Po raz dziesiąty Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Grudziądza. Uczestniczyło około 3 tysięcy wiernych (dużo zdjęć)

Do organizacji włączyło się 10 parafii (9 grudziądzkich i jedna z Mokrego), szkoły, instytucje, stowarzyszenia. Lekki mróz nie odstraszył mieszkańców, którzy gremialnie wzięli udział w tym święcie.

Orszak Trzech Króli przeszedł sprzed teatru na Rynek. Honorowe patronaty nad X Orszakiem Trzech Króli w Grudziądzu roztoczyli: biskup toruński ks. Wiesław Śmigiel, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i Andrzej Rodziewicz – wójt gminy Grudziądz.

Opiekę duchową sprawował ks. kanonik Zbigniew Gański, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Ojca Pio (Tarpno). Koordynatorem miejskim Orszaku Trzech Króli była Helena Reczek.  

W Świętą Rodzinę w scence finałowej Orszaku Trzech Króli w Grudziądzu wcieliło się w tym roku małżeństwo Ludmiła i Wojciech Ziółkowscy z synkiem Witoldem, który urodził się we wrześniu 2023 roku (są z parafii Ducha Świętego). To temu dzieciątku symbolicznie pokłonili się Trzej Królowie na Rynku, w stajence urządzonej na scenie…

W role Trzech Królów wcielili się jeźdźcy z Rywala Grudziądz: Król Europy Kacper to Roksana Słowińska, Król Azji Melchior to Jacek Makowski a Król Afryki Baltazar to Robert Wolak. Podziękowania dla szefa Rywala Michała Masłowskiego!

Na trasie z teatru do Rynku przedstawiono 5 scenek.

Na zakończenie Trzej Królowie bili pokłony przed dzieciątkiem Jezus. Ks. kanonik Zbigniew Gański dziękował wszystkim, którzy włączyli się do organizacji oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tym święcie.

Kolędowaniu na trasie przewodniczył chór Sursum Corda i Cantores Graudentes pod kierunkiem Michała Rajewskiego z kościoła w Tarpnie. Gwiazdę, która prowadziła królów do Betlejem w grudziądzkim Orszaku przygotowała parafia św. Mikołaja.

Lekki mróz nie odstraszył grudziądzan, którzy licznie uczestniczyli w Orszaku. To było udane Święto Objawienia Pańskiego.

Na zakończenie na Rynku mieszkańcy poczęstowani zostali gorącą grochówką, kawą, herbatą i rogalikami. Zapewnili je Grudziądzkie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta i Grudziądzkie Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty, piekarnia Marka Makowskiego i WENA.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Po raz dziesiąty Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Grudziądza. Uczestniczyło około 3 tysięcy wiernych (dużo zdjęć)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu