Przybywa inwestorów, będzie wyższa uczelnia i szkolnictwo zawodowe. Cel: zatrzymać młodych ludzi. Dokąd zmierza Grudziądz? Do sukcesu (zdjęcia)

Dobra Debata Gospodarcza dziś (30 marca) w CK Teatr  – konkretne głosy o plusach i minusach naszego regionu i Grudziądza, o przyciąganiu inwestorów i młodzieży, tworzeniu wyższej uczelni i strategii rozwoju miasta.  

W debacie gospodarczej w Grudziądzu uczestniczyli ci, od których zależy rozwój regionu, m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, naukowcy z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, starosta grudziądzki, wójtowie i samorządowcy. Przybyli szefowie firm, które zainwestowały i rozwijają się w Grudziądzu.

Bez rozwoju przedsiębiorczości nie rozwinie się miasto – to podkreślali wszyscy. W Grudziądzu strefy przemysłowe są coraz większe i choć utrzymuje się kilkuprocentowe bezrobocie, to niektóre firmy nie mogą znaleźć np. 20 techników, aby ich zatrudnić. Ważne jest zatem rozwijanie szkolnictwa zawodowego, technicznego i w tym kierunku Grudziądz idzie. Chodzi o to, żeby jak najwięcej młodych ludzi zatrzymać w Grudziądzu, gdzie powinni znaleźć ciekawą i dobrą pracę.

Na tym gospodarczym forum Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza przedstawił perspektywę rozwoju miasta, w kontekście progresu całego województwa. – Planowane są na lata 2021-2027 strategiczne inwestycje, które znacząco uatrakcyjnią miasto – mówił prezydent. – Budowa i przebudowa sieci tramwajowej za 300 milionów złotych – od al. 23 Stycznia, przez ul. Dworcową do osiedla Mniszek, wraz z zakupem taboru tramwajowego zdecydowanie poprawi komunikację miejską. Dofinansowanie tego zadania sięgnie ponad 250 milionów zł.

Wymienił także rozbudowę drogi krajowej (fragmentu Trasy Średnicowej) od ul. Droga Łąkowa do ul. Paderewskiego, co kosztować ma 250 milionów zł. przy dofinansowaniu w granicach 212 500 000 zł. W strategii regionu zapisana jest także budowa w Grudziądzu hali widowiskowej z torem kolarskim za 300 milionów zł. Tu dofinansowanie sięgnie ponad 200 milionów zł. Prezydent Maciej Glamowski wskazał też na zasadnicze kierunki rozwoju: nowe tereny inwestycyjne, rozwój szkolnictwa branżowego i otwarcie publicznej wyższej uczelni technicznej.

Grudziądz już uważany jest za dobrze skomunikowany, a będzie jeszcze lepiej. Sprawi to m.in. powstanie mostu północnego z budową nowego skomunikowania kolejowego w ramach tzw. szprych kolejowych, bardzo szybkich połączeń oraz budowa elektrowni gazowo-parowej, która już trwa.

Bardzo ciekawe wystąpienie miał Leszek Mrazek, prezes Grudziądzkiego Parku Przemysłowego. Głos zabrali też przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w Grudziądzu.  

Wicewojewoda Józef Ramlau nie dziwił się optymizmowi prezydenta Macieja Glamowskiego, który wierzy, że te ambitne plany uda się zrealizować. Według wicewojewody Grudziądz jest jak ściśnięta sprężyna, która czeka na odpowiednie warunki, by uwolnić potencjał. – On już jest uwalniany, miasto się rozwija, ale jeszcze nie tak szybko, jak życzyliby sobie mieszkańcy, zwłaszcza młodzi – mówił Józef Ramlau. – Przed Grudziądzem jest dobra przyszłość. Jest „skazany” na sukces.

Wkrótce więcej o poruszonych podczas debaty bardzo ważnych sprawach, które będą rzutować na przyszłość Grudziądza.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Przybywa inwestorów, będzie wyższa uczelnia i szkolnictwo zawodowe. Cel: zatrzymać młodych ludzi. Dokąd zmierza Grudziądz? Do sukcesu (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu