje.

– Ile byśmy wykonali remontów dróg za te 577 milionów złotych! – rozmarzył się Paweł Napolski. – Wszystkie w Mniszku a dodatkowo w Owczarkach, na Starówce i Kuntersztynie!  Odbudowalibyśmy pół zamku albo i cały, nie musielibyśmy żebrać o dotacje na nasze projekty. Niestety, na inwestycje dostaliśmy z budżetu państwa niespełna 12 milionów złotych…

– Co do inwestycji: prawda jest taka, że wiele inwestycji zaplanowanych w Grudziądzu na ten rok już się odwleka, bo ciągle nie dostajemy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy a z tej puli miały być realizowane – przypomina Krzysztof Misiewicz. – Pisaliśmy apele, także do rządu, by te środki do nas wreszcie trafiły. Wciąż ich nie mamy i niestety, szkoły, przedszkola, szpital, wymiana pieców „kopciuchów” na ekologiczne i wiele innych pilnych inwestycyjnych projektów bezskutecznie czeka na sfinansowanie.  

TEKST, FOT I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Paweł Napolski (Koalicja Obywatelska): – Chcemy wytłumaczyć przeciętnym mieszkańcom czym są pieniądze na inwestycje i ile Grudziądz ich naprawdę dostał z budżetu państwa. Otóż 577 milionów zł nie trafiło do Grudziądza na inwestycje.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

PiS chwali się: – Grudziądz dostał z budżetu państwa na inwestycje 577 milionów zł.! KO ripostuje: z tego aż 550 mln zł. to emerytury, renty, 500+, pensje strażaków (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu