Polskie biuro Parlamentu Europejskiego na konferencji prasowej przekonuje, że wybory europosłów 9 czerwca są niesamowicie ważne i trzeba do nich iść (zdjęcia, wideo)

Dlaczego? Bo oni tworzą prawo, które dotyczy nas wszystkich i ukształtuje nasze życie na najbliższe i dalsze lata. Musimy mieć wpływ na to, w jakim kierunku pójdzie Unia Europejska.     

Witold Naturski, dyrektor biura w Polsce Parlamentu Europejskiego: – Wielkim atutem Unii Europejskiej jest m.in. fakt, że państwa członkowskie nigdy nie prowadziły między sobą wojny. FOT. MARYLA RZESZUT

9 czerwca w Polsce odbędą się wybory europosłów. 720 osób zasiądzie w Parlamencie Europejskim. Głosować będzie ponad 370 milionów uprawnionych mieszkańców Europy (z 27 państw członkowskich). Polskie biuro Parlamentu Europejskiego mocno angażuje się w przekonanie obywateli, że powinni wykorzystać swój głos, inaczej zdecydują o naszej przyszłości inni, niekoniecznie tak, jak byśmy chcieli.

 

Witold Naturski, dyrektor biura w Polsce Parlamentu Europejskiego: – W Unii Europejskiej chcą być wszystkie państwa, także bogate. Dlaczego? Ze względu na dobrobyt. Ponieważ jest jednolity, wspólny rynek umożliwiający korzystny handel, biznes bez barier.

Dlaczego te wybory są dla Europejczyków,  w tym Polaków takie ważne?  Ponieważ europarlamentarzyści tworzą prawo, które obowiązuje nas wszystkich. Te wybory wcale nie są mniej ważne niż parlamentarne w Polsce czy  samorządowe.

 Przekonywali o tym podczas konferencji prasowej w polskim biurze Parlamentu Europejskiego dr Filip Tereszkiewicz i dr Aleksandra Polak z Team Europe Direct.

Witold Naturski, dyrektor biura w Polsce Parlamentu Europejskiego nie kryje obaw: – To dla Polaków będą trzecie wybory pod rząd. Po parlamentarnych do Sejmu i Senatu oraz samorządowych. To nie jest korzystna sytuacja. Ludzie mogą się czuć zmęczeni, ale koniecznie powinni wykorzystać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gorąco apelujemy, żeby do nich iść. Jest to przecież jedyny bezpośrednio wybierany organ Unii Europejskiej. Obywatele Polski wybiorą 53 europosłów. Dziś, po 20 latach Polski w Unii Europejskiej pojawiają się pytania, czy UE więcej nam dała czy zabrała? My nie oddaliśmy wolności, lecz podzieliliśmy się i działamy wspólnie. Decyzją rządów oddano pewne sfery w kompetencje Unii Europejskiej. Na pewno korzyści odniosły małe i średnie przedsiębiorstwa, które bogaciły się, zyskały gospodarczo. Zauważmy też, że Unia Europejska nie jest sojuszem militarnym, ale sprawia, że czujemy się bezpieczniejsi, potrafi zaangażować się w obronę zaatakowanego państwa.
W Parlamencie Europejskim (biurze w Polsce przy ul. Jasnej) zaprezentowano mediom spot profrekwencyjny „Wykorzystaj swój głos”. Przedstawiciele starszego pokolenia mówią młodemu jak straszne jest życie bez wolności i demokracji, która nie jest dana raz na zawsze. Młode pokolenie „przejmuje pałeczkę” budowania naszej przyszłości. Trzeba więc odpowiedzialnie wybrać europosłów.     
Dr Filip Tereszkiewicz z Team Europe Direct często jeździ po kraju na spotkania w różnych środowiskach. Co tam zauważył? Mówi: – Niestety, wielu Polaków nawet nie wie, który europoseł reprezentuje ich region! To wina samych europosłów, którzy mają wystarczająco duże środki, by docierać do mieszkańców i informować o swojej działalności oraz słuchać opinii wyborców.

Hasło „Wykorzystaj swój głos. Inaczej inni zadecydują za ciebie” przypomina, że demokracja to cenne dziedzictwo. Trzeba o nie dbać i go bronić. 

W 2019 roku do urn poszła ponad połowa uprawnionych wyborców w Europie (50,6 procent). Wiosną 2024 roku Parlament zlecił sondaż Eurobarometru we wszystkich państwach członkowskich Unii. Wynika z niego, że czerwcowymi wyborami jest zainteresowanych 60 procent Europejczyków. To o 11 punktów procentowych więcej niż wiosną 2019 roku. 71 procent respondentów twierdzi, że odda głos w wyborach. To 10 punktów procentowych więcej niż ostatnio. 

Według sondażu 81 procent Europejczyków uważa, iż „trzeba głosować, aby utrzymać demokrację” oraz „trzeba głosować, by zapewnić następnym pokoleniom lepszą przyszłość” (84 proc.). Ponad 81 proc. Europejczyków uważa, że udział w wyborach jest ważny ze względu na aktualną sytuację geopolityczną. 

Filmik „Wykorzystaj swój głos” jest dostępny w 9 różnych wersjach i będziemy mogli go obejrzeć  w telewizji, kinach, radiu i mediach społecznościowych. Obywatele wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej mogą go oglądać od 29 kwietnia.

TEKST, FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Dr Filip Tereszkiewicz z Team Europe Direct: – W wielu środowiskach ludzie nawet nie wiedzą, kto ich region reprezentuje w Parlamencie Europejskim. A przecież europarlamentarzyści swoimi decyzjami wpływają bezpośrednio na nasze życie.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Polskie biuro Parlamentu Europejskiego na konferencji prasowej przekonuje, że wybory europosłów 9 czerwca są niesamowicie ważne i trzeba do nich iść (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu