Pogrzeb gen. Mirosława Hermaszewskiego – kosmonauty odbędzie się 21 grudnia na wojskowych Powązkach w Warszawie

O godz. 10.00 rozpocznie się msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, następnie o godz. 12.00 pogrzeb na wojskowych Powązkach, w pobliżu pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”.

Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny polski kosmonauta.

W imieniu rodziny poinformował o tym zięć zmarłego – europoseł Ryszard Czarnecki.

Kresowiak, pilot, kosmonauta Mirosław Hermaszewski zmarł po operacji w szpitalu 12 grudnia w wieku 81 lat.

W Grudziądzu był na 100-leciu Lotnictwa Polskiego w 2020 roku, uczestniczył w gali w teatrze. Był także w 2012 roku podczas odsłonięcia pomnika Lotnika przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia (u zbiegu ul. Lotniczej i  Parkowej). A jeszcze nie tak dawno, na lotnisku aeroklubu w Lisich Kątach odbył lot samolotem – trasą taką, jaką latał podczas szkolenia samolotowego w Grudziądzu.

Takim zapamiętamy gen. Mirosława Hermaszewskiego. Zdjęcia z gali na 100-lecie Lotnictwa Polskiego w grudziądzkim teatrze w 2020 roku:

Generał brygady Mirosław Hermaszewski  swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1960 roku w Aeroklubie Wrocławskim gdzie zaczął latać szybowcami. Później przybył do Grudziądza, by na naszym lotnisku szkolić się na pilota samolotowego. Był zdolnym pilotem. Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie ukończył jako prymus.

Został przydzielony do pułku obrony powietrznej w Poznaniu, był też dowódcą eskadry w Słupsku. Z wyróżnieniem ukończył też Akademię Sztabu Generalnego. Do grupy kandydatów na kosmonautów został włączony w 1976 roku. Uczestniczył w międzynarodowym programie Interkosmos. Jako pierwszy (i dotychczas jedyny) polski kosmonauta poleciał w kosmos 27 czerwca 1978 roku o godz. 17.25 polskiego czasu. Dowódcą załogi statku kosmicznego Sojuz 30 był płk Piotr Klimuk. Mirosław Hermaszewski prowadził obserwacje zachowania organizmu w stanie nieważkości, obserwował zjawisko zorzy polarnej i wykonywał prace z zakresu teledetekcji. Sojuz 30 okrążył Ziemię 126 razy. Statek kosmiczny połączył się ze stacją orbitalną Salut. W drodze powrotnej na Ziemię 5 lipca wylądował na stepach Kazachstanu.

Gen bryg. Mirosław Hermaszewski był m.in. zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.

Lot pożegnalny odbył 5 października 2005 roku w myśliwcu MiG-29UB na lotnisku w Mińsku Mazowieckim, w towarzystwie dowódcy 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Przyznał wówczas: „Wysiadając ostatni raz z kabiny myśliwca czułem to samo co po powrocie z kosmosu”.

Maryla Rzeszut

FOT. Archiwum M. HERMASZEWSKIEGO

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Pogrzeb gen. Mirosława Hermaszewskiego – kosmonauty odbędzie się 21 grudnia na wojskowych Powązkach w Warszawie

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu