Stefania Toczyska odebrała Nagrodę Flisaka w teatrze. Wzruszyła się: – Nie myślałam, że nadejdzie taki dzień, kiedy przemówię do państwa z tej sceny… (zdjęcia)

Słynna na całym świecie śpiewaczka (niepowtarzalny mezzosopran), która urodziła się w Grudziądzu, odebrała Nagrodę Flisaka. Popłynęły jej łzy…

– Zawsze twierdziłam, że Grudziądz jest piękny. Pamiętam swoje dzieciństwo i młodość, spacery na bulwarach, Plantach, Górze Zamkowej i w ogrodzie botanicznym, pierwsze pocałunki, wielu znajomych i przyjaciół – mówiła w grudziądzkim teatrze Stefania Toczyska. – Wtedy, przechodząc koło teatru marzyłam, by występować na scenie w spektaklach, ale miałam nieprawidłowe „r” i usłyszałam, że z tym kariery scenicznej nie zrobię… Bardzo dziękuję za nagrodę. Nie myślałam, że nadejdzie taki dzień, kiedy z grudziądzkiej sceny będę mogła do państwa mówić, wyrazić wdzięczność.    

Zrobiła fantastyczną karierę jako śpiewaczka operowa. – Nagroda Flisaka dla Maestry Stefanii Toczyskiej jest wyrazem naszego podziwu dla jej wielkiego talentu i uznania dla artystycznych sukcesów na całym świecie – mówił podczas laudacji Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Była gwiazdą sceny operowej w San Francisco, gdzie miał miejsce jej amerykański debiut w 1979 roku, u boku słynnego tenora Luciano Pavarottiego. W Metropolitan Opera w Nowym Jorku wykreowała aż dziesięć głównych ról operowych! Wielki austriacki dyrygent Herbert von Karajan zaliczył Stefanię Toczyską do 10 najlepszych śpiewaków na świecie. Jesteśmy dumni, że tak sławna gwiazda muzycznej sceny pochodzi z Grudziądza.

Zakończony sukcesem debiut w San Francisco był początkiem całej serii występów na najważniejszych scenach operowych świata poprzez Nowy Jork, Londyn, Paryż, Genewę, Mediolan po Warszawę i Gdańsk. W Metropolitan Opera w Nowym Jorku zadebiutowała w 1988 roku i przez 10 lat kreowała tam role w: „Aidzie”, „Trubadurze”, „Borysie Godunowie”, „Balu maskowym”, „Rusałce”.

Na widowni teatru w Grudziądzu znalazło się wielu jej dawnych znajomych, także członkowie rodziny Krzywińskich (to nazwisko rodowe Stefanii Toczyskiej), ludzi świata muzyki, także członkowie grudziądzkich chórów. Przybyła rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, był też wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Łukasz Kowarowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu, Michał Czepek – radny sejmiku samorządowego województwa i wielu grudziądzkich radnych.  

Wyrazy uznania za wielką karierę otrzymała także od młodzieżowego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego (gratulacje złożył Mikołaj Napieralski) i grudziądzkiego chóru męskiego Echo.

Galę uświetnił występ absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku: Małgorzaty PriebeAnny Rocławskiej-Musiałczyk i Zespołu Wokalnego Art`n`Voices.  

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Stefania Toczyska odebrała Nagrodę Flisaka w teatrze. Wzruszyła się: – Nie myślałam, że nadejdzie taki dzień, kiedy przemówię do państwa z tej sceny… (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu