Słynna na całym świecie śpiewaczka (niepowtarzalny mezzosopran), która urodziła się w Grudziądzu, odebrała Nagrodę Flisaka. Popłynęły jej łzy…
– Zawsze twierdziłam, że Grudziądz jest piękny. Pamiętam swoje dzieciństwo i młodość, spacery na bulwarach, Plantach, Górze Zamkowej i w ogrodzie botanicznym, pierwsze pocałunki, wielu znajomych i przyjaciół – mówiła w grudziądzkim teatrze Stefania Toczyska. – Wtedy, przechodząc koło teatru marzyłam, by występować na scenie w spektaklach, ale miałam nieprawidłowe „r” i usłyszałam, że z tym kariery scenicznej nie zrobię… Bardzo dziękuję za nagrodę. Nie myślałam, że nadejdzie taki dzień, kiedy z grudziądzkiej sceny będę mogła do państwa mówić, wyrazić wdzięczność.
Zrobiła fantastyczną karierę jako śpiewaczka operowa. – Nagroda Flisaka dla Maestry Stefanii Toczyskiej jest wyrazem naszego podziwu dla jej wielkiego talentu i uznania dla artystycznych sukcesów na całym świecie – mówił podczas laudacji Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Była gwiazdą sceny operowej w San Francisco, gdzie miał miejsce jej amerykański debiut w 1979 roku, u boku słynnego tenora Luciano Pavarottiego. W Metropolitan Opera w Nowym Jorku wykreowała aż dziesięć głównych ról operowych! Wielki austriacki dyrygent Herbert von Karajan zaliczył Stefanię Toczyską do 10 najlepszych śpiewaków na świecie. Jesteśmy dumni, że tak sławna gwiazda muzycznej sceny pochodzi z Grudziądza.
Zakończony sukcesem debiut w San Francisco był początkiem całej serii występów na najważniejszych scenach operowych świata poprzez Nowy Jork, Londyn, Paryż, Genewę, Mediolan po Warszawę i Gdańsk. W Metropolitan Opera w Nowym Jorku zadebiutowała w 1988 roku i przez 10 lat kreowała tam role w: „Aidzie”, „Trubadurze”, „Borysie Godunowie”, „Balu maskowym”, „Rusałce”.
Na widowni teatru w Grudziądzu znalazło się wielu jej dawnych znajomych, także członkowie rodziny Krzywińskich (to nazwisko rodowe Stefanii Toczyskiej), ludzi świata muzyki, także członkowie grudziądzkich chórów. Przybyła rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, był też wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Łukasz Kowarowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu, Michał Czepek – radny sejmiku samorządowego województwa i wielu grudziądzkich radnych.
Wyrazy uznania za wielką karierę otrzymała także od młodzieżowego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego (gratulacje złożył Mikołaj Napieralski) i grudziądzkiego chóru męskiego Echo.
Galę uświetnił występ absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku: Małgorzaty Priebe, Anny Rocławskiej-Musiałczyk i Zespołu Wokalnego Art`n`Voices.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT