Politykę czynszową w zasobach miejskich przyjęli radni podczas sesji a niektórzy z nich sami te ustalenia podważają! Briefing Pawła Napolskiego (KO)

– Mieszkańcy powinni wiedzieć co to jest czynsz a czym są dodatkowe opłaty. Zasady ustalania stawek czynszu uchwaliła Rada Miejska, obowiązuje też ustawa sejmowa, a niektórzy radni Prawa i Sprawiedliwości krytykują te regulacje choć sami za nimi głosowali – sygnalizuje Paweł Napolski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, szef klubu Koalicji Obywatelskiej.  

Paweł Napolski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej: – Nie można lokatorami manipulować. Radni są od tego, aby im pomóc a nie wikłać w spory.

Dlaczego zaprosił media na spotkanie? – Ponieważ stawki czynszu, jakie nalicza Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami i inne składniki comiesięcznych opłat za mieszkania, niektórzy radni PiS wykorzystują do manipulowania lokatorami – twierdzi Paweł Napolski. – Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje podważające zasadność zwyżek i zniżek technicznych naliczanych do czynszu. Tymczasem zapis ten wynika z ustawy, której Artykuł 7 mówi: 1. W lokalach wchodzących w skład publicznego zasobu mieszkaniowego właściciel ustala stawki czynszu za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokali, z uwzględnieniem czynników podwyższających lub obniżających ich wartość użytkową, a w szczególności: 1) położenia budynku; 2) położenia lokalu w budynku; 3) wyposażenia budynku i lokalu w urządzenia techniczne i instalacje oraz ich stanu; 4) ogólnego stanu technicznego budynku.

Co ważne, zasób mieszkaniowy będący własnością miasta jest bardzo zróżnicowany. Znaczna część budynków powstała jeszcze przed zakończeniem I Wojny Światowej. W związku z tym zróżnicowaniem zasobu w uchwale Rady Miejskiej Grudziądza wprowadzone zostały stosowne zwyżki i zniżki, które są zgodne z zapisami ustawy.

Na czym opiera się polityka mieszkaniowa w Grudziądzu?

Polityka ta prowadzona jest w oparciu o zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego oraz w oparciu o uchwały Rady Miejskiej wydane na podstawie tejże ustawy, w szczególności: • uchwały w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy-miasto Grudziądz na lata 2020-2024, • uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy miasto Grudziądz.

Paweł Napolski uważa, że robi się nagonkę na MPGN, podważając zasady naliczania stawek czynszu oraz procentowych zniżek lub zwyżek, zależnych od stanu technicznego budynku, lokalizacji, roku budowy itp., Przepisy te zna dobrze zwłaszcza pan wiceprzewodniczący RM Krzysztof Kosiński, wieloletni członek komisji mieszkaniowej.

A skąd biorą się stawki czynszu?

Paweł Napolski wskazuje, że kolejną kwestią, która pojawiła się w przestrzeni publicznej jest wysokość stawek czynszów, ustalanych w oparciu o zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Czyli ustalane są zarządzeniem wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, w której określone są zasady polityki czynszowej. Zgodnie z regulującą tę kwestię uchwałą Rady Miejskiej stawka bazowa czynszu w lokalach mieszkalnych może ulec corocznej podwyżce, uproszczając, nie więcej niż o wartość inflacji za rok poprzedzający tę podwyżkę.

– W 2022 roku inflacja wyniosła 14,4%, dziś inflacja wynosi 18,6%, zaś podwyżka czynszu spowodowana jest nie tylko inflacją, ale również wzrostem cen energii elektrycznej, kosztów ubezpieczenia, usług związanych z eksploatacją, konserwacją i utrzymaniem technicznym budynków – objaśnia Paweł Napolski. – Podwyżka od 1 czerwca 2023 r. wyniesie 10%, czyli zdecydowanie mniej niż wartość inflacji. W większości zasobu stawka bazowa czynszu wzrośnie z 4,78 zł do 5,26 zł, czyli o 0,48 zł. W przypadku lokali wybudowanych po 2005 r. i po 2016 r. stawka ta wyniesie 8,79 zł, co oznacza wzrost o 0,80 zł. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą wartość takiej podwyżki nie przekraczającej wskaźnika inflacji uważa się za uzasadnioną. Można z tym polemizować bądź nie, ale to decyzja większości sejmowej przyjmującej taki zapis ustawy. Na marginesie przypomnę tylko, że w ramach rządowego programu Mieszkanie+, czyli tzw. tanich mieszkań na wynajem stawka za 1 m2 wynosi nawet 33,00 zł.

Według Pawła Napolskiego mija się z celem interpelacja radnych PiS o zwołanie spotkania zarządu MPGN i radnych w sprawie opłat za mieszkania: – Wszyscy radni mają dostęp do danych spółki. Skoro radni Prawa i Sprawiedliwości z panem Krzysztofem Kosińskim na czele, wieloletnim członkiem komisji mieszkaniowej, wypowiadają się o polityce mieszkaniowej w naszym mieście, to powinni uczciwie powiedzieć mieszkańcom, że sami głosowali za tą polityką czynszową. W 2020 r. byli „za” uchwałą Rady Miejskiej, która ustaliła obowiązujące dziś zniżki i zwyżki techniczne naliczane do czynszu. Przecież głosowali za uchwałą Rady Miejskiej, zakładającą możliwość podwyżki czynszu o wartość nie wyższą niż wskaźnik inflacji, którą w świetle ustawy sejmowej uważa się za uzasadnioną.

Sugeruje też, że radni PiS mogliby pomóc w doprowadzeniu do obniżenia VAT-u na ciepło systemowe z 23 na 5 procent, jednak oni głosowali przeciw tej uchwale – apelu do premiera w tej sprawie.

Do podanych przykładów sporu lokatorów z MPGN-em wkrótce wrócimy.   

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Politykę czynszową w zasobach miejskich przyjęli radni podczas sesji a niektórzy z nich sami te ustalenia podważają! Briefing Pawła Napolskiego (KO)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu