Samotna walka na rynku nie opłaca się. GRUPA ZAKUPOWA TO SAME KORZYŚCI – przekonuje Grudziądzki Park Przemysłowy

Funkcjonowanie w ramach organizacji wielopodmiotowych staje się coraz
bardziej popularne. Firmy łączą się i działają wspólnie. Pozwala im to osiągnąć z jednej strony zwiększenie sprzedaży, a z drugiej ograniczyć koszty.

Tak będzie wyglądać Inkubator Przedsiębiorczości u zbiegu ulic Toruńskiej i al. 23 Stycznia w Grudziądzu. Grudziądzki Park Przemysłowy już ma jeden Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Waryńskiego, gdzie korzysta ze wsparcia kilkunastu przedsiębiorców.

Samotne funkcjonowanie na rynku nie opłaca się. Dlatego idealnym rozwiązaniem są grupy zakupowe, których idea funkcjonowania wpisuje się w oczekiwania małych i średnich przedsiębiorstw, ale także jednostek samorządu terytorialnego. Funkcjonowanie w ramach grupy zakupowej to przede wszystkim zwiększenie możliwości negocjowania i osiągania korzystnych cen za nabywanie materiałów i usług.

W Grudziądzu od 2014 roku w strukturach Grudziądzkiego Parku Przemysłowego Sp. z o.o. funkcjonuje wyspecjalizowana w obsłudze procesów zakupowych grupa zakupowa, którą kieruje Piotr Jagodziński. Nadrzędnym celem działania grupy jest prowadzenie postępowań zakupowych w sposób efektywny i zgodny z przepisami powszechnie obowiązującego prawa – przyznaje kierownik Piotr Jagodziński. – Ważne jest to, aby zapewnić uczestnikom korzystne warunki finansowe i jakościowe, przy zachowaniu uczciwej konkurencji oraz równego traktowania dostawców. Nasze usługi są obecnie realizowane przy wykorzystaniu platformy zakupowej Open Nexus, która jest nowoczesnym narzędziem elektronicznym wspierającym proces zakupowy.

 Zadaniem Grudziądzkiego Parku Przemysłowego w ramach prowadzonej grupy zakupowej jest integracja i administracja przy współpracy z takimi  podmiotami jak jednostki organizacyjne Gminy Grudziądz, spółki miejskie, oraz pozostałe podmioty posiadające osobowość prawną.

Grupa świadczy usługi przygotowania i przeprowadzenia postępowań wspólnych w rygorze Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, ale także w postepowaniach gdzie nie ma zastosowania wspomniana ustawa. Ponadto w imieniu i na wniosek uczestnika postępowania prowadzi negocjacje z dostawcą, zbiera oferty z wykorzystaniem platformy elektronicznej i przeprowadza aukcje.

Zakupy wspólne obejmują asortyment nabywany razem przez uczestników w sposób skonsolidowany i dotyczy on m.in. energii elektrycznej, paliw, artykułów biurowych, usług pocztowych czy  ochrony.

– Kluczowym postępowaniem w obecnym czasie wydaje się grupowy zakup energii elektrycznej – uważa Piotr Jagodziński. – W grupie zakupowej uczestnik może liczyć na znacznie niższe ceny energii, ponieważ w negocjacji uczestniczą reprezentanci, którzy mają zdolność pertraktacji i dużą wiedzę na temat rynku energii, a także dbający o poprawne przeprowadzenie procedury przetargowej na zakup energii elektrycznej. Członkowie grupy mogą zawsze liczyć na pomoc w doborze właściwych parametrów dystrybucji energii elektrycznej. Idealnym przykładem w tym zakresie niech będzie specjalistyczna grupa zakupowa energii elektrycznej, która powstała w Nowym Sączu w 2014 roku. To pokazuje, że samorządy łączą siły, aby obniżyć koszty energii elektrycznej oraz wygenerować oszczędności.

W ramach swojej działalności ośrodek zakupowy w Grudziądzkim Parku Przemysłowym przeprowadza rocznie około 220 różnego rodzaju postępowań: grupowych oraz jednostkowych, w różnych trybach, poszczególnych jednostek.  Jednak największą ilość uczestników skupia coroczne postępowanie dotyczące dostawy energii elektrycznej (60 uczestników, wolumen 14 GWh). Grupowy zakup energii znacznie obniża cenę zakupu i nawet obecnie pomimo wzrostu cen, oferta, jaką otrzymali uczestnicy grupy zakupowej na kolejne 3 lata jest bardzo korzystna.

– Obsługą wszystkich procesów zakupowych zajmują się trzej pracownicy – tłumaczy kierownik Piotr Jagodziński. – To specjaliści od zakupów grupowych, publicznych, ale także nieobjętych regulacjami ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Nasz zespół wspierany jest przez kancelarię prawną oraz obsługę informatyczną.

Przykładem ważniejszych postępowań prowadzonych w ostatnim półroczu jest m.in. przetarg nieograniczony na budowę biomasowej jednostki kotłowej dla OPEC Grudziądz. Co ważne jest to największa inwestycja realizowana obecnie w mieście. Wartość zawartej umowy z wykonawcą to 122 385 000,00 zł brutto. Po raz ostatni tak duży przetarg Grupa Zakupowa przeprowadziła w 2020 roku, a dotyczył on przebudowy torowiska tramwajowego gdzie zamówienie przekraczało 127 000 000,00 zł brutto.

Co ciekawe z pomocy Grupy Zakupowej skorzystała ostatnio Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. – Strażacy zwrócili się do nas o wsparcie w związku z przetargiem dotyczącym budowy nowej strażnicy – zauważa Piotr Jagodziński. – Finalnie postępowanie przy naszej pomocy właśnie zostało zakończone, a miłym akcentem były podziękowania przekazane na moje ręce od komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Korzystając z okazji zachęcamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z naszych usług. Wszelkie informacje dotyczące uczestnictwa znaleźć można na stronie internetowej Grudziądzkiego Parku Przemysłowego.

 ZESPÓŁ GPP

Front (od strony al. 23 Stycznia) przyszłego Inkubatora Przedsiębiorczości w Grudziądzu. Małe i średnie firmy będą tu wynajmować biura na preferencyjnych warunkach.
GPP buduje Inkubator Przedsiębiorczości w Grudziądzu. Wykonawcą jest konsorcjum firm Clima Komfort z Zakładem Budowlanym KRUPIŃSKI Jan Krupiński. FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Samotna walka na rynku nie opłaca się. GRUPA ZAKUPOWA TO SAME KORZYŚCI – przekonuje Grudziądzki Park Przemysłowy

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu