Przez trzy weekendy grupę Ukraińców i pasjonatów fotografowania szkolili w Grudziądzu Jakub Stajszczak i Maciej Kastner. Wystawa 18 grudnia!

Ekspozycja powarsztatowa ciekawego projektu „Z kulturą dla Ukrainy” odbędzie się w niedzielę, 18 grudnia o godz. 12.00 podczas koncertu niedzielnego w grudziądzkim Teatrze.

To były dla nich trzy atrakcyjne weekendy! Grupa Ukraińców mieszkających w Grudziądzu i zakręconych fotomaniaków (także z innych miejscowości) podjęła wyzwanie: chwyciła w dłonie aparaty fotograficzne, aby sprawdzić swoje możliwości artystyczne. Pod czyim kierunkiem? Wykładowcami byli Jakub Stajszczak i Maciej Kastner – nauczyciele fotografii, artyści i praktycy.

Warsztaty przeprowadzone zostały w klubie Akcent i salach Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.

Czego uczyli się uczestnicy warsztatów fotograficznych? Tego, jak wykonywać zdjęcia plenerowe i studyjne, jak fotografować osoby zamyślone, roześmiane, smutne… Także tego, jak „złapać” obiektywem tematy przypadkowe, ale warte uwiecznienia. I wielu innych rzeczy potrzebnych fotografikom.

Było też utrudnienie: wszystkie zdjęcia w końcowym efekcie wykonane zostały w archiwalnej technice jaką jest cyjanotypia.

Warsztatowe spotkania z fotografią  zorganizowało Miasto Kultury przy współpracy i wsparciu CK Teatr. Była to inspiracja dla polsko-ukraińskiej grupy do odkrywania uroku miasta. Spotkali się ludzie o podobnych zainteresowaniach, co zaprocentowało ciekawą współpracą.

Podczas warsztatów była część teoretyczna i  praktyczną. Wiedza z wykładów pomocna była  później podczas fotografowania w plenerze.

– Uczestnicy zajęć dobrze bawili się też w studiu fotograficznym. Tu sprawdzali się jako fotografujący, ale też w roli modela, co okazało się wcale nie takim łatwym zadaniem – informuje Beata Kastner, rzecznik prasowy CK Teatr w Grudziądzu. – Na zakończenie przewidziana była najciekawsza część warsztatów czyli wykonanie zdjęć w starych technikach szlachetnych – cyjanotypii. Zdjęcia wykonane w ten sposób nadają pracy charakteru malarskiego i są unikatową techniką niezmiernie rzadko stosowaną w fotografii. Każdy z uczestników miał możliwość wykonania własnej pracy, która zostanie wyeksponowana na wystawie.

Projekt „Z kulturą dla Ukrainy”  dofinansowany został z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko Pomorskiego.

Podsumowanie projektu i wystawa prac już wkrótce, bo 18 grudnia w Teatrze podczas koncertu niedzielnego o godz. 12.00. Wystawę będzie można oglądać do końca 2022 roku w holu teatru (na piętrze).

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Przez trzy weekendy grupę Ukraińców i pasjonatów fotografowania szkolili w Grudziądzu Jakub Stajszczak i Maciej Kastner. Wystawa 18 grudnia!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu