Poseł Tomasz Szymański na briefingu: – Czy aby informacja o planach odbudowy skrzydła zamku krzyżackiego nie została mieszkańcom przekazana w trybie wyborczym?

– Wybory parlamentarne odbędą się za niespełna 40 dni, a tu prominentni politycy PiS-u informują o zamiarze rewitalizacji zamku i że sprowadzą nam Poliptyk Grudziądzki. Czy aby nie po to, żeby zająć uwagę mieszkańców? – zastanawia się poseł Tomasz Szymański. –  To wielka inwestycja za kilkaset milionów złotych! Rodzi się pytanie o jej realność…

Briefing prasowy odbył się w siedzibie Platformy Obywatelskiej po zapowiedzi odbudowy południowego skrzydła zamku krzyżackiego w Grudziądzu i sprowadzenia Poliptyku Grudziądzkiego. Takie plany przedstawili 8 września Minister Kultury i Dziedzictwa prof. Piotr Gliński oraz dr Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Grudziądzki radny Mariusz Żebrowski – historyk, pracownik Muzeum, pyta: – Dziwnym trafem nagle znajdują się  niesamowite sumy do wyasygnowania naszemu miastu, gdy niedawno Grudziądz wystąpił o 600 tysięcy złotych na dokończenie prac i ich nie było. Zamiar odbudowy południowego skrzydła zamku rodzi pytanie, czy my jesteśmy konkurencyjni dla sąsiadujących z Grudziądzem zamków jak Rogóźno, Radzyń Chełmiński, Gniew czy wreszcie Malbork? Im też należy się pieniądz na rewitalizację.

Mariusz Żebrowski ma też inne wątpliwości: – Chciałbym, aby mnie ktoś przekonał, że potrzeba odbudowy zamku w Grudziądzu istnieje. Czy ktoś to sprawdził, przeprowadził badania? Czy w ogóle możliwe jest przeniesienie Poliptyku Grudziądzkiego do nas, do odbudowanego zamku? Ja nie wiem, a chciałbym się dowiedzieć, czy jest ktokolwiek w Muzeum Narodowym w Warszawie, kto podjąłby decyzję o tym, aby tak drogocenny zabytek wyprowadzić i przekazać do Grudziądza. A jest on w Muzeum Narodowym prezentowany na eksponowanym miejscu, jako „gwiazda” zabytków z czasów gotyku. To unikatowy poliptyk gotycki z najwyższej półki, zaraz po ołtarzu Wita Stwosza w Krakowie.   

Rodzi się też kolejne pytanie. Mariusz Żebrowski przyznaje: – Muzeum w Malborku to jest potężna instytucja, gratuluję mu tej pozycji. Jednak – jeśli zostanie odbudowany fragment zamku krzyżackiego – to dlaczego miałby się stać oddziałem Muzeum w Malborku a nie oddziałem Muzeum w Grudziądzu?

Na pewno gorący temat rewitalizacji południowego skrzydła zamku krzyżackiego i zamiar sprowadzenia do Grudziądza poliptyku będzie jeszcze często dyskutowany.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Poseł Tomasz Szymański na briefingu: – Czy aby informacja o planach odbudowy skrzydła zamku krzyżackiego nie została mieszkańcom przekazana w trybie wyborczym?

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu