Przetarg na prace projektowe i budowlane w ramach modernizacji dworca kolejowego w Grudziądzu ogłosiły PKP SA (wizualizacje)

PKP SA przebudują dworzec w Grudziądzu. Trwa przetarg. Inwestycja ma być wykonana w systemie „Projektuj i Buduj” w ciągu 20 miesięcy. Termin składania ofert upłynie 14 czerwca. Szacunkowa wartość projektu: około 63,4 mln zł. netto.

Tak będzie wyglądać zmodernizowany budynek dworca głównego PKP w Grudziądzu. Podobnie, ale wszystko nowe… Wizualizacja: PKP SA

Władze Grudziądza od dawna, bardzo aktywnie zabiegały o modernizację dworca kolejowego i zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. – Cieszy, że przybliża się przebudowa dworca kolejowego – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Wymaga on pilnego remontu. To szczególna inwestycja, gdyż budynek dworca uznano za zabytek. Ogłoszenie przetargu na prace projektowe i budowlane to duży krok ku poprawie skomunikowania kolejowego Grudziądza.

Swoją „cegiełkę” do decyzji PKP o modernizacji dworca dołożyła także minister Anna Gembicka. Zainicjowała w 2019 roku zbiórkę podpisów wśród mieszkańców Grudziądza, którzy poparli tę inicjatywę, a następnie rozmawiała z ministrem Andrzejem Adamczykiem. 5 czerwca 2019 r. na konferencji prasowej w Grudziądzu ogłoszono wpisanie dworca na listę Programu Inwestycji Dworcowych. Wkrótce będziemy obserwować realizację tej wyczekiwanej inwestycji.

Im więcej samorządowców, polityków i organizacji będzie zabiegać o rychły remont dworca w Grudziądzu, tym lepiej. Presja na szybką realizację przebudowy ma sens. Temat nie będzie zapomniany, lecz cały czas na fali zainteresowania mieszkańców i władz miasta oraz ministerstw.   

PKP SA przypominają historię zabytkowego dworca w Grudziądzu: „… Gmach dworca wybudowano w latach 1963-1965 wg projektu Zbigniewa Czekanowskiego. Wystrój wnętrz zaprojektował Bernard Cofta. W 2021 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako cenny przykład powojennego modernizmu.

Halę główną dworca w Grudziądzu zdobić będą elementy lotnicze.

CO OBEJMIE PRZEBUDOWA DWORCA W GRUDZIĄDZU?
Polskie Koleje Państwowe SA informują: przewidziano docieplenie budynku od wewnątrz, naprawę elewacji, izolację fundamentów, wymianę płyt eternitowych na faliste płyty włókno-cementowe. Wymieniona zostanie w całości fasada zewnętrzna z konstrukcją i stolarką. Naprawiony i dodatkowo zaizolowany zostanie dach. Zainstalowane będą panele fotowoltaiczne. Przebudowane i wyremontowane zostanie wnętrze z zachowaniem i odtworzeniem elementów historycznych. Sufit podwieszany z płyt pilśniowych zastąpią płyty laminowane HPL. Metaloplastyka zostanie poddana renowacji, a kamienne okładziny – oczyszczone i poddane konserwacji.

Na poziomie -1 zaplanowano garaż i lokale usługowe przy tunelu prowadzącym na perony i drugą stronę torów. Powstaną windy i pochylnie. Na parterze będzie hol, poczekalnia, kasa, ogólnodostępne toalety, posterunek Straży Ochrony Kolei, lokal handlowy (obecnie Biedronka).

Na piętrze znajdą się pomieszczenia Fundacji Lotniczy Grudziądz (w tym księgarnia, biura, drukarnia), kawiarnia z zapleczem, modelarnia, punkt przyjęć interesantów komendy policji, sala wielofunkcyjna, toalety. Zagospodarowane zostanie najbliższe otoczenie dworca. W pobliżu, po zachodniej stronie, miasto planuje punkt przesiadkowy dla pasażerów autobusów dalekobieżnych.

Składnie ofert minie 14 czerwca. Jedyne kryterium wyboru to cena. Realizacja prac potrwa około 20 miesięcy. Projekt ma być gotowy w ciągu 8-9 miesięcy. W trakcie prac funkcjonować będzie dworzec tymczasowy. Koncepcję przebudowy przygotowało JAAS Studio.

MARYLA RZESZUT

WIZUALIZACJE: PKP SA

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Przetarg na prace projektowe i budowlane w ramach modernizacji dworca kolejowego w Grudziądzu ogłosiły PKP SA (wizualizacje)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu