O godz. 10.00 rozpocznie się msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, następnie o godz. 12.00 pogrzeb na wojskowych Powązkach, w pobliżu pomnika „Chwała Lotnikom Polskim”.
W imieniu rodziny poinformował o tym zięć zmarłego – europoseł Ryszard Czarnecki.
Kresowiak, pilot, kosmonauta Mirosław Hermaszewski zmarł po operacji w szpitalu 12 grudnia w wieku 81 lat.
W Grudziądzu był na 100-leciu Lotnictwa Polskiego w 2020 roku, uczestniczył w gali w teatrze. Był także w 2012 roku podczas odsłonięcia pomnika Lotnika przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia (u zbiegu ul. Lotniczej i Parkowej). A jeszcze nie tak dawno, na lotnisku aeroklubu w Lisich Kątach odbył lot samolotem – trasą taką, jaką latał podczas szkolenia samolotowego w Grudziądzu.
Takim zapamiętamy gen. Mirosława Hermaszewskiego. Zdjęcia z gali na 100-lecie Lotnictwa Polskiego w grudziądzkim teatrze w 2020 roku:
Generał brygady Mirosław Hermaszewski swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1960 roku w Aeroklubie Wrocławskim gdzie zaczął latać szybowcami. Później przybył do Grudziądza, by na naszym lotnisku szkolić się na pilota samolotowego. Był zdolnym pilotem. Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie ukończył jako prymus.
Został przydzielony do pułku obrony powietrznej w Poznaniu, był też dowódcą eskadry w Słupsku. Z wyróżnieniem ukończył też Akademię Sztabu Generalnego. Do grupy kandydatów na kosmonautów został włączony w 1976 roku. Uczestniczył w międzynarodowym programie Interkosmos. Jako pierwszy (i dotychczas jedyny) polski kosmonauta poleciał w kosmos 27 czerwca 1978 roku o godz. 17.25 polskiego czasu. Dowódcą załogi statku kosmicznego Sojuz 30 był płk Piotr Klimuk. Mirosław Hermaszewski prowadził obserwacje zachowania organizmu w stanie nieważkości, obserwował zjawisko zorzy polarnej i wykonywał prace z zakresu teledetekcji. Sojuz 30 okrążył Ziemię 126 razy. Statek kosmiczny połączył się ze stacją orbitalną Salut. W drodze powrotnej na Ziemię 5 lipca wylądował na stepach Kazachstanu.
Gen bryg. Mirosław Hermaszewski był m.in. zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.
Lot pożegnalny odbył 5 października 2005 roku w myśliwcu MiG-29UB na lotnisku w Mińsku Mazowieckim, w towarzystwie dowódcy 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Przyznał wówczas: „Wysiadając ostatni raz z kabiny myśliwca czułem to samo co po powrocie z kosmosu”.
Maryla Rzeszut