Przedszkole „Sikorka” w Grudziądzu ma patrona: Wiktora Kulerskiego, który dawniej mieszkał w tej willi. W uroczystości wziął udział jego prawnuk, Piotr

Imię Wiktora Kulerskiego, wydawcy „Gazety Grudziądzkiej”, nadano dziś przedszkolu „Sikorka” działającemu w jego dawnej willi (obecnie odrestaurowanej) przy ul. Jaśminowej 2B. 18 września obchodzimy 87. rocznicę jego śmierci. Odsłonięta została pamiątkowa tablica.

Dom, w którym kiedyś mieszkał Wiktor Kulerski – wielki patriota, polityk i społecznik, to miejsce historyczne.  Dziś (po kompleksowym odrestaurowaniu) mieści się w tym budynku niepubliczne przedszkole „Sikorka”, w którym opiekę znajduje około stu dzieci.  Jest ono częścią kompleksu usługowo-edukacyjnego, w którego skład wchodzi także Szkoła Podstawowa nr 4 i tworzony aktualnie żłobek na około 60 miejsc (ma być oddany do użytku w grudniu br.).  

Niepubliczne przedszkole „Sikorka” przy ul. Jaśminowej 2 B w Grudziądzu.

Właścicielką przedszkola „Sikorka” jest Marzena Malinowska, która w 2018 roku kupiła dawny, zniszczony dom Wiktora Kulerskiego. Dzięki unijnemu dofinansowaniu willa została ładnie odrestaurowana.  Na budynku przedszkola odsłonięto dziś tablicę pamiątkową. Jest też druga, będąca kopią tablicy z al. 23 Stycznia. Można było dziś obejrzeć przygotowaną na tę okazję wystawę  „Patriotyzm zaklęty w czcionkach” o działalności Wiktora Kulerskiego. Przedtem była ona eksponowana w Muzeum w Grudziądzu i Senacie RP w Warszawie.

– Podtrzymujemy pamięć o Wiktorze Kulerskim, wybitnym dziennikarzu i działaczu patriotycznym. Pod jego kierunkiem wydawana była „Gazeta Grudziądzka”, która nazwę naszego miasta uczyniła sławną na całym świecie – podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Cieszę się, że mali grudziądzanie będą wychowywani i edukowani w miejscu związanym z obecnością tak wybitnego Polaka.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prawnuk Wiktora KulerskiegoPiotr Kulerski i senator Ryszard Bober.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Przedszkole „Sikorka” w Grudziądzu ma patrona: Wiktora Kulerskiego, który dawniej mieszkał w tej willi. W uroczystości wziął udział jego prawnuk, Piotr

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu