Polskie honorowe krwiodawstwo ma 65 lat. Z tej okazji odbyła się w Grudziądzu uroczysta akademia (zdjęcia)

Co roku w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to okazja do uhonorowania tych, którzy kilka razy w roku dzielą się cząstką siebie z osobami potrzebującymi, oddając to, co jest najcenniejszym lekiem, ludzką krew.

W Grudziądzu i powiecie grudziądzkim działa dziewięć Klubów Honorowych Dawców Krwi. Podczas uroczystej akademii, która odbyła się w sobotę w „Czarcim Młynie” uhonorowano odznakami Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, osoby, które oddały co najmniej 18 litrów krwi. Wśród odznaczonych znaleźli się członkowie Klubu HDK przy PCK w Grudziądzu Krzysztof Karwaszewski i Sebastian Jaworowski, a także Adam Osiak i Piotr Klufczyński z HDK przy Hydro-Vacuum, Michał Janicki z HDK przy OPEC oraz Albin Malinowski i Marek Lipowski z HDK „Mełno”

Na wniosek Oddziału Rejonowego w Grudziądzu przyznano także Odznaki Honorowe PCK. Otrzymali je najbardziej aktywni we współpracy z PCK nauczyciele – Regina Dubilis-Krużyńska ze Szkoły Podstawowej nr 15, Urszula Jelińska z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łasinie oraz Krzysztof Kaczorowski ze Szkoły Podstawowej nr 20.

Rok 1958 traktowany jest jako oficjalny początek Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. W tym roku zaprzestano płatnego pobierania krwi. Ruch ten jest integralną częścią struktur PCK i obecnie zrzesza 200 tysięcy członków i wolontariuszy.

Z okazji jubileuszu 65-lecia wybito okolicznościowe medale, które wręczono krwiodawcom, a także instytucjom wspierającym krwiodawstwo. Wśród wyróżnionych jest m.in. Urząd Miejski w Grudziądzu. Dzięki staraniom prezydenta Grudziądza, który podczas akademii otrzymał pamiątkowy medal od stycznia tego roku funkcjonuje przy ul. Szpitalnej nowoczesny punkt poboru krwi. Medale 65 – lecia krwiodawstwa PCK otrzymali m.in. zastępca komendanta 13. Wojskowego Oddziału Gospodarczego ppłk. Roman Kęsik, prezesi klubów HDK oraz grudziądzkie media Gazeta Pomorska, Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej i Radio Eska, które od ponad 20 lat promują honorowe krwiodawstwo w Grudziądzu.

W uroczystości uczestniczył wiceprezes Zarządu Głównego PCK w Warszawie Zbigniew Klawczyński, który wraz ze Zbigniewem Wojanowskim, prezesem Zarządu Okręgowego PCK w Grudziądzu wręczali odznaki i medale.

Tekst i fot. ANETTE

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Polskie honorowe krwiodawstwo ma 65 lat. Z tej okazji odbyła się w Grudziądzu uroczysta akademia (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu