Przy pełnej sali klubu Akcent promowany był Kalendarz Grudziądzki 2023, gdy nagle wkroczyli kawalerzyści… (zdjęcia)

Gremialnie przybyli na promocję grudziądzanie ceniący dobre wydawnictwa o ich mieście. Nie zabrakło Karoli Skowrońskiej, honorowej obywatelki Grudziądza i Aleksandry Ciżnickiej, dyrektorki Biblioteki Miejskiej. Z Dublina przyleciał Jacek Jaszczyk – poeta, radiowiec promujący polską kulturę w Irlandii.  

Jacek Jaszczyk – poeta, radiowiec promujący polską kulturę w Irlandii wpisywał do Kalendarza Grudziądzkiego dedykacje.

Wieczór nastrojowo rozpoczęli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki w Grudziądzu. Grali utwory klasyczne. Wkrótce rozpoczęła się prezentacja ciekawych tekstów zamieszczonych w Kalendarzu Grudziądzkim 2023, który jest już 27. z kolei.

Nie może tak być, żeby o rotmistrzu czytał cywil…

Obszerne omówienie treści Kalendarza Grudziądzkiego nagle przerwali dwaj kawalerzyści, którzy wkroczyli na salę, kategorycznie i dobitnie oświadczając: „No nie, tak nie może być!”, „To niedopuszczalne, musimy interweniować!”… Skonsternowana publiczność nie wiedziała o co chodzi. Do chwili, gdy jeden z kawalerzystów oświadczył na scenie: „Nie może tak być, aby o rotmistrzu czytał cywil” – a właśnie prezes GTK zamierzała przeczytać omówienie artykułu o Karoli Skowrońskiej, honorowym rotmistrzu kawalerii… I fragment jej dotyczący obowiązkowo przeczytał mundurowy – kawalerzysta. Karola Skowrońska dostała od kawalerzysty bukiet czerwonych róż i wzruszona dziękowała za niezwykłą niespodziankę, o której nie wiedział nikt tylko 3 osoby oraz dwóch kawalerzystów.

Na scenę zaproszono Jacka Jaszczyka, o którym także jest tekst w Kalendarzu Grudziądzkim 2023. – Chciałem tu być, gdyż dla mnie jest to bardzo ważne wydarzenie. Spałem krótko, mam chore gardło, ale to nieważne. Przyleciałem do Polski, do Grudziądza, żeby być tu w tej ważnej chwili – mówił Jacek Jaszczyk. – Uznaję za duże wyróżnienie, że napisano o mnie w Kalendarzu Grudziądzkim. Bardzo za to dziękuję. W dodatku tak się składa, że Kalendarz Grudziądzki ma tyle lat co mój syn czyli 27.

Za pracę przy kolejnych edycjach Kalendarza Grudziądzkiego dziękował całemu zespołowi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza: – Wykonujecie dla miasta szalenie ważną pracę, uwieczniając ważne wydarzenia, niezwykłych ludzi, pisząc o zapomnianych obiektach historycznych. Bardzo wam za to dziękuję.

W dniu promocji Kalendarz Grudziądzki 2023 kosztował 28 zł. Wielu go kupiło, a sponsorzy otrzymali w prezencie. Po autograf i dedykacje od Jacka Jaszczyka ustawiła się kolejka.

Wieczór był okazją do dyskusji i rozmów oraz komentarzy o nowym wydawnictwie, które co roku jest wyczekiwane przez spore grono grudziądzan.  

Wydawcą Kalendarza Grudziądzkiego jest Grudziądzkie Towarzystwo Kultury. Od 10. tomu radzie redakcyjnej przewodniczy Anna Janosz. Redaktorem naczelnym jest Ryszard Byner.  

Kalendarz Grudziądzki 2023 wydrukowany został w Drukarni Księży Werbistów. Będzie dostępny w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów (w filii nr 13 też), w Muzeum i księgarniach.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Jedna z pań zaprezentowała Grudziądzki Kalendarz Maryański z 1910 roku.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Przy pełnej sali klubu Akcent promowany był Kalendarz Grudziądzki 2023, gdy nagle wkroczyli kawalerzyści… (zdjęcia)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu