Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza: – Chcemy zacieśnić współpracę z Falun i rozwinąć ją na innych polach

Po powrocie z Falun – partnerskiego miasta w Szwecji wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska informuje, na jakich polach może dalej rozwijać się współpraca.

Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza: – Podczas pobytu w Falun spotykaliśmy się w ramach grup roboczych, w trakcie których rozmawialiśmy o możliwych obszarach do współpracy.

Delegacja Grudziądza gościła w ubiegłym tygodniu w szwedzkim Falun – mieście partnerskim. Podpisany został akt o dalszej współpracy. Akt odnawiający partnerstwo pomiędzy Grudziądzem w Rzeczpospolitej a Falun w Królestwie Szwecji podpisali: Joakim Storck – burmistrz Falun i wiceprezydent Róża Lewandowska, w imieniu prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego.

Po 31 latach od podpisania Aktu o Partnerstwie w 1991 roku uroczyście odnowiono współpracę na kolejne lata.

Porozumienie pomiędzy miastami zostało zaprezentowane radnym w Falun w trakcie obrad ich sesji.

Jak oceniono te minione 31 lat kontaktów? Obie strony podkreśliły, że dotychczasowe relacje umacniały przyjaźń i umożliwiały poznanie zwyczajów, historii i kultury obu społeczności. Wymiana ta zaowocowała wieloma serdecznymi i bezpośrednimi przyjaźniami miedzy mieszkańcami naszych miast. Oba miasta chcą kontynuować współpracę.

Z Falun jest zespół Sabaton. Już grał w Grudziądzu!

Na pewno wielu grudziądzan pamięta organizowane w grudziądzkim Muzeum wystawy sztuki artystów plastyków z Falun. Niezapomniany był też koncert w Grudziądzu szwedzkiego zespołu Sabaton, który przybył do Grudziądza chętnie – jako do partnerskiego miasta Falun. Właśnie w Falun w 1991 roku powstał zespół Sabaton! Gra muzykę z pogranicza power i heavy metalu. Tematyka – wojenna i znakomite utwory sławiące polskie wojsko… Od husarii pod Wiedniem po bohaterów kampanii wrześniowej 1939. Do Grudziądza na koncert zespołu Sabaton zjechali się fani z całej Polski a nawet z zagranicy. Zespół ten wciąż gra, do 2022 roku wydał 20 albumów studyjnych. Czy w najbliższej przyszłości czekają grudziądzan podobne wydarzenia? To zależy jak rozwinie się współpraca.   

Podczas pobytu w Szwecji pracowały grupy robocze

W trakcie kilkudniowej wizyty przedstawicieli władz Grudziądza poruszano wiele ważnych kwestii dotyczących wspólnych przedsięwzięć.

– Podczas pobytu w Falun spotykaliśmy się w ramach grup roboczych, w trakcie których rozmawialiśmy o obszarach, w których możemy współpracować – informuje Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza. – Nasze miasta utrzymują partnerstwo od 1991 roku. Przez ten czas działaliśmy w obszarach kultury, sztuki czy też wymiany młodzieży. Chcemy zacieśnić tę współpracę i kontynuować ją na innych polach. Na pewno czekają nas regularne kontakty i  wymiana doświadczeń w zarządzaniu samorządem terytorialnym. Położymy nacisk na wymianę grup młodzieży i sportowców. Ustaliliśmy też, że będziemy wspierać i promować współpracę w dziedzinie handlu, produkcji i usług. W obu miastach wyznaczone zostaną osoby odpowiedzialne za kontakty i projekty współpracy.  

Podczas wizyty grudziądzkiej delegacji rozmawiano także na temat projektu C-City i pomocy dla Ukrainy. Obie strony zgadzają się co do tego, by wspólnie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju zgodnie z Agendą 2030.

Falun ma bardzo sprawny system gospodarki odpadami

Przedstawiciele władz Grudziądza mieli ponadto okazję zobaczyć, jak w Falun funkcjonuje system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

– Ewidentnie widać, że Szwedzi mocno stawiają na ekologię, w tym na recykling. Cały system działa bardzo sprawnie – podkreśla  Róża Lewandowska. – Wymiana doświadczeń w tej sferze może przynieść Grudziądzowi korzyści. Zgodnie z umową, którą podpisaliśmy na cztery lata będziemy zbierać doświadczenia i oceniać projekty przyjęte w ramach partnerstwa.  

W skład grudziądzkiej delegacji, oprócz wiceprezydent Róży Lewandowskiej, weszli radni Marek Czepek i Krzysztof Pokora oraz Michał Czepek, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.

TESKT I FOT. MARYLA RZESZUT

Akt odnawiający partnerstwo podpisują: Joakim Storck – burmistrz Falun i wiceprezydent Róża Lewandowska.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Róża Lewandowska, wiceprezydent Grudziądza: – Chcemy zacieśnić współpracę z Falun i rozwinąć ją na innych polach

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu